Легалізація зброї. Кому в Україні можуть дозволити мати "вогнестріл" і що для цього потрібно

Проект закону розглянув профільний комітет Ради

Легалізація зброї. Кому в Україні можуть дозволити мати "вогнестріл" і що для цього потрібно

Профільний правоохоронний комітет рекомендував народним депутатам підтримати законопроект № 4335 «Про обіг цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів до неї».На розгляд комітету законопроект був направлений 10 листопада минулого року.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на проект закону .

Ініціаторами проекту стали депутати від «Слуги народу».

В обґрунтуванні до проекту закону сказано, що Україна сьогодні є єдиною державою в Європі, в якій відсутнє законодавче регулювання обігу цивільної вогнепальної зброї.

При цьому конституційно передбачене право кожного громадянина на захист своїх здоров'я, честі і гідності. За інформацією МВС, українці легально володіють близько 1 млн 300 тисяч одиниць так званого «вогнепалу».

Крім того, донині відсутній єдиний державний реєстр власників зброї, немає будь-якої класифікації сучасної зброї та узгодженої термінології. Це призводить до вільного трактування і неузгодженості, а також створює ґрунт для зростання корупції в цій сфері.

Законопроект покликаний врегулювати відносини, що виникають у сфері поводження українців з цивільною вогнепальною зброєю і бойовими припасами до неї.

Документ встановлює наступні категорії цивільної вогнепальної зброї:

  • А - автоматична вогнепальна зброя;
  • В - гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя (травматична)
  • С - короткоствольна вогнепальна зброя;
  • D - довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя;
  • Е - довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя.

Передбачається, що власник зброї отримає посвідчення і технічний паспорт на кожну одиницю зброї, з відомостями про власника і серійний номер зброї.

Право на отримання посвідчення власника зброї мають дієздатні громадяни України,які:

  • не мають медичних протипоказань;
  • не мають судимості, погашеної або знятої в установленому законом порядку за злочини передбачені розділом I, II, III, IV, VI, IX, XII, XIII, XIV, XV, XVII, XVIII, ХІХ, ХХ Особливої частини Кримінального кодексу України (крім реабілітованих );
  • не притягувалися до адміністративної відповідальності впродовж останнього року за частиною третьою, четвертою статті 126, статтями 130, 17219, 17220, 173, 1732, 1733, 174, 1831, 1843, 185, 186, 1868, 187, 190-1956, 203, 2031, 2041, 2042-2044 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Запроваджується обов'язкове страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі зі зброї.

Впроваджується Єдиний державний реєстр цивільної зброї,встановлюються основи його ведення.

Впроваджуються курси з вивчення матеріальної частини зброї,правил поводження з нею та її застосування.

Визначається заборонена до обігу цивільна зброя, регулюються питання її придбання, успадкування та зберігання, а також поводження зі зброєю.

Відзначається, що в проекті закону враховано досвід європейських країн в даному питанні.

Однак у висновках Головного науково-експертного управління від 11 листопада 2020 значиться, що деякі положення законопроекту не узгоджені з конституційними вимогами.

Існує і альтернативний проект закону «Про цивільну зброю і боєприпаси» 4335-1,поданий нардепом від партії «Голос». На розгляд до комітету він потрапив пізніше, 25 листопада 2020 року.

Проект закону передбачає ліцензування зброї, її придбання і володіння приватними особами і охоронними організаціями. У ньому говориться, що рівень володіння українцями зброї становить 5,5 одиниць в порівнянні з 45-88 одиницями оціночної шкали, наприклад, в США.

Раніше Інформатор писав, чи допоможе новий законопроект від «Слуг народу» реально легалізувати вогнепальну зброю в Україні .

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube