ДТЕК звинувачує клієнта у споживанні електрики за побутовим тарифом на потреби підприємницької діяльності
Чоловік має переплату за спожиту електроенергію в загальному розмірі 25 304 гривень. Однак працівники ДТЕК виявили за його адресою порушення та виставили рахунки за ціною комерційного тарифу по 8,60 гривень. Про це йдеться у рішенні Малиновського районного суду Одеси, опублікованому 21 квітня 2025 року.
3 липня 2024 року персонал АТ «ДТЕК Одеські електромережі» склали акт про порушення ПРРЕЕ. Чоловік дізнався, що при проведенні перевірки виявили порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: споживання електроенергії на непобутові потреби, а саме виявлено факт споживання електроенергії на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом. Він вважає акт про порушення незаконним та необґрунтованим, винесеним передчасно, без встановлення обставин, внаслідок чого факт порушення ним правил споживання електроенергії є недоведеним.
Чоловік вказує про те, що він є добросовісним споживачем електроенергії, що підтверджується відсутністю будь-яких заборгованостей та наявністю переплати на 1 вересня 2024 року за спожиту електроенергію в загальному розмірі 25 304 гривень. Згідно з правовстановлюючими документами про право власності на об'єкт нерухомого майна, а саме будинок, встановлено, що вказана будівля є дачним будинком, та не має статусу комерційної забудови, отже, йому безпідставно встановлено споживання електроенергії на непобутові потреби, а саме, на потреби підприємницької діяльності (розважально-гостинний комплекс) за побутовим тарифом.
"На виконання вимог законодавства, на підставі отриманого від АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» протоколу від 13.08.2024 року засідання комісії про розгляд акту про порушення від 03.07.2024 року, ТОВ «ООЕК» було надіслано позивачу для оплати коригуючі рахунки за спожиту електричну енергію за період березень-серпень 2024 року та вересень-жовтень 2024 року, тобто, ТОВ «ООЕК» діяло відповідно до вимог законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача до ТОВ «ООЕК». Щодо твердження позивача про відсутність договірних відносин між ним та ТОВ «ООЕК» на підставі договору від 01.08.2024 року відповідач зазначає, що ТОВ «ООЕК» було надіслано на його адресу коригуючі рахунки за періоди березень-серпень 2024 року та вересень 2024 року разом із супровідним листом, в якому зазначено, що «Південний підрозділ ТОВ «ООЕК» відкликає раніше надіслані рахунки за спожиту електричну енергію від 07.09.2024 року та від 04.10.2024 року. Таким чином, рахунок, на який посилається позивач, є недійсним (помилковим) та був відкликаний ТОВ «ООЕК». При цьому обсяги спожитої електроенергії та застосований тариф у відкоригованому рахунку залишились незмінними. Разом з тим, позивачем було додано до заяви про зміну предмета позову відповіді ТОВ «ООЕК» та АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» на адвокатські запити, згідно з якими, ані договору про постачання електричної енергії, ані договору про розподіл електричної енергії за від 01.08.2024 року між позивачем та відповідачами укладено не було. Будь-яких інших доводів та доказів на підтвердження викладених обставин позивачем надано не було. З огляду на вищезазначене, позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним договору від 01.08.2024 року, є безпідставними, недоведеними та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами", - наголосив суд.
Суд відмовив чоловіку в задоволенні позову. Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Малиновського районного суду Одеси від 29 жовтня 2024 року у вигляді зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» та акціонерне товариство «ДТЕК» Одеські електромережі» утриматись щодо дій стосовно відключення абонента від електричної енергії, скасували.
"АТ «ДТЕК Одеські Електромережі» при проведенні перевірки за об'єктом споживача та при розгляді акту про порушення від 03.07.2024 року діяло у межах наданих йому повноважень та при дотриманні законодавства України у сфері електроенергетики. Таким чином, відповідач діяв у суворій відповідальності з встановленими на законодавчому рівні приписами, а як наслідок доводи позивача про незаконність дій жодними належними та допустимими доказами не доводяться, а отже не заслуговують на увагу суду. Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги не надав суду доказів на підтвердження того, що за адресою ним не здійснювалась підприємницька діяльність у вигляді надання розважально-гостинних послуг, що давало б підстави суду вважати його споживачем електричної енергії за побутовим тарифом. Так, довідка про технічну характеристику дачного будинку за адресою, на яку посилався позивач, як таку, що спростовує наявність за вказаною адресою готелю, датована 2019 роком, в той час, як порушення позивачем Правил роздрібного ринку електричної енергії виявлено 3 липня 2024 року, що дає суду підстави дійти висновку про неактуальність вказаної довідки на час розгляду справи. Так, судом було досліджено у відкритому судовому засіданні запис, наданий АТ «ДТЕК Одеські електромережі», яка містить відео з рекламною вивіскою готельно-розважальних послуг та відмови від підпису сина позивача, який допустив працівників АТ «ДТЕК Одеські електромережі» 3 липня 2024 року на об'єкт. Також представником АТ «ДТЕК Одеські електромережі» надано до суду та досліджено судом фото з рекламною вивіскою та скриншоти з інтернет-сайтів реклами апартаментів, які свідчать про надання громадянином готельно-розважальних послуг за вказаною адресою. При цьому, позивач не спростував вказані обставини, що дає суду підстави вважати, що позов є необґрунтованим та таким, який задоволенню не підлягає, оскільки споживання електричної енергії за побутовим тарифом на потреби підприємницької діяльності доведені стороною відповідачів під час розгляду справи належними та допустимими доказами", - наголосив суд.