Гра у вибори: в росії готуються призначити путіна вождем пожиттєво

Народне волевиявлення у рф остаточно перетворилося на декоративну процедуру і слугує лише одній меті - підкреслити виняткове становище владного кандидата

Вибори путіна
Кремль подбав, аби все працювало на вождя

Так звані "вибори президента рф" стартують у п'ятницю, 15 березня, і триватимуть до неділі, 17 березня. Ймовірно, сюрпризів не буде, держава зробила все, аби вони стали простою формальністю, але для володимира путіна це важливий день, оскільки він має продемонструвати своє привілейоване становище кремлівській еліті. Разом з тим "тепличні умови", в які помістили очільника росії, демонструють крихкість усієї системи.

П’яті вибори путіна

Для 71-річного очільника рф це буде вже п’ятий термін. Путін утримує владу з 2000 року. Лише на чотири роки, з 2008 по 2012, він номінально передав правління тодішньому прем’єру Дмитру Медвєдєву, оскільки за Конституцією росії не можна бути президентом третій термін поспіль.

Щоб виправити цю незручність у червні 2020 року, путін провів "референдум" та "обнулив" свій термін правління. Тепер по законах рф не можна обіймати посаду президента більш як два терміни поспіль, але обмеження "не поширюється на тих, хто обіймав посаду голови держави до набрання чинності поправок до Конституції". Крім того, президентський термін підвищили до 6 років.

Путін править росією 24 роки поспіль, що на рік більше від Миколи II й співставно зі строком правління імператора Олександра I, одного з переможців Наполеона. Але до рекордних 50 років правління Івана IV Грозного йому ще далеко. Втім, з сучасним рівнем медицини у путіна ще є шанс наздогнати.

Хто є конкурентами вождя

Всі кандидати на посаду президента рф пройшли суворий відбір, аби бути максимально нешкідливими. Ще на етапі підготовки до процедури висунення кандидатури зняли з перегонів маловідому "навальністку" Катерину Дунцеву, вже після збору підписів усунули "антивоєнного кандидата" Бориса Надєждіна. Тепер в ролі конкурентів виступають настільки "системні опозиціонери", що критикують путіна виключно за "занадто м’яку позицію".

Владислав Даванков — наймолодший. Йому 40 років і він представляє політичну силу "Нові люди". Позиціонує він себе як кандидата, орієнтованого на зміни. Його навіть звинувачують у крадіжці лозунгів та візуального оформлення агітаційних матеріалів у покійного Олексія Навального. Перебуває під західними санкціями за підтримку вторгнення росії в Україну. Російські пропагандисти стверджують, що він отримає 6% голосів, але кремль, про всяк випадок, нацькував на Даванкова своїх тролів.

Микола Харитонов є представником комуністичної партії. Йому 75 років, але на відміну від путіна, не має видимих слідів втручання пластичних хірургів, тому виглядає значно старшим. Йде під лозунгом "Погралися в капіталізм і вистачить" та закликає все націоналізувати й "швиденько перемоги в СВО". ВЦИОМ також обіцяє йому  6% голосів.

Путін конкурує з “ноунеймами”. Колаж: Інформатор
Путін конкурує з “ноунеймами”. Колаж: Інформатор

Леоніду Слуцькому 58 років, він репрезентує ЛДПР — дітище одіозного Володимира Жириновського. У 2018 році він став фігурантом першого в історії Держдуми рф сексуального скандалу: журналістка телеканалу RTVi та продюсерка "Дождя" звинуватили його в сексуальних домаганнях. Слуцький очолює тренерський штаб китайського клубу "Шанхай Синьхуа". Рейтинг його підтримки — 5%.

Реальні рейтинги путіна

Рейтинг путіна в рази переважає всіх конкурентів разом взятих. Російська державна пропаганда стверджує, що він складає 82%. Проте на це впливає відсутність реальних конкурентів, за даними агенцій, які викликають більшу довіру, підтримка діяльності вождя складає в районі 30-40 %. При тому після вбивства Навального рейтинг путіна опустився до 50%, втім це тривало недовго.

Вождь росіян знає, що його й так оберуть, але вдався до деяких заходів, аби підвищити підтримку. Путін провів турне регіонами, виступив перед Радою Федерації та дав півторагодинне передвиборче інтерв’ю пропагандисту Дмитру Кисельову. Під час цих перформансів він анонсував державну підтримку різним прошаркам суспільства, обіцяв перемогу над Україною та акцентував на протистоянні з Заходом.

Останнє стало головною особливістю його кампанії. Путін міг би перефразувати лозунги царя Миколи II "Православ’я. Самодержав’я. Народність" в "АнтиЛГБТ. Диктатура. Реваншизм". Передвиборчі ролики, які поширюють пропагандисти, закликають прийти на вибори, аби не допустити перемоги "західних цінностей", під якими розуміють виключно толерантність до сексуальних меншин та свавілля.

Найбільший страх путіна

Кремль не боїться, що оберуть не путіна, адже конкурентів просто нема — найгіршим сценарієм для влади був би бойкот виборів. Задля створення ілюзії легітимності режиму потрібно "намалювати" хоча б 70% явки, тому вдаються до пропаганди, адмінресурсу та фальсифікацій. Медіа "Агентство" виявило, що Центрвиборчком надрукував на 4,2 мільйона більше бюлетенів, ніж потрібно. Для порівняння, на президентських виборах у 2018 році було лише 800 тисяч зайвих бюлетенів.

Режим вдався до процедури продовженого волевиявлення, коли у перші два дні громадяни матимуть можливість голосувати індивідуально, а на неділю призначено основний день голосування. Це дає простір для масштабних маніпуляцій з кількістю учасників волевиявлення, адже не потрібно звертати увагу навіть на спостерігачів, до прикладу, у Білорусі аж 36% громадян, нібито, проголосували дистанційно, при тому явка на виборах була 77%.

Росіяни вже знають, кого вони виберуть. Фото: Getty Images
Росіяни вже знають, кого вони виберуть. Фото: Getty Images

Чому не можна довіряти системі електронного голосування

Ще одним зі способів штучного завищення явки на виборах має стати "Дистанційне електронне голосування" (ДЕГ). Подібна практика є у багатьох демократичних країн, але в росії влада цілковито контролює процес, повідомляє "Медуза". Видання зазначає, що систему вже тестували на парламентських виборах 2021 року і тоді волевиявлення було вкрай підозрілим, до прикладу: в москві в результаті ДЕГ перемогли кандидати від "Єдиної росії" в той час, як на звичайних столичних дільницях половина з них програли.

Національний інститут стратегічних досліджень вважає, що досвід використання цієї системи у російській федерації є "найяскравішим прикладом стрімкої втрати довіри суспільства до системи онлайн-голосування". ДЕГ демонструє феноменальну закритість та непрозорість. Роботодавці мають можливість контролювати процес голосування своїх працівників, або взагалі власноруч використовувати їхні паролі та електронні ключі. Водночас влада заохочує виборців до такого "волевиявлення", до прикладу, розігруючи призи серед учасників

Російський бунт — безглуздий і безжальний

Потенційного конкурента ультраправого спектра, Ігоря Стрілкова, режим ув'язнив. Навального показово вбили. Очільник партії "Яблуко" Григорій Явлінський сам відмовився бути приманкою для опозиціонерів, хоч путін особисто просив його про це. А на додачу ще у далекому 2006 році кремль прибрав графу "проти всіх" у бюлетені, щоб росіяни не вередували.

У зв’язку з безальтернативністю "волевиявлення" опозиція планує провести акцію протесту "Полдень против путина": прийти на виборчі дільниці одночасно, постояти й порозходитися додому чи зіпсувати бюлетень. Як заявляють, таку ідею подав Навальний за 15 днів до смерті, мовляв, влада не зможе заборонити людям висловлювати протест у такий спосіб. Як висока явка має допомогти скомпрометувати вибори — невідомо, але ФСБ, про всяк випадок, побачила в цій акції "ознаки екстремізму" і попереджає потенційних учасників, як то об'єднання жінок мобілізованих "Шлях додому".

 Російська опозиція вважає, що прийти на дільниці в неділю - гарна ідея

Легітимність виборів

Вибори мають відбуватися і на тимчасово окупованих територіях. Нема сумнівів, що там "намалюють" найбільшу явку та найбільшу підтримку путіну. Але факт анексії та нові територіальні межі рф не визнає світове суспільство, що ставить під сумнів і результати виборів. Ще одним аспектом, який означає нелегітимність волевиявлення, а отже і путіна, є діяльність бійців РДК, "Легіона Свободи" та інших російських контррежимних об'єднань на території Курщини та Білгородщини. Через бойові дії там голосування неможливе, а отже не виконуються засадничі основи виборів.

Визнати вибори нелегітимними вимагають російська опозиція, Парламентська асамблея Ради Європи, Європейський парламент та український уряд. Взагалі то прецедент є: у 2020 році Захід відмовився визнати легітимність правління Лукашенка після сфальсифікованих президентських виборів. Однак міжнародне суспільство навряд чи наважиться не визнавати легітимність лідера ядерної держави, адже це ускладнить комунікацію з рф.

Короткі висновки

"Вибори" президента росії ще не відбулися, а вже стали виставою, фарсом небаченого раніше масштабу. Їхнім наслідком стане остаточне довічне утвердження володимира путіна на чолі рф. Після цього кремль розпочне "закручування гайок" в традиціях тоталітарних режимів. Населення рф очікує підвищення податків, скорочення видатків, репресії та нескінченна війна. Врятувати може хіба якийсь непередбачуваний розвиток подій, як от смерть путіна. А от цивілізованому світу доведеться готуватися жити у світі, де все ще існує тоталітарна росія.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube