Кому потрібна "диверсія" на "Північному потоці - 2" і що буде з українською ГТС

Читать на русском

Росія намагається використовувати енергетичний шантаж, але робити це їй все важче

Читать на русском
Кому потрібна "диверсія" на "Північному потоці - 2" і що буде з українською ГТС

Росія намагається використовувати енергетичний шантаж, але робити це їй все важче

Після новини про витік газу з "Північного потоку-2" в Балтійському морі в ЗМІ пишуть про розслідування диверсії. Росія може виправдовуватись тим, що “Північний потік” не експлуатується Європою, а значить, і причин для атаки у неї немає. Втім, і цей інцидент може бути виявом “газової війни”. Експерти прогнозують, що далі – скорочення постачань газу Україною. 

Газозабезпечення Європи

За словами експерта з питань енергетики Андріана Прокіпа, росія не постачає газ “Північним потоком” з кінця серпня. Сьогодні він йде до Європи двома шляхами - через українську ГТС та турецький трубопровід, причому обсяг постачаємого газу в них майже однаковий, 40 і 45 мільйонів кубометрів на день. В сумі це 85 кубометрів. Фахівець повідомив, що за нормальних умов росія надавала близько 360 мільйонів “кубів”. 

"При цьому слід розуміти, що турецький газовий потік - це східноєвропейська гілка. Одна йде на Туреччину, а з другої гілки постачається газ до так званих російських дружніх країн - це Угорщина, Сербія. Але потенціал, можливості української газової труби при бажанні росії - це повне забезпечення Європи газом", - сказав Андрій Прокіп. 

Експерт сказав, що раніше український трубопровід був єдиним маршрутом радянського союзу, а потім з росії до Європи. І якщо росія захоче скоротити постачання газу, то це торкнеться в першу чергу саме українського трубопроводу. 

Тим часом Forbes повідомляє, що в Польщі відкрили газопровід із Норвегії потужністю 10 млрд кубометрів на рік. За даними європейських газооператорів, резервуари в Європі заповнені на 87%. Отже, є підстави вважати, що партнери взимку не замерзнуть

Зацікавленість росії

Говорити про причини інциденту зарано. Втім, Андріан Прокіп звернув увагу на два фактори. По-перше, від москви вже давно лунали натяки та заяви про готовність “Північного потоку-2” до використання. По-друге, поломки та форс-мажорні обставини як неможливість для постачання газу вписуються в інформаційну тактику росії. 

Політолог Володимир Фесенко вважає, що це черговий вияв “газової війни”, яку росія веде проти Європи. Він вбачає в цьому дві мети. Перша - це змінити уряд в Європі та припинити підтримку Україні. 

"Вони (рф - ред.) з минулого року почали провокувати збільшенням ціни на енергоносії - на газ і на нафту. Це був перший етап. Зараз вже декілька місяців поспіль вони фактично зменшили до мінімума, штучно зменшили постачання газу. В цьому сенсі це теж провокування соціального, політичного незадоволення в Європі", - каже фахівець.

Інша, суто технічна мета - примусити ліцензувати “Північний потік-2”. Ще декілька тижнів тому путін закликав Європу зняти санкції з "Північного потоку-2", сертифікувати його роботу і отримувати газ. Тепер він може вдатися до шантажу, і для того, щоб налякати європейців екологічною катастрофою, можуть бути витоки газу. 

Слід пам’ятати, що диверсія - одна з можливих причин витоку газу. Враховуючи, що газопровід не експлуатується, і нормального тиску там немає, до аварії могли призвести і інші, об’єктивні обставини. 

"Нинішня ситуація веде до того, що "Північні потоки" можна переймунувати в "мертві"", - сказав Володимир Фесенко. 

Що сталося

26 вересня енергетичне агентство Данії повідомило про витік газу з газопровід “Північний потік-2. В своїй заяві вони посилаються на владу Данії, яка напередодні заявила про падіння тиску в газопроводі Nord Stream 2. 

"Морське управління Данії випустило навігаційне попередження та встановило заборонену зону в межах 5 морських миль від трубопроводу, оскільки це небезпечно для морського руху. Жодних ризиків безпеці, пов’язаних з витоком за межами заборонної зони, немає. Очікується, що інцидент не матиме наслідків для безпеки газопостачання Данії", - йдеться у заяві. 

В той же день про зниження тиску на обох гілках проводу повідомила і пресслужба Nord Stream.

В ЗМІ вже шириться інформація про те, що Німеччина розслідує інцидент як диверсію внаслідок атак - причому як з української, так і з російської сторони. В якості першоджерела журналісти вказують інсайдера з компетентних органів, який дав коментар німецькому виданню Tagesspiegel.Також шириться інформація про “безпрецедентне зруйнування газопроводу”. Гучні заяви приписують оператору ГТС Nord Steam AG. Втім, на офіційному сайті таких слів ми не знайшли. 

Більше про причини руйнування газопроводу та заяви рф з цього приводу читайте тут

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.