Іранський цугцванг: що робити, коли ворожа ракета вбиває вашого генерала прямо в дипустанові

Читать на русском

Тегеран не зацікавлений в повномасштабній війні, але не може залишити удар по резиденції посольства без відповіді, тому сконцентрується на гібридних атаках, намагаючись ще більше підірвати імідж Ізраїлю

Читать на русском
Шахова партія
Кожен наступний крок Тегерану може лише погіршити його становище

Тегеран не зацікавлений в повномасштабній війні, але не може залишити удар по резиденції посольства без відповіді, тому сконцентрується на гібридних атаках, намагаючись ще більше підірвати імідж Ізраїлю

Іран звинувачує Ізраїль та США в порушенні міжнародного законодавства після того, як ізраїльська ракета знищила резиденцію посольства Ірану в Дамаску, вбивши 13 посадовців та генерала Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР). Водночас ризик ескалації аж до прямого зіткнення між Тегераном та Єрусалимом, що може перерости в Третю світову, невеликий. Іран не готовий до повномасштабної війни, тому, ймовірно, зосередиться на збільшенні кількості гібридних атак та обстрілів, а також на пропаганді, щоб зобразити Ізраїль агресором. Водночас це розв’язує руки Єрусалиму: через нерішучу позицію Тегерану проксі-сили з «осі стримування» опиняються під ударом.

На порозі Третьої світової… знову?

Світ чекає на реакцію Тегерану, адже ізраїльська ракета атакувала резиденцію посольства Ірану в Дамаску, знищивши шістьох сирійських та сімох іранських посадовців. Серед загиблих генерали Мохаммад Рахімі та Мохаммад Захеді. Останній був командиром елітного іранського спецпідрозділу «Аль-Кудс» Корпусу вартових і командував гібридними операціями у Сирії та Лівані. Їхня ліквідація є найгучнішим ляпасом для режиму аятол із того часу, як президент Дональд Трамп наказав вбити генерала Касема Сулеймані. Але якщо у 2020 році ВПС США били по аеропорту в Багдаді, то тепер Іран заявляє про удар по дипустанові, а це ніщо інше, як casus belli.

Фото AP/CNN
Фото AP/CNN

Іранський режим не може проігнорувати цю подію без ризику «втратити обличчя». Видання Vox News заявляє, що у ЦРУ попереджали Єрусалим про ймовірні дії у відповідь у найближчі 48 годин. Пікантності додає той факт, що Ізраїль, схоже, готовий до такого повороту подій і очікує на наступний крок. То чому Єрусалим не боїться, якщо вперше від початку терористичної операції «Потоп аль-Акса» Іран та Ізраїль можуть зустрітися в прямому зіткненні, що має потенціал перерости в Третю світову?

Іран вважає, що за всім стоїть США

Тегеран розглядає Ізраїль як проксі Сполучених Штатів, з погляду керівництва Ісламської Республіки, за атакою стоїть Вашингтон. Міністр закордонних справ Ірану Хусейн Амір-Абдоллахян заявив, що американським дипломатам передали претензії.

«У цій ноті було пояснено масштаби терористичного нападу та злочину ізраїльського режиму та підкреслено відповідальність американського уряду. Важливе повідомлення було надіслано американському уряду як прихильнику сіоністського режиму. Америка має бути притягнута до відповідальності», — написав очільник іранського МЗС у мережі X.

У 2020 році, після ліквідації Сулеймані, Іран прямо атакував базу США в Іраці залпом балістичних ракет. Тоді ніхто не загинув, а у відповідь запалали об'єкти КВІР. Цього разу, ймовірно, ми теж побачимо обстріли Ізраїлю ракетами та безпілотниками. Однак Тегеран не зацікавлений у зростанні прямої ескалації, тож рівень напруги спадатиме.

Ймовірність залучення армії США знижує ризики повноцінної війни між Іраном та Ізраїлем до нуля: хоч наскільки небажаним і затратним є такий конфлікт для Білого дому, Тегеран не матиме шансів у протистоянні. Велика війна не вигідна для Ірану, навіть якщо уявити, що з якоїсь причини Вашингтон буде обмежений у своїх діях, до прикладу, Китай вирішить атакувати Тайвань.

Після ліквідації Сулеймані Іран напряму атакував американську базу 

Ядерне озброєння Ізраїлю гарантує, що режим аятол не зможе остаточно знищити країну. Навіть сухопутне вторгнення армії Ірану сумнівне: Тегеран досі не розробив своєї ядерної зброї, фактору стримування нема, тож уряд Нетаньяху може вдатися до крайніх заходів. А спроба Ірану наростити виробництво збагаченого урану може спровокувати США та Ізраїль до бомбардувань об'єктів, на яких воно відбувається.

Найбільш імовірна відповідь

Якраз для таких випадків Іран десятиліттями розбудовував свою «вісь опору»: воювати зі Сполученими Штатами та Ізраїлем режим аятол воліє чужими руками на території сусідніх держав. Але в січні проксі Ірану вбили трьох військовослужбовців США на базі в Йорданії. Білий дім у відповідь завдав потужних ударів по 85 цілях бойовиків. Після цього бойовий дух терористів пішов на спад і напади стихли.

Найуспішнішим у гібридній війні Ірану проти Заходу став «кейс» єменських хуситів, які своїми піратськими діями фактично зруйнували логістику в Червоному морі. У березні вони спромоглися  завдати серйозної шкоди інтернет-трафіку, перерізавши міжнародні оптоволоконні кабелі. Західна коаліція так і не змогла відновити безпеку мореходства, адже не наважується на сухопутну операцію. Однак важко уявити, як хусити могли б розвинути загрозу.

Інше проксі Ірану, ліванська «Хезболла», досі так і не прийшла на поміч ХАМАСу. Бойовики цього об’єднання вважаються найпотужнішим недержавним військовим формуванням у світі й мають приблизно 150 000 ракет у безпосередній близькості від Ізраїлю. Але операція з наступом на суходолі може означати кінець «Партії Бога», адже Ізраїль активного готувався якраз до такого повороту подій, погрожував важкими наслідками Лівану і, навіть, розмірковував напасти першим. Крім того, Сполучені Штати обіцяли свою підтримку, за такого повороту подій. Схоже, «Хезболла» не хоче повторити долю ХАМАСу.

Генералів Захеді та Рахімі одразу проголосили "мучениками". Фото: Getty Images
Генералів Захеді та Рахімі одразу проголосили "мучениками". Фото: Getty Images

«Я думаю, що Іран зараз не хоче великої війни між Ізраїлем і "Хезболлою", тому будь-яка відповідь не буде у формі великих дій "Хезболли". У них є багато інших способів відповісти... наприклад, спробувати підірвати посольство Ізраїлю», — сказав Елліотт Абрамс, експерт Ради з міжнародних відносин США.

Загалом, видається, в Ірану не багато варіантів дій. Він зосередиться на збільшенні кількості гібридних атак та обстрілів, але це відбуватиметься хвилями. Натомість основна увага приділятиметься дипломатичній роботі.

Гібридна атака Ізраїлю

Тегеран не може не діяти, а водночас що б він не робив — це лише погіршить ситуацію: велика війна проти Єрусалиму та Вашингтону йому не потрібна, проксі-сили й так задіяні, а якщо дійде до війни між «Хезболлою» та Ізраїлем, Іран ризикує втратити ще одне проксі. Обстріли ж Ізраїлю та баз США навряд дадуть якийсь відчутний результат.

Наразі критика Єрусалиму зростає, зокрема через загибель унаслідок авіаударів ЦАХАЛу шести працівників World Central Kitchen, які допомагали годувати палестинців у Газі. Відкрите залучення Ірану до війни проти Ізраїлю може справити серйозний інформаційний ефект і діаметрально змінити думку громадськості про війну в Газі. Але Тегеран, ймовірно, усвідомлює ризики.

«Тепер м’яч на боці Ірану. Ізраїль провокує Іран на реакцію. Ймовірно, Іран чекає свого часу й не дозволить історії про Ізраїль змінитися з Гази на Сирію та Іран», — написав на X Валі Наср, колишній радник Держдепу.

Пріоритетом для Ірану, ймовірно, є збереження пропалестинських настроїв, які в очах багатьох на Заході фактично перетворили головорізів-терористів ХАМАСу на борців за волю Палестини. Тегеран уже звертався до ООН із вимогою негайно скликати Раду Безпеки, щоб засудити дії Єрусалиму. Росія підготувала проєкт заяви, яка б засуджувала удар по будівлі як напад на дипломатичну місію. Сполучені Штати, Велика Британія та Франція виступили проти, за що отримали звинувачення у «подвійних стандартах», повідомляє Times of Israel.

 

 

Але якщо стане остаточно зрозуміло, що саме такої стратегії дотримуватиметься Тегеран, Єрусалим може вирішити не зупинятися. Можна прогнозувати, що ще більше генералів КВІР відійдуть в інший світ, а проксі-сили по периметру Ізраїля матимуть серйозні проблеми. Вже через день після ліквідації Захеді ЦАХАЛ завдав потужних авіаударів по об'єктах «Хезболли» на Півдні Лівану.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.