У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Американський штат Гаваї не підпадає під дію договору НАТО про безпеку
Один з суб'єктів Сполучених Штатів не підпадає під дію пакту про безпеку, який заключили між собою члени Північноатлантичного Альянсу. Мова йде про штат Гаваї. Тому фактично союзники США можуть не вступати у війну, якщо ворог атакує Гаваї та тільки цей острівний штат, а не будь-яку іншу територію Штатів.
Як пише американська служба новин CNN, причиною такої ситуації стали історико-географічні примхи. Гаваї не є континентальною частиною США, тому не входять у договір; щобільше, коли підписувався договір, вони навіть штатом ще не були. Фактично через таку ситуацію без захисту можуть залишитися база Військово-морських сил США в Перл-Харборі та на штаб-квартира Індо-Тихоокеанського командування на північний захід від Гонолулу.
Втім, у Державному департаменті США підтвердили, що така ситуація існує, але не бачать в цьому жодної проблеми. Попри те, що Гаваї не підпадають під дію статті 5 Статуту НАТО, існує ще стаття 4. Вона передбачає проведення консультацій між членами НАТО в тому випадку, якщо територіальна цілісність, політична незалежність або безпека одного з членів Альянсу перебуває під загрозою.
Проте експерти в США кажуть, що до цього питання потрібно поставитися уважніше. Військові бази США на Гаваях мають велику важливість в умовах спроб Китаю зазіхати на Тайвань та наявності агресивної КНДР у регіоні. Щобільше, експерти пропонують включити до НАТО також острів Гуам, де розташована дуже важлива база США.
Втім, війни може підкрастися до НАТО з іншої сторони. З кінця лютого 2024 року президент Франції Еммануель Макрон почав заявляти про можливість відправити війська НАТО в Україну. У заяві 14 березня він вказав, що відповідальність за цей крок буде лише на Росії, якщо Франція вирішить відправити своїх солдатів до України.
Президент Володимир Зеленський вважає, що така позиція Макрона пов'язана з розумінням справжньої природи диктатора росії, володимира путіна. Загалом п'ять країн НАТО допускають відправку своїх військових в Україну: це Нідерланди, Естонія, Литва, Латвія та Канада. Це не обов'язково буде військова місія – іноземні спеціалісти можуть тренувати ЗСУ або допомагати у розміновуванні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.