Інформатор вирішив порахувати, які свої обіцянкивстигли виконати премʼєр-міністри Гончарук та Шмигаль, а які залишилися невиконаними
Як тільки Рада проголосувала за новий склад уряду, попередньо відправивши у відставку Дениса Шмигаля, Інформатор співставив виступ нової премʼєрки Юлії Свириденко у Раді з заявами її попередників. Одразу ж виникло питання: що з обіцяного попередниками вони встигли виконати, перш ніж піти у відставку.
4 березня 2020 року Денис Шмигаль став прем'єр-міністром України. До цього він місяць пропрацював віцепрем'єром - міністром з розвитку громад та територій в Уряді Гончарука. Перед обранням на посаду прем'єра Шмигаль дав ряд обіцянок.
Збільшити соціальні виплати та пенсії у 2020 році. У 2020 році була проведена індексація пенсій, внаслідок чого вони зросли на 11%. З 1 грудня 2020 року зріс прожитковий мінімум на 71 грн, зросли розміри соціальних виплат. Хоча ці виплати та пенсії не можуть забезпечити бодай мінімальні потреби для життя і тоді, і тим паче зараз (з пенсією у 3000 грн на місяць це складно).
Боротися з коронавірусом СOVID-19 та підвищити інформування населення про цю хворобу. У 2021 році проведена кампанія масової вакцинації, МОЗ всіляко поширював інформацію про хворобу та її запобігання, що врятувало чимало життів. Щоправда, окремі заходи безпеки, як от заборона гуляти у парках перші кілька місяців, лише тиснули на психіку населення.
Цифровізація та диджиталізація державних процесів. Триває досі. Зокрема, через "Дію" стали доступними ряд послуг від держави.
Продовження децентралізації. У 2020 році була проведена адміністративно-територіальна реформа, якою зменшили кількість районів в областях України, ліквідували більшу частину районних рад та адміністрацій, об'єднали частину громад (які не зробили цього раніше), збільшили кількість спроможних громад.
Доступні кредити для малого і середнього бізнесу. Ще у лютому 2020 року (до призначення Шмигаля) була запроваджена урядова програма для бізнесу "Доступні кредити 5-7-9%", яка працює і на даний час та розширюється. У 2020 році їх видано на понад 13,5 млрд грн.
Розбудова інфраструктури та проводження програми "Велике будівництво". Програма розвитку інфраструктури тривала до початку повномасштабного вторгнення, хоча кошти витрачалися не на об'єкти, які не мали стратегічного значення (дороги на прифронтовій Луганщині, концертні зали, дорогі нові школи й садочки у маленьких селах тощо). Напередодні повномасштабного вторгнення владі дорікали, що шалені гроші витрачаються на магістральні автошляхи, а не на оборону. Крім того, чимало корупційних скандалів було пов'язано з будівництвом замовлених державою проєктів.
Завершення війни на Донбасі та повернення Криму. У 2021 році не було помітних успіхів у процесах врегулювання гібридної війни на Сході, що вилилося у повномасштабну війну з Росією через рік. Повернення Криму та частин інших окупованих регіонів наразі з таким керівництвом Росії не виглядає реалістично.
Не допустити бюджетну та економічну кризу в Україні у 2020 році. Пандемія COVID-19 призвела до падіння світової економіки. Україна не була винятком. За 2020 рік ВВП України зменшився на 4%, безробіття зросло з 8,2% до 9,5%. На кінець грудня 2020 року Держказначейство недофінансувало видатки на майже 90 млрд грн.
Зменшити зарплати й премії посадовцям, у т.ч. членам нового уряду, членам наглядових рад держпідприємств. Ця обіцянка добре ілюструється деклараціями самого Шмигаля: у 2020 році заробив у Кабміні 540 тис. грн, у 2021 році - майже 698 тис. грн, у 2024 році - 1,16 млн грн. Тобто зарплати урядовців не зменшувалися.
Погасити заборгованість по зарплаті перед шахтарями. Хоча у 2020 році Уряд частково погасив заборгованість перед шахтарями за 2019 і частково 2020 рік. Але наступного року вона складала ще понад 1,3 млрд грн.
Забезпечити зростання промисловості та аграрного сектору. За 2020 рік через пандемію коронавірусу було навпаки падіння. У 2021 році спостерігалося зростання, яке звела нанівець повномасштабна війна.
Створення сприятливого бізнес-клімату. Досі не створений, бізнес часто має проблеми з податківцями, правоохоронцями тощо. Уряд робить певні кроки у цьому напрямку, але їх замало.
Покращення якості медицини та освіти. Суттєво не змінилися.
Зміцнення сфери безпеки та оборони. Робота в цьому напрямку активніше почалася внаслідок повномасштабної війни й після знищення частини обладнання, обстрілів підприємств.
Олексій Гончарук під час свого призначення 29 серпня 2019 року пообіцяв, що у новому Уряді красти не будуть. Дійсно, значних корупційних скандалів у Кабміні на той час не було. Також було обіцяно забезпечити економічне зростання. Воно дійсно спостерігалося у 2019 році - економіка зросла на 3,2%, але це не той темп, який планував сам Гончарук та хотів від нього президент.
Ще одна обіцянка - побудувати довіру до України у міжнародних партнерів (у т.ч. фінансових організацій), посилити співпрацю з МВФ та укласти з ним програму на 3-4 роки. У грудні 2019 року попередньо з МВФ домовилися про 3-річну програму на 5,5 млрд дол.
Зробити іпотеку в гривні під 12-13% у 2020 році. У співпраці з НБУ сприяти тому, щоб знижувалися ставки за кредитами для населення. У грудні 2019 року ставки за іпотекою становили 20,6% на вторинному та 21,5% на первинному. Після відставки Гончарука ситуація покращилася.
Великі підприємства (Укрзалізницю, обленерго, облгази тощо) не будуть отримувати надприбутки та не буде дотацій з бюджету. Люди у платіжках будуть отримувати менші суми. З цього нічого не вдалося зробити.
Навести лад у податковому адмініструванні та очистити податкову від корупції. На жаль, не зроблено.
До кінця 2019 року ліквідувати контрабанду як системне явище. Занадто амбітна ціль не була виконана.
Визначити, як розв'язати проблеми вугільної галузі на Заході України (Волинь та Львівщина). Це теж не можна вважати виконаним, адже з проблемою вугільної галузі протягом років довелося розбиратися Уряду Шмигаля.
Про те, наскільки Уряд Гончарука впорався зі своєю роботою, каже фраза Шмигаля про те, що новий Уряд (2020-2025) продовжить виконувати задачі, поставлені попереднім Кабміном. І за понад 5 років далеко не все вдалося виконати.
17 липня 2025 року депутати Верховної Ради України обрали Юлію Свириденко Прем'єр-міністром України. Сподіваємося, їй вдасться зробити набагато більше за попередників, які давали багато красивих нереалістичних обіцянок. Нова очільниця Кабміну коротко описала задачі Уряду на найближчий час. Далі процитуємо нову голову Кабінету Міністрів:
"Моя головна мета — реальні позитивні результати, які кожен українець відчує в своєму житті. Війна не дає права на зволікання. Ми мусимо діяти швидко й рішуче. Наші пріоритетні кроки у перші 6 місяців — це якісне забезпечення армії, збільшення власного виробництва зброї та підвищення технологічності війська. Ми докладемо всіх зусиль для підтримки українських підприємців. Нам потрібні швидкі та відчутні кроки, мова йде про комплексну дерегуляцію, зупинення несанкціонованого тиску на бізнес, пришвидшення великої приватизації і подальше впровадження ефективних механізмів підтримки. Щоб все було «Зроблено в Україні». Ми вже почали роботу над оптимізацією державного апарату та беремо курс на повний аудит видатків з метою їхнього скорочення. Жодної політичної лояльності, тільки цифри та результати", - зазначила Юлія Свириденко.