Водночас у Пентагоні відмовляються підтверджувати факт таких переговорів
На Заході розглядають передачу Контактної групи з питань оборони України від США під керівництво НАТО. Таке рішення може допомогти зберегти потік озброєнь до Києва у разі повернення Дональда Трампа до Білого дому. Відповідні обговорення вже відбуваються “на дуже високому рівні”.
Про це повідомляє Politico з посиланням на трьох європейських і одного американського посадовців, які обізнані з внутрішніми переговорами. Водночас у Пентагоні відмовилися підтверджувати відповідні дискусії.
Очікується, що посадовці обговорять різні варіанти щодо захисту допомоги нашій державі під час зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в Брюсселі у середу і четвер. Серед них – поступове переведення Контактної групи з питань оборони України під контроль Альянсу. Один із посадовців наголосив, що цей процес планують завершити на саміті лідерів НАТО у Вашингтоні в липні.
За словами іншого джерела видання, пропозиція передбачає надання НАТО більш формалізованого місця за столом переговорів у рамках “Рамштайну”. Така ідея полягає у тому, щоб зміцнити зв'язки між НАТО і Україною з метою надання довгострокової підтримки.
Зазначається, що відповідні обговорення тривають “на дуже високому рівні” з метою формалізації підтримки Києва з боку Європи і Альянсу. Групу хочуть зробити “більш стійкою” перед виборами у США та ЄС.
Водночас речник Міністерства оборони США майор Чарлі Дітц не підтвердив ці дискусії. За його словами, Пентагон не має “жодних нових оголошень щодо формату чи структури” групи.
“Ми постійно обговорюємо, як ми можемо забезпечити стабільність нашої підтримки України і як ми можемо організувати цю підтримку найкращим чином”, – сказав він.
На думку експертів, переведення групи до НАТО стало б значним кроком до цементування західної підтримки боротьби України з російськими окупантами в осяжному майбутньому, на тлі побоювань Європи щодо повернення Трампа до Білого дому. Ця формалізація могла б захистити Київ від змін в урядах.
“Існує думка, не всієї групи, але частини групи НАТО, що краще інституціоналізувати процес на випадок переобрання Трампа. Передача цього питання під контроль НАТО певною мірою ізолює його від президентства Трампа або навіть від США, які можуть відволіктися на Китай або не впоратися з фінансуванням", – підкреслив колишній посадовець Пентагону і НАТО Джим Таунсенд.
Цей крок може стати останнім з низки заходів, спрямованих на підтримку інституцій напередодні можливого наступного президентства Трампа. У 2023-му у США прийняли закон, який вимагає схвалення Конгресу, якщо майбутній глава держави спробує вийти з НАТО, а також розглядають подальші заходи захисту.
Про те, що НАТО може взяти на себе більшу відповідальність у постачанні допомоги для України, писали й інші видання. Зокрема, зазначали, що Альянс стане відчутніше допомагати Києву. Причиною називали також побоювання членів блоку щодо наслідків для військового альянсу в разі того, якщо Дональд Трамп переможе на президентських виборах в США.
Напередодні генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг виступив з пропозицією створити фонд для допомоги Україні. До нього протягом п'яти років країни-члени Альянсу зроблять внески на суму 100 млрд доларів. Ухвалити створення фонду мають на саміті у Вашингтоні, який пройде у липні цього року.
Також у Німеччині вважають, що перебування військ НАТО в Україні не призведе до війни з рф. Згідно з висновками вчених Бундестагу, якщо одна країна-член НАТО візьме участь у конфлікті, це не означає автоматичне залучення Альянса у війну. Німці вважають, що держава НАТО, яка відправить війська в Україну, сама стане стороною конфлікт.
Нагадаємо, що Володимир Зеленський заявив, що Путін також обов'язково втягне НАТО у війну. При цьому американським солдатам доведеться захищати країни НАТО, якщо США зараз не допомагатимуть Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.