Умовою для визнання палестинської державності буде повне усунення представників ХАМАС від влади у секторі Гази та виїзд лідерів бойовиків з автономії
Великобританія обговорює із Францією плани оголосити про визнання Палестини. Це може відбутися вже на початку літа 2025 року. Умовою визнання державності Палестини є повне усунення бойовиків ХАМАСу від влади у секторі Гази та їх виїзд з цієї автономії.
Як повідомляє британська газета The Guardian, цей крок може бути приурочений до міжнародної конференції з реалізації плану "дві держави для двох народів", що організується під егідою ООН 2-4 червня.
Виступаючи в середу в профільному комітеті британського парламенту, глава британського МЗС Девід Леммі вперше підтвердив, що Лондон і Париж обговорюють питання визнання Палестини з прив'язкою до конференції, співзасновником якої виступає Саудівська Аравія. При цьому раніше він наголошував, що необхідною умовою для визнання палестинської державності буде повне усунення представників радикального руху ХАМАС від влади у секторі Гази та виїзд лідерів руху з автономії.
Як зазначається у статті, визнання Палестини двома постійними членами Ради безпеки ООН може надати нового імпульсу зусиллям у сфері палестино-ізраїльського врегулювання, проте на шляху до цього стоїть безліч дипломатичних перешкод. Одним із основних буде опір із боку Ізраїлю, керівництво якого вважає, що визнання Палестини посилить позиції ХАМАС та Ірану.
Крім того, як підкреслив у своєму виступі Леммі, Лондон не хоче, щоб визнання Палестини Великою Британією та Францією було суто символічним жестом. За його словами, такий крок необхідно робити у момент, коли він зможе дати максимальний ефект, змінюючи на краще ситуацію в регіоні.
9 квітня президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Париж може визнати державність Палестини у червні. У 2024 році при загостренні ситуації на Близькому Сході про визнання Держави Палестину оголосили владу Ірландії, Іспанії та Норвегії. Ізраїль у відповідь заявив про відкликання послів із Дубліна, Мадрида та Осло для консультацій. Водночас глави диппредставництв Ірландії, Іспанії та Норвегії були викликані до МЗС єврейської держави.
З 1988 року вже 146 країн зі 193 держав-членів ООН офіційно визнали незалежність цієї держави, але переважна більшість із них не належать до Західного світу. Найпершою в ЄС це зробила Швеція у 2013 році. Про намір трьох європейських країн визнати Палестину було відомо давно.
У листопаді 2012 року Палестина отримала статус держави-спостерігача від Генеральної асамблеї ООН та визнання Міжнародного кримінального суду. Авторитарні країни використовують цей статус, щоби підірвати світовий порядок, зокрема атакуючи авторитет США та Ізраїлю — їхнього головного союзника поза НАТО.
Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що Україна визнає державність і Ізраїля, і Палестини. Київ готовий "зробити все", аби ця війна зупинилася.