Вартість пального залежатиме від декількох факторів
В Україні зростає вартість пального. Останні кілька тижнів цінники на стелах зростали майже щодня. Експерт пояснив, коли очікувати зниження цін.
Як йдеться у сюжеті ТСН.ua, до початку бойових дій в Ізраїлі на світовому ринку нафтопродуктів намітилися тенденції до зниження цін на паливо: бензин, дизель та автомобільний газ. Але наразі ринки завмерли.
"У випадку, якщо ця війна швидко буде розв’язана і там протягом тижня-двох, то відповідно буде поставлена крапка. То ціни швидше за все продовжать свою тенденцію до зменшення", - наголосив керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.
Що буде далі з цінами на бензин - залежатиме ще й від дій окупантів. Точніше, від їхніх спроб улаштувати черговий блекаут. Минулого року, коли по всій країні зникало світло, а населення та промисловість починали користуватися генераторами – вартість пального зростала на 10%.
Експерти паливного ринку нагадали, що літнє зростання цін на паливо в Україні має дві причини. Перша - це повернення податків, друга - світові тенденції. Адже після початку повномасштабного вторгнення і знищення кількох нафтобаз – ціни на пальне швидко полізли вгору. Тоді уряд вирішив прибрати акцизи та ПДВ з вартості пального. Це дало змогу втримати ціну на рівні сорока п’яти гривень за літр. У серпні 2023-го ці рішення скасували.
Україна й раніше була залежною від світових цін на нафтопродукти, але до війни у країні працювали два нафтопереробних заводи. Там переробляли не лише імпортну нафту, а й вітчизняну. Це давало можливість утримувати ціни від великих стрибків. Наразі заводи розбомблені, переробка не працює. Паливо завозять напряму.
Протягом тижня середня ціна на бензин А-95 зменшилась на 0,25 грн/л, до 47,5 грн/л, на А-92 — на 1,25 грн/л, до 44,25 грн/л. Про це свідчать дані моніторингу Консалтингової групи "А-95", повідомляє Enkorr.
16 жовтня торгівля "п’ятіркою" відбувалась у межах 45,00-50,5 грн/л, що на 0,75-1 грн/л нижче порівняно з цінами, зафіксованими тижнем раніше. У західному й центральному регіонах країни "п’ятірку" пропонували за найнижчими цінами — 45-49,5 грн/л, дорожче А-95 торгувався у північному і південному регіонах — за 45,25-50,5 грн/л.
Ринок бензину не оминуло призупинення розмитнення палива з молдавського й болгарського напрямків з 5 жовтня. Крім того, на постачаннях пального позначилися і черги на кордоні. За даними сервісу "є-Черга", на західному кордоні вони становлять 9-10 днів, на північному – 6-11. Згідно з оперативними даними, наразі очікувані обсяги постачань бензину зменшились на 40% порівняно з 6 жовтня.
"Причин для занепокоєння немає: на ринку достатня кількість бензину", - зазначили в одній із компаній.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.