Катастрофа чи дипломатична хитрість: чому Зеленський та Захід заговорили про ризик програшу України у війні

Інформатор розпитав експертів стосовно того, чому останнім часом почастішали песимістичні прогнози щодо війни в Україні

Володимир Зеленський
Президент заявив про ризик того, що Україна не переможе у війні

Останнім часом низка західних ЗМІ оприлюднила публікації з песимістичними прогнозами щодо війни РФ проти України. В них стверджується, що вже цього літа російська армія може прорвати лінію фронту. І питання лише в тому, наскільки великими будуть втрати територій внаслідок літньої наступальної кампанії Росії.

Ці заяви можна було б списати на жагу журналістів до уваги та "клікбейту". Однак зовсім нещодавно президент України Володимир Зеленський прямо заявив про недалеку перспективу програшу війни за певних умов. Інформатор розпитав експертів, що вони думають з цього приводу.

Що писали західні ЗМІ про війну в Україні

11 квітня американське агентство Bloomberg з посиланням на західних офіційних осіб писало, що Україна перебуває у найбільш напруженому моменті за понад два роки повномасштабної війни. За словами журналістів, ризик полягає в краху української оборони, що дасть Кремлю можливість зробити значний прогрес вперше з початкових етапів конфлікту. Про це ЗМІ заявив принаймні один співрозмовник з кола чиновників.

Публікація Bloomberg
Публікація Bloomberg

Вже 13 квітня песимістичним прогнозом поділились британці з BBC. Вони навели слова колишнього командувача Об'єднаних сил Великої Британії генерала Річарда Берронса. Він вважає, що Україна може взагалі зазнати поразки вже у 2024 році. Причина, за його словами, полягає в тому, що "Україна може відчути, що не може перемогти". Ці настрої можуть зʼявитись на тлі критичного дефіциту боєприпасів, військ і протиповітряної оборони, пише ЗМІ.

Публікація BBC
Публікація BBC

17 квітня американське медіа Politico написало, що Україна припинить існування у тому вигляді, в якому вона є зараз, якщо влада не мобілізує "всю націю". Крім цього, за словами оглядача видання Джеймі Деттмера, ситуація в Україні є близькою до катастрофи, а майбутній великий наступ РФ, який очікується цього літа, однозначно призведе до втрат територій.

Публікація Politico
Публікація Politico

Загалом можна виокремити дві причини, які, на думку оглядачів та анонімних співрозмовників західних ЗМІ, ведуть Україну до катастрофи. По-перше, це затягування Штатами надання України критично важливої підтримки на суму 60 млрд євро. Однак зараз це питання, здається, вже близьке до вирішення і Конгрес таки затвердить необхідний пакет допомоги. По-друге - це проблеми з мобілізацією і брак новобранців. Цю проблему влада намагається вирішити за допомогою нещодавно ухваленого закону про мобілізацію.

З усім тим, ЗМІ Заходу не єдині, хто поширює досить панічні прогнози стосовно майбутнього України на цій війні. Про вкрай важке становище розповів і президент Володимир Зеленський. Це сталось в інтервʼю американському мовнику PBS, яке було оприлюднене 16 квітня.

Зеленський теж надав похмурий прогноз

За словами президента, без ухвалення Сполученими Штатами пакету допомоги Україна не матиме шансів на перемогу над Росією. Оскільки Сили оборони в умовах гострого дефіциту техніки та боєприпасів будуть змушені постійно відступати.

"Я кажу вам відверто: без цієї допомоги шансів у нас перемогти не буде. Треба бути набагато сильніше твого ворога. Сьогодні співвідношення артилерійських снарядів становить 1 до 10. Чи можемо ми так стояти? Ні. У будь-якому випадку, при цій статистиці вони нас будуть щоденно штовхати назад. Якщо ми хочемо захистити 100-відсотково боронити те, що сьогодні під нашим контролем, ми повинні перейти до співвідношення 10 до 10", - заявив президент.

Ба більше, за словами глави держави, наразі зберегти ті території, які вже є під контролем українського уряду, "це немало". Ця заява резонує зі словами Зеленського, які пролунали в інтервʼю німецькому виданню Bild.

"У цьому полягає справедливість - повернути всі наші території. Не кажу, що всю територію (звільнимо) зі зброєю, як я вже казав вам. Думаю, це довгий шлях. Не хочу здаватися надто оптимістичним, але зараз буду реалістом", - сказав президент у розмові з журналістом, яка була оприлюднена 10 квітня.

Чи є мета у песимістичних прогнозів Заходу та Зеленського?

Перше, що приходить на думку, коли лунають песимістичні заяви Зеленського - це звернення більше не до українців, а до західних партнерів. Словесне нагнітання ситуації є одним з важелів впливу і на суспільну думку за кордоном, і на тамтешніх урядовців. Це не заперечує той факт, що Україна дійсно терміново потребує підтримки, зокрема, з боку США. Однак як інструмент такі заяви можуть, у теорії, пришвидшити процес прийняття відповідних рішень.

Водночас важливо, що ані західні ЗМІ, ані Зеленський, не називають ситуацію безвихідною. Вихід є - таки надати Україні допомогу та сприяти посиленій мобілізації суспільства. Тож, наприклад, у США, немає причин, щоб відмовитись допомагати Україні, посилаючись на те, що становище в Україні, мовляв, "покращити вже неможливо".

ЗСУ

Думками з цього приводу поділився колишній співробітник СБУ, військовий аналітик Іван Ступак. В коментарі Інформатору він заявив, що президент у заявах щодо неможливості виграти війну без підтримки США орієнтується саме на Захід, щоб пришвидшити надання допомоги.

"На пресу я б сильно не зважав. Коли в України були успіхи на фронтах, західна преса писала: "росіянам - гайки". Але, коли вони зараз пишуть, що все погано, це призводить до панічних настроїв серед українців. Зеленський ж передусім звертається до західної аудиторії, бо є і відсутність боєприпасів і відсутність ППО", - сказав експерт.

Своєю чергою політолог Володимир Фесенко зазначив, що ситуація довкола війни в Україні та підтримки західних партнерів дійсно є складною. Однак говорити про те, що "все пропало" не можна. Здебільшого, на думку експерта, заяви, подібні тим, які зробив Зеленський, спрямовані на Захід задля отримання від нього допомоги.

"Це дійсно не критична, але складна ситуація. Це сигнал нашим західним партнерам. Не йдеться про готовність до поразки чи складання зброї. У нас за 2 роки війни були і набагато більш складні ситуації. Це в першу чергу сигнал партнерам", - заявив політолог.

Інший політолог, Сергій Гайдай, у коментарі Інформатору зазначив, що ситуація з війною в Україні дійсно є критичною. Водночас він не відкидає того, що подібні тривожні меседжі з боку президента спрямовані передусім на західну аудиторію, зокрема в США.

"Ситуація критична. Ситуація для нас погана. Ворог нас переважає по можливостях і ресурсах, з одного боку. З іншого боку, це (заяви президента) дійсно може бути тиском на США та їхнє керівництво та їхню політику, від якої залежить допомога", - заявив експерт

Тим часом у світі все активніше обговорюють різноманітні "мирні плани". Їх представили журналісти та офіційні представники країн у варіантах "турецький", "китайський" та "німецький". Інформатор раніше розібрався, чому останнім часом відбуваються такі жваві дискусії стосовно можливого фіналу бойових дій в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube