Законопроєкт Данила Гетманцева складає умови для дискримінації певних видів господарюючих суб’єктів, каже експерт
Законопроєкт про "клуб білого бізнесу" порушує Конституцію України та створює дискримінаційні умови у бізнес-середовищі. Через це всі подальші обговорення документа не мають сенсу. Одним з авторів є голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Про це в коментарі "УНН" заявив економічний експерт Юрій Гаврилечко. Він нагадав, що, за словами Гетманцева, "суть документа в тому, що якщо підприємець відповідає простим та прозорим критеріям щодо рівня сплати податків вище середнього по галузі та вищий за середні по галузі рівень зарплати, податковий контроль у вигляді перевірок за ним не здійснюється. Це поза іншими перевагами. Перелік переглядається щокварталу".
"Потрібно перш за все згадати Конституцію і те, що будь-яка дискримінація в Україні заборонена Законом, Основним. Тому тут питання до КСУ - чи можуть існувати у нас закони, які безпосередньо протирічать Конституції. Бо в такий спосіб складаються умови для дискримінації інших видів господарюючих суб’єктів і ініціатива йде від суб’єктів законодавчої ініціативи, що, як на мене, неприпустимо в принципі. І всі подальші обговорення вони не мають сенсу виходячи з того, що це банально протирічать Конституції", - сказав Гаврилечко.
Водночас, на думку експерта, ліквідація податкової та митної служб взагалі дозволить знищити контрабанду на 100%. А корупцію у господарській сфері - на 90%.
"І як довела практика перших місяців повномасштабної війни, коли фактично ці дві служби не працювали, рівень податкових надходжень був більше ніж 90%, порівняно із плановим розкладом державного бюджету. Тобто без них все працює. То може їх ліквідувати?", - запропонував Гаврилечко.
Він додав, що в історії є приклади цілих цивілізацій, які успішно існували без податківців, як, наприклад, Єгипетська. А от без бізнесу існування цивілізації чи держави - не можливе. Крім того, Гаврилечко нагадав, що Україна чи не єдина країна у світі, яка має механізм блокування податкових накладних.
"Більше ви не знайдете жодного прикладу, де чиновник самостійно може заблокувати діяльність господарюючого суб’єкта власною ініціативою з невідомих причин. Якщо ми йдемо до Європи, як у нас записано в Конституції України, що ми прагнемо стати членом ЄС, то ми маємо використовувати європейські практики. Тобто, якщо є якісь претензії до господарюючого суб’єкта - для цього є суд, і відповідно ви в суді маєте доводити, в змагальному процесі, що ви праві. А якщо чиновник буде не правий і суд стане на бік господарюючого суб’єкта - тоді чиновник має з власної кишені покрити і всі судові видатки, і збитки підприємства також. А якщо він не зможе це покрити власними коштами - він має сісти за економічний злочин. І тоді у нас і з корупцією все буде набагато краще і з дотриманням законів з усіх боків", - додав Гаврилечко.
Нещодавно Гетманцев анонсував внесення до парламенту законопроєкту про "клуб білого бізнесу". Наразі його текст недоступний для широкого загалу. Зараз триває процедура збору підписів парламентарів для внесення ініціативи до Верховної Ради.
Проте Гетманцев заявляв, що майбутній проєкт закону пропонує розширити поняття "податковий ризик" та запровадити комплаєнс - управління податковими ризиками. Також пропонується створити Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. В цей перелік планується щоквартально включати юросіб та ФОП, які відповідають низці вимог та критеріїв. Гетманцев наголосив, що ці компанії нібито матимуть низку переваг:
Документ розкритикували. Нардепка Ніна Южаніна стверджує, що ця ініціатива Гетманцева передбачає розширення повноважень податкової. Зокрема, орган самостійно обиратиме платників податків, яких включатиме в Перелік. Критерії для цього також розроблятиме Податкова служба. Водночас під виглядом впровадження "комплаєнс-менеджерів", яких парламентарка називає "податковими нянями", влада планує узаконити право Податкової служби визнавати платника ризиковим.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Український політолог Володимир Фесенко розкриває своє бачення відносин між Президентом Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Чи має ексголовком відношення до "скандального" закону про мобілізацію та чому його звільнили з посади. Все це та багато іншого чекає на вас у нашому відео. Приєднуйтеся до перегляду для отримання повної інформації.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.