Гранти, перше робоче місце, пільгові кредити: в Україні готують масштабну реформу вищої освіти

Держава хоче покрити витрати на навчання для студентів, що навчатимуться на лікарів та вчителів

В Україні проведуть реформу вищої освіти
Студенти і навчальний процес

В Україні готують масштабну реформу вищої освіти. Ключовою зміною стане підхід фінансування навчання українських студентів. Молодих українців залучатимуть на навчання коштом держави за допомогою безповоротних грантів, пільгових кредитів, ваучерів, шляхом забезпечення першого робочого місця. Передовсім мова йде про ті спеціальності, які є найбільш потрібними для самої держави, приміром, вчителі та лікарі.

Детальніше про реформу вищої освіти розповів прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Він підкреслив, що державні програми прагнуть залучити більше студентів. 

"Сьогодні ухвалюємо законопроєкт, який передбачає, що в майбутньому студенти зможуть навчатися коштом державного замовлення, державних грантів, пільгових кредитів, а також за контрактною формою навчання", - повідомив Шмигаль.

Державні гранти та не тільки: що зміниться?

Українські студенти зможуть навчатися на бюджет, якщо матимуть високі конкурсні бали. Також коштом держави забезпечуватиметься навчання вразливих категорій.

Держава буде оплачувати навчання коштом бюджету для найкращих вступників на спеціальності, які потрібні державі. До таких спеціальностей, зокрема, належать вчителі та лікарі. Після успішного випуску держава також гарантує цим випускникам перше робоче місце.

Окрім того, держава запроваджує модель державних грантів, які дозволять повністю або частково покрити витрати на навчання. Ці гранти не потрібно буде повертати, і вони не передбачають жодних зобов'язань щодо відпрацювання.

Держава підтримуватиме контрактників

Держава хоче допомогти студентам, які навчаються за контрактом. Для цього буде запроваджено систему грантів. Розмір гранту буде залежати від двох критеріїв: результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної спеціальності. Хоча грант не обов'язково повністю покриватиме вартість навчання, він допоможе студентам з менш забезпечених сімей здобути вищу освіту. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що мета цієї реформи - щоб 60% студентів отримували різні види державної підтримки, у тому числі державне замовлення, гранти, ваучери або пільгові кредити.

Спеціальні умови приймання абітурієнтів

Уряд України планує внести зміни до правил приймання до вищих навчальних закладів. Зокрема, пропонується запровадити нові спеціальні умови вступу для певних категорій абітурієнтів. Йдеться про спецумови для дітей:

  • ветеранів;
  • дітей загиблих українських героїв;
  • дітей з інвалідністю;
  • дітей сиріт;
  • інших пільгових категорій.

Які ще зміни очікують на вступників вишів

Верховна Рада повернула історію України та іноземну мову до обов’язкових предметів ДПА, але закон запрацює після війни. Швидше за все у 2024 році абітурієнти знову складатимуть національний мультипредметний тест (НМТ). До ЗНО у такому форматі, яким воно було раніше, ймовірно, повертатися не будуть. 

Крім того, на базі двох вишів відкриють нові кафедри військової підготовки. Перший - це Острозька академія, куди вступив на аспірантуру Кирило Буданов та яку колись закінчив головком Залужний. Другий - Київська школа економіки (KSE). Відповідне рішення прийнято постановою Кабінету міністрів України від 6 жовтня 2023 року. Голова уряду Денис Шмигаль вже затвердив документ. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube