“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
Погода
Дізнайся прогноз для твого міста
Оновлено станом на
Трамп, Зеленський та Путін почали перемовини щодо завершення війни в Україні. Чим завершиться ця спроба?
голосів
Курс валют на сьогодні
Дізнайтесь актуальну інформацію станом на
23.02.2025
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Репер розповів Дудю, як заочно вступив до лав Територіальної оборони Києва
Чи надовго Ілон Маск затримається у Білому домі?
Журнал "Time" вийшов з обкладинкою, на якій Маск вже сидить за столом президента США. Між тим все частіше кажуть, що Трамп доручить хазяїну Tesla зробити всю брудну роботу, а потім скаже йому остаточне прощавай. Що думаете ви?
голосів
Росія знову фабрикує фейки
Cуджанці розповіли Інформатору, як Кремль вигадав масові вбивства в Руському Порічному
Що слухає Україна
10 найпопулярніших пісень за даними Apple Music
1
Abracadabra
Lady Gaga
2
Ау ау
Sasha Norova, Adam
3
Повод
Morgenshtern
4
Дом
Morgenshtern
5
Красный флаг
Morgenshtern
6
Врубай
Parfeniuk
7
Інстинкт
Loboda
8
Пустой вокзал
Morgenshtern
9
Антидеперессанты
Morgenshtern
10
Кульбаби
Tonya Matvienko
Це ж було вже!
Чому, як і перед початком вторгнення, про кінець війни пишуть на Заході, а Київ все заперечує
Невже історія й справді циклічна чи українську владу нічого не навчило?
Актуальний курс кріптовалют
BINANCE COIN (BNB)
667.38
DOGECOIN (DOGE)
0.24
THETA (THETA)
1.35
LITECOIN (LTC)
126.3
BITCOIN (BTC)
96221.92
Теорія рукостискань
у Києві ТРЦ Gulliver об'єднав Валерія Залужного й Дмитра Мєдвєдєва
ПʼЯТІРКА НАЙБАГАТШИХ ЛЮДЕЙ СВІТУ
за версією Bloomberg
1
Ілон Маск
$432 млрд
2
Джефф Безос
$239 млрд
3
Марк Цукерберг
$207 млрд
4
Ларрі Елісон
$192 млрд
5
Бернар Арно
$176 млрд
Як Мін'юст проґавив кібератаку
Про вразливість реєстрів знали ще восени 2020 року
Великий наступ за участі КНДР на Курщині
Росіян в атаку ведуть колонами та на квадроциклах, у полоні багато кримчан, які розчарувалися в Путіні, корейці готуються
Понад 1000 днів минуло від початку повномасштабного вторгнення
Як ви вважаєте, скільки ще триватиме війна?
голосів
Це лохотрон, а не евакуація!
Репортаж Інформатора з Сумщини, де через обстріли примусово евакуюють мешканців
Замість рідного дому - нестерпні умови, одноразове харчування та відсутність виплат
1000 днів війни у цифрах та спогадах
Youtube Україна на часі
Мешканці Курщини: для Путіна ми ніщо
РЕПОРТАЖ ІНФОРМАТОРА З СУДЖІ
Як Ігор Рець вижив на стежці ухилянтів із Закарпаття в Румунію
Кореспондент Інформатора забрався на високогір'я Карпат і прожив тиждень у притулку для туристів, щоби взяти інтерв'ю у ухилянтів; на шляху він зустрів прикордонників, військкомів із Хуста, а також численні порушення закону
Подорож Ігоря закінчилася у ТЦК та СП Хуста, звідки, як вважають ухилянти, одна дорога – до учебки, а потім на фронт. У Хусті кореспондент Інформатора зафіксував численні порушення закону. Підсумком поїздки став докладний звіт про пригоди. Інформатор публікує цей звіт у кількох частинах.
KOLA - Край
Зараз слухають і кайфують - прем'єра кліпу
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
Підземна тюрма ТЦК на Закарпатті
Історія Олександра Литвина
Заброньованого чоловіка з Дніпра затримали біля Говерли, звинуватили у спробі незаконного перетину кордону та тримали у ТЦК міста Хуст
ТОП-10 найпотужніших економік світу
За даними Світового банку
1
США
$27 360,935 млрд.
2
Китай
$17 794,782 млрд.
3
Німеччина
$4 456,081 млрд.
4
Японія
$4 212,945 млрд.
5
Індія
$3 549,919 млрд.
6
Велико-британія
$3 340,032 млрд.
7
Франція
$3 030,904 млрд.
8
Італія
$2 254,851 млрд.
9
Бразилія
$2 173,666 млрд.
10
Канада
$2 140,086 млрд.
Підпал авто ЗСУ
Кому саме спецслужби РФ через ресурси з працевлаштування пропонують легкі гроші за злочин против оборони держави: розслідування Інформатора
Під виглядом людини, яка шукає швидкий заробіток, наш кореспондент Ігор Рець поспілкувався в соцмережах з російськими вербувальниками та зробив висновки, що можуть бути корисні для безпеки ваших дітей та друзів
Кулінарний рецепт від Інформатора
Ющенко їв, тепер ваша черга: трипільський рецепт
23 лютого народився третій президент України Віктор Ющенко. Він любить качку по-трипільськи та борщ, який готує його дружина Катерина. Сьогодні ми приготуємо качку, або курча, запечене у глині, за рецептом популярного українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка.
Посилення ППО та очищення від скандальних "слуг": що можуть принести Україні вибори під час війни
Новини про нардепів-корупціонерів все сильніше обурюють суспільство, а Захід прямо закликає провести вибори не пізніше, ніж у 2024 році. Інформатор розбирався, чи можливо це здійснити
Президент вже прямо каже, що Україні необхідно від Заходу для проведення виборів
Захід дедалі активніше закликає Україну провести вибори, зокрема, парламентські, попри повномасштабну війну. Цьому сприяють корупційні скандали, повʼязані з народними депутатами, в тому числі серед провладних "слуг народу". Українське керівництво поступово змінює риторику стосовно цього питання. Президент Володимир Зеленський наразі вважає, що західні партнери мають бути готові "ризикувати разом" з Києвом - надсилати спостерігачів до "окопів" та виділити гроші на організацію виборчого процесу. Втім, не всі у першому ешелоні влади поділяють таку позицію.
Інформатор розбирався, чи реально провести вибори в Україні під час війни.
Хто хоче виборів і чому вони потрібні
Парламентські вибори в Україні мали б відбутися 29 жовтня 2023 року. Критики проведення виборів під час війни посилаються на законодавство. Зокрема, на ст. 19 закону “Про правовий режим воєнного стану”:
“1. В умовах воєнного стану забороняються:
...проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування;
2. Верховна Рада України не пізніше ніж у 90-денний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, приймає рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих виборів”.
Та на ст. 83 Конституції України:
“У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану”.
За словами спікера Верховної Ради Стефанчука, з одного боку, парламент має продовжувати свою роботу та ухвалювати необхідні законодавчі акти: "з іншого боку, не має бути застою тієї демократії, яка є в суспільстві". Відтак, глава ВРУ зазначив, що Україні необхідно ухвалити рішення щодо цього питання, щоб забезпечити стабільність у державі та підтримку демократії. Стефанчук також підкреслив, що підтримає зміни до закону про вибори, якщо вони будуть спрямовані на забезпечення цих цілей.
Руслан Стефанчук підтримує проведення виборів
Голова Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс також закликав провести в Україні вільні та чесні вибори, навіть попри війну. Аналогічну заяву зробив і американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем на День Незалежності України.
"Ви повинні зробити дві справи одночасно. Наступного року в Україні мають відбутися вибори (...) Я хочу, щоб у цій країні (Україні - ред.) відбулися вільні та чесні вибори, навіть під час нападу на неї. Американський народ має знати, що Україна змінилась... І я вважаю, що Україні настав час зробити наступний крок у становленні демократії, а саме - провести вибори у 2024 році", - закликав сенатор.
Ліндсі Грем закликав провести голосування
За даними Інформатора, Захід висловлює побажання стосовно проведення виборів в Україні під час війни і непублічно. Думка наших партнерів полягає в тому, що у Верховній Раді, а також у місцевому самоврядуванні засіли корупціонери, і тому треба позбавити їх можливості перебувати у владі далі. Окрім цього численні скандали не грають на користь іміджу України, що також негативно впливає на західні суспільства та може погано позначитися на міжнародній допомозі Києву.
Згадати гучні скандали часів великої війни, повʼязані з нардепами, не складно. Зокрема, нещодавно зганьбився "слуга народу" Микола Тищенко. Злив плівок з голосом, схожий на голос нардепа, показав, що ресторатор та шоумен може бути повʼязаний з кришуванням колцентрів за хабар.
Цей список можна продовжувати і далі, але очевидно одне. Маловідомі "слуги народу" у 2019 році зайшли в парламент, користуючись популярністю Володимира Зеленського. Парламентарі не виправдали кредит довіри, який їм дало суспільство. Численні скандали, повʼязані з провладною монобільшістю були і раніше - однак їхня наявність під час загрози існуванню держави вже обурює не тільки українське суспільство, але й Захід, який надає Україні десятки мільярдів доларів допомоги.
Вибори під час війни: що каже Зеленський та Офіс президента
Вочевидь, наразі президент зайнятий справами, які повʼязані з війною проти росії. Про можливість проведення виборі Володимир Зеленський казав не з власної ініціативи, а лише у відповідь на численні питання ЗМІ.
"Якщо воєнного стану не буде, то будуть (парламентські вибори - ред.). Ну, в законі написано, що за Конституцією України після закінчення воєнного стану, я думаю, (не пізніше ніж) через 90 днів проводяться вибори", - заявив президент у травні в інтервʼю Washington Post.
“Це ж питання глобальне. Якщо ми переможемо, то будуть (вибори). Значить, не буде воєнного часу, не буде війни”, – сказав Зеленський в інтервʼю BBC наприкінці червня 2023 року.
Однак після серпневого виступу сенатора Грема риторика Зеленського стосовно виборів якщо змінилася, то поглибилася. Голова держави перейшов до висування вимог до Заходу, які він має виконати у разі, якщо виступає за проведення виборів в Україні під час війни.
"Я сказав, якщо ви (західні партнери - ред.) готові дати мені 5 мільярдів, бо я... не зможу просто забрати з бюджету 5 мільярдів... Проводити в кредит вибори я не буду, забирати гроші від зброї і давати їх на вибори також не буду", - заявив Зеленський в інтервʼю Наталії Мосейчук.
Володимир Зеленський
Президент наголошував, що важлива також присутність іноземних спостерігачів. Причому не просто в країні, а безпосередньо на фронті.
"Найголовніше - давайте ризикувати тоді разом. Спостерігачі повинні бути в окопах... На передову ми маємо відправити спостерігачів, щоб наші вибори були легітимними для всього світу. Це абсолютно справедливо", - заявив голова держави.
Про те, що українська влада почала "торгуватися" з Заходом за ціну проведення виборів під час війни каже і заява радника голови Офісу президента Михайла Подоляка. Зокрема, він повʼязав можливість налагодження виборчого процесу з посиленням протиповітряної оборонои України. Також він зазначив, що вибори - це недешеве задоволення.
"Як можуть безпечно проголосувати люди, які знаходяться безпосередньо в зоні бойових дій... Чи можемо ми в рамках цього розраховувати на додаткові системи, наприклад, ПРО. На ті ж Patriot, які точно дозволять дозакрити небо і хоча б захистити громадянське населення, яке знаходиться в великих, середніх та маленьких містечках України, на ці практичні питання, які президент порушував, на сьогоднішній день ще немає відповіді... Це коштує величезну суму грошей, які ми не можемо просто так взяти та відправити саме на виборчий процес, враховуючи, що у нас є певний дефіцит бюджету та пріоритетні завдання фінансування армії”, - заявив Подоляк.
Михайло Подоляк
Ймовірно, українська влада посилюватиме тиск на Захід у питаннях посилення ППО та постачання більшої кількості озброєння одночасно з тим, як західні партнери посилюватимуть тиск на Київ у питанні проведенні виборів - це відбуватиметься синхронно. Це питання може бути включене до обговорення гарантій безпеки для України - є велика ймовірність, що саме привʼязкою до виборів влада забезпечить державу сильнішим захистом.
Вибори під час війни: позиція нардепів, РНБО та ЦВК
Вочевидь, проти виборів виступають у Верховній Раді, оскільки її склад може радикально змінитися, враховуючи суспільні настрої, сформовані війною та скандалами. Джерела видання LB.ua у "Слузі народу" кажуть, що більшість фракції не підтримує проведення виборів.
"Я не бачу, щоб реально готувалися до виборів президента (які за розкладом мають відбутися 31 березня 2024 року) та Ради навесні наступного року. Гадаю, що ця заява спікера – один з механізмів впливу на депутатів, на їхню поведінку та голосування. Але об’єктивно підготовки до виборів немає. Якщо захочуть провести вибори за будь-яку ціну, то вони точно не будуть відповідати всім міжнародним демократичним стандартам”, - заявив чинний нардеп на умовах анонімності.
Неназвані представники від "слуги" зазначили, що голова партії Олена Шуляк нібито проводила нараду, на якій попередила однопартійців про підготовку до виборів наступного року.
“Неофіційно партнери нам кажуть, що Ізраїль воює понад 30 років і проводить вибори. Тому вважаю, що вони будуть дотискати щодо проведення виборів навесні наступного року. Скоріше за все, доведеться провести президентські вибори та парламентські, але не одночасно. Зі зрозумілих причин: партнери хотіли б перезавантажити уряд і парламент, щоб нова Рада не була повністю підконтрольна президентові, а уряд був коаліційним. Це про стримування та противаги”, - розповів нардеп.
Критично ставиться до слів сенатора Грема про необхідність проведення виборів секретар РНБО Олексій Данілов. Варто зазначити, що він не є бенефіціаром ані оновлення парламенту, ані збереження його діючого складу, а у своїх заявах чиновник спирається на складнощі, повʼязані з війною, та законодавство.
Олексій Данілов
"Це (проведення виборів - ред.) можливо, коли закінчаться воєнні дії... Під час війни це зробити дуже важко. Ми будемо діяти за законом нашої країни, за нашою Конституцією і визначатимемо, коли нам проводити вибори, згідно з нашим законодавством, а не за бажанням тих чи інших наших партнерів, які вважають, що ми можемо порушувати наші закони. Ні, ми порушувати закони не можемо", - запевняє Данілов.
Водночас джерела LB.ua у Центральній виборчій комісії розповіли, що провести вибори під час повномасштабної війни цілком можливо.
“Багато хто очікує, що президентські та парламентські вибори будуть об’єднувати. Проголосують окремий закон для цього. Обговорюють також питання зміни виборчої системи - на пропорційну із закритими списками (зараз відкриті, з преференцією). Якщо буде політична воля, то весна 2024-го - це реально. І закони приймуть, і строки агітації підкоректуємо, і процедуру голосування, і в строки впишемося”, - розповіло джерело.
ЦВК
Висновки
З останніх заяв президента та представників Офісу президента зрозуміло, що вони не проти проведення виборів під час війни, однак для цього необхідна допомога з боку Заходу. Якщо за таких умов вибори все ж таки пройдуть, це принесе Україні одразу декілька бонусів - посилення ППО, постачання іншої техніки для поліпшення ситуації на фронті, визнання світом української демократії та очищення Верховної Ради і інших інституцій від токсичних корупціонерів.
Однак все це не виключає того, що організація виборчого процесу в цей час - неймовірна складна задача, яка ще залишатиметься темою дискусій протягом тривалого часу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.