Любив папужку жако і зрадив Юлію Тимошенко: чим відомий Володимир Майбоженко, який вчинив п'яну ДТП у Броварах

За час політичної кар'єри Володимир Майбоженко змінив чотири політичні проєкти, чітко тримав рівняння на "партії влади" і зрештою сам прийшов до обласного керівництва з пропозицією покерувати районом

Біографія Володимира Майбоженка, колишнього голови Броварського району Київської області
Володимиру Майбоженку ледве вдалося уникнути самосуду від гнівних броварчан - приїзд поліції його врятував

Особистість Володимира Майбоженка, колишнього очільника Броварської РДА у Київській обл., багатогранна. А про його політичну кар'єру можна знімати байопік, і це буде пригодницька стрічка з інтригою та карколомними сюжетними поворотами. Від роботи за штурвалом потягу метро у Києві і до останньої краплі спиртного у день, ставший роковим для чотирьох постраждалих, перипетії кар'єри екс-чиновника заслуговують на особливий інтерес громадськості. Інформатор дослідив кар'єрні злети і падіння екс-чиновника і дійшов висновків про не надто високі особисті якості.

Єдина близька істота - папужка жако

Отже, Володимирові Майбоженку 59 років, свій день народження він, найімовірніше, і святкував 26 квітня: дата цього року припала на вівторок, тож вирішив дочекатися п'ятниці. Початок кар'єри чиновника не надто цікавий - очолював дитячий спортклуб, що у часи перебудови не давало цікавих можливостей, працював у сільгосппідприємстві під Вишгородом.

Незалежність він зустрів слюсарем-електриком з ремонту обладнання у депо "Оболонь" київської підземки. У одному з інтерв'ю Майбоженко розповідав, що й самому доводилося сідати за штурвал. А ще, ділився, що машиністи метро дуже переживають за власне чоловіче здоров'я - мовляв, після кількох років у підземці проблеми виникали в багатьох його колишніх колег. Напевне, тому і звільнився, пропрацювавши у метро лише 2 роки.

Інформації про членів сім'ї Володимира Майбоженка у відкритих джерелах немає. Свої декларації він заповнює з 2016 року, і в жодній з них не зазначав ані дружину, ані дітей. Є лише згадка про папужку породи жако - єдина жива істота, що сумуватиме за колишнім очільником Броварської РДА.

Цікаво, що автівка Volvo, на якій Майбоженко зчинив наїзд на пішоходів, в нього вже не перша. Нинішню, Volvo XC90, він придбав у травні 2019 року у київському автосалоні. До цього, за даними декларації, їздив на "простішій" Volvo XC 60 2010 року випуску.

Володимир Майбоженко був типовим "селфі-політиком", інколи фотографувався з міцними напоями
Володимир Майбоженко був типовим "селфі-політиком", інколи фотографувався з міцними напоями

У політиці починав з Деркачем і Богословською

Нині багато хто пов'язує старт політкар'єри Володимира Майбоженка з БЮТ 2005 року. У обласній ВО "Батьківщина" він працював довго, очолював її та запам'ятався там не найліпшим чином. Але почалося все ще наприкінці 1990-х, коли він увійшов до "Трудової партії України". На той момент це був не просто юний політпроєкт з туманними перспективами, а одразу, "зі старту", - фракція у Верховній Раді: у різні часи в ній було від 16 до 38 депутатів, а створив її Михайло Сирота, один із співавторів української Конституції (людина поважна, і з безліччю потрібних зв'язків).

У "Трудовій партії України" Майбоженко пропрацював чотири роки: був спочатку завіддувачем оргвідділу, згодом - підвищений до "цілого" керівника апарату. Це неабияка вага в структурі партії, а "Трудову" тоді вважали проєктом "під парасолькою" президента Леоніда Кучми. До неї у різні часи входили Андрій Деркач (той самий, що зараз є держзрадником і вважається агентом РФ, - тоді був пізнаваною людиною і сином цілого очільника СБУ), Інна Богословська, Валерій Коновалюк.

Втім, у січні 2000-го стався розкол партії. Михайло Сирота і ще низка депутатів вийшли зі складу фракції. Очолив її Ігор Шаров, в майбутньому - близький до Володимира Литвина політик. Паралельно той же Шаров очолив нову "Трудову партію", щоб за півроку передати її Сергієві Тігіпку, який, доречі, дуже скоро закликав до солідаризації з "Партією регіонів". Стара "Трудова" лишилася, проте вже без світла софітів та популярності.

В холод і спеку: Майбоженко був досить близьким до мера Броварів Ігоря Сапожка, тож по ньому скандал вдарить найдужче
В холод і спеку: Майбоженко був досить близьким до мера Броварів Ігоря Сапожка, тож по ньому скандал вдарить найдужче

До якої саме з партій зрештою пристав Володимир Майбоженко, невідомо - проте напевно він отримав досвід, яким згодом і скористається вже в наступному політпроєкті. У 2004-2005 рр. він встиг ще покерувати департаментом організаційно-партійної роботи у тодішній "партії влади", "Єдина Україна", але з початком Помаранчевї революції 2004 року стало ясно, що поїзд Леоніда Кучми вже пішов - відтак, став шукати нову посадкову смугу.

Голос Тимошенко і "земельні" питання

Хто саме поклопотав за введення Майбоженка до кола "близького доступу" до Юлії Тимошенко, невідомо. Але вже 2006 року він не лише став членом БЮТ, а й обрався до облради, і був введений у штаб. Всередині БЮТ Майбоженка називали креатурою Богдана Губського, одного з найвпливовіших депутатів, який неформально "курував" Київщиною (до великої політики також прийшов з тенет Леоніда Кучми - можливо, тут і є відповідь на питання); а також Сергія Осики, видного соратника Тимошенко, який ще у 90-ті був міністром зовнішніх економічних зв'язків.

На таємному голосуванні за голову Київської облради 2006-го він переміг без проблем - за нього віддав голоси 71 депутат, за суперника з Партії регіонів - лише 45. Відтоді і аж до 2010-го самовіддано працював "голосом" для Тимошенко і Губського у регіоні.

На посаді він концентрувався на декількох моментах. Це господарство - побудова нових площадок-заводів з утилізації твердих відходів, підготовка до "Євро-2012" (про те, що Київ точно прийматиме чемпіонат, знали ще за п'ять років). І, головне, - земля. Майбоженко виступав за роздачу/розпаювання і закріплення квадратних метрів за конкретними власниками. Також, традиційно для посадовців з Київської області, виступав за заборону на розширення для Києва.

"Київ завжди на щось та й претендує. Але він вправі вирішувати проблеми за рахунок власної території. У столиці чимало хрущівок. На їхньому місці можна побудувати нормальне житло. А якщо йти шляхом розширення території - у Києва буде велика проблема з Севастополем - він і туди скоро дійде", - казав Майбоженко у інтерв'ю у травні 2007-го.

Без скандалів не обійшлося. 2008 року Майбоженко був замішаний у історії з відчудженням на користь Богдана Губського 45 га землі у Фастові (раніше ділянку обіцяли компанії Knauf Insulation). Роком раніше - ще два епізоди з землею, також за його ймовірної участі - із відчудженням 80 га землі Канівського рибгоспу та 70 га лісфонду Бобрицької сільради на Київщині, як писали ЗМІ, сталися також в інтересах компаній Губського.

Майбоженко за часів "УКРОПу" та у давні, опозиційно-БЮТівські дні
Майбоженко за часів "УКРОПу" та у давніші, опозиційно-БЮТівські дні

Вчасно зрадити - це передбачити

А от із припиненням роботи очільником Київської облради була пов'язана зовсім некрасива історія. Майбоженко керував передвиборчим штабом Юлії Тимошенко на президентських виборах 2010-го. І з певних причин кандидатка недоотримала одразу 12% голосів від Київщини: чи це недопрацювала обласна "Батьківщина", чи об'єктивно впав рейтинг, - невідомо. Але у штабі вирішили звільнити Майбоженка з "вовчим квитком".

Після програшу Юлія Тимошенко оголосила про перехід її партії, "БЮТ", у опозицію в усіх місцевих радах. На Київщині почалися дивні рухи: керівництво облради на чолі з тим-таки Майбоженком написало заяви. Але потім Юлія Тимошенко чомусь передумала - і розглядати заяву партійця не стала. Паралельна версія цієї історії, втім, звучить цікавіше: Тимошенко зібрала членів фракції і... зачинила у штабі БЮТ на вул. Турівській у Києві, щоб ті не голосували за відставку Майбоженка. Втім, її спростував тодішня "права рука" Тимошенко, Олександр Турчинов.

Втім, вже у травні депутати облради таки висловили недовіру Майбоженкові, а за кілька місяців той-таки Турчинов зробив заяву про тотальний недопуск, у тому числі руками Майбоженка, членів "БЮТ" до реєстрації на місцевих виборах - у комісіях тощо. З судових ухвал того часу стає зрозумілим, що сталося банальне "клонування" партії: будучи вже колишнім головою облради й колишнім очільником обласної "Батьківщини", той використав партійну печатку, щоб заблокувати діяльність штабу Тимошенко у регіоні.

Власне, технічні можливості і доступ до печатки (ймовірно, її копії - це вже несуттєво) допомогли Партії регіонів отримати контроль над Київщиною. Завдяки Майбоженкові відбулася реєстрація виборчого списку "псевдо-БЮТ", який він сам і очолив. Це дозволило "злити" вибори для БЮТ і Тимошенко на Київщині (а в столичному регіоні на той час партія мала підтримку понад 50% - відтак, опозиція втратила цілу область).

Таку "ведмежу послугу" можна пов'язати зі зміною політичного ландшафту у країні в цілому: ще восени 2009 року, коли до обрання Януковича залишалося кілька місяців, але соціологія вже "грала" на його боці, місцеві еліти, і у тому числі на Київщині, почали мімікрувати, пристосовуючись до нового керівництва. Чи у якості "дякую" за зраду, чи у відзначення добрих стосунків з новою владою - але наступні три роки, з 2011 по 2014-й, Майбоженко провів у дуже ресурсній компанії, ще й на непоганій посаді. Аж по 2014 рік він працював директором організаційно-розпорядчого департаменту НАК "Нафтогаз України".

Ймовірно, друга спробу взаємодії з "Батьківщиною" восени 2019 року - а вже після повномасштабного вторгнення почав волонтерити
Ймовірно, друга спробу взаємодії з "Батьківщиною" восени 2019 року - а вже після повномасштабного вторгнення почав волонтерити

Хто пропонував кандидатуру Зеленському

Наступний період кар'єри був пов'язаний вже з партією УКРОП, яку пов'язували з Ігорем Коломойським та Ігорем Палицею. Володимир Майбоженко знову зайшов до облради після "перезавантаження" місцевих влад, був обраний першим заступником голови і увійшов до партійних органів. Публічно цього разу його роль зводилася до простої партійної роботи, зокрема, він коментував питання побиття місцевих депутатів. На посаді у облраді він "просидів" 4 роки - від 2015 до 2019-го.

Неофіційно - він займався на посаді підготовкою до приватизації залишків комунального майна, яке ще числилося за облрадою. А на деякі об'єкти, писали журналісти, завів свої структури (причому, навіть у Києві - а це для чиновників області, буквально, фігура "вищого пілотажу", зважаючи на протистояння столичної та обласної влад).

Відтак, наступне призначення Майбоженка, вже на посаду очільника Броварської РДА, могло бути прикладом неуважності під час добору кадрів. Річ у тому, що призначення відбулося у листопаді 2022-го, після того, як попередника, Павла Проскочила, звинуватили у отриманні 350 тис хабаря за внесення військовозобов'язаних до програми "Шлях". Втім, це сталося у середині вересня 22-го, а призначення Майбоженка відбулося 28 листопада, відтак, на узгодження кандидатури і перевірки у обласного та вищого державного керівництва було більше двох місяців.

Цікаво, що начальникам відділів та управлінь Броварського міськвиконкому нового очільника району представляв не тодішній очільник ОДА Олексій Кулеба, а мер Броварів, Ігор Сапожко. Власне, його і називають позаочі головним "лобістом" призначення Майбоженка на посаду, і тому, ймовірно, саме від нього містяни тепер вимагають відповідей з приводу автотрощі, скоєної нетверезим протеже. Також у мережі є відео, на якому восени 2022-го (ще до призначення) Сапожко хвалить Майбоженка за досвід роботи на різних посадах.

Втім, ще 2022 року видання "Моя Київщина" писало про те, що у Броварах Майбоженко опинився, як представник команди саме Кулеби - а на контакт з обласною владою, писали журналісти, "він вийшов сам та запропонував свою кандидатуру".

Намагався "козиряти" посвідченням, але потрапив до СІЗО без права застави

Нагадаємо, Інформатор детально висвітлює обставини шокуючої ДТП, що сталася у Броварах ввечері 26 квітня. Тоді п'яний очільник Броварської РДА влетів на авто прямо у натовп людей, четверо пішоходів, у тому числі мати з маленькою дитиною, отримали травми різного ступеню тяжкості. На відео, яке розійшлося мережею, видно, що очільника району виймають з автівки, а він намагається дістати своє посвідчення - документ згодом відібрали в чиновника і показували на камеру.

Також ми розповідали, що ввечері у суботу, 27 квітня, Шевченківський райсуд Києва вирішив взяти Володимира Майбоженка під варту без права внесення застави. Суд повністю задовольнив клопотання прокуратури, а адвокат підозрюваного, коментуючи обставини, не зміг визначитися з тим, чи буде подавати апеляцію на таке рішення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube