Останній противник путіна: чому смерть Олексія Навального від тромбу - дуже сумнівна версія

Відомий російський опозиціонер раптово помер в російській тюрмі, а в рф виправдовуються хворобою

Смерть Навального
Викликати симптоми відриву тромбу насправді можна дуже швидко та майже непомітно для лікарів

У п'ятницю, 16 лютого, відомий російський опозиційний політик Олексій Навальний помер. Це сталося у виправній колонії "Полярний вовк", що в селищі Харп (Ямало-Ненецький автономний округ рф). На момент смерті політик відбував свій найдовший термін - 19 років за ґратами

Офіційна версія смерті 47-річного Навального - тромб. При цьому ще вчора, в четвер 15 лютого, засуджений почував себе нормально та на здоров'я не скаржився. Через це та інші фактори причина смерті політика звучить дуже підозріло. Чому все виглядає так, ніби путін просто прибрав одного зі своїх останніх публічних критиків? "Інформатор" розібрався в питанні. 

Як легко підробити цей діагноз 

Коротко згадаємо всю фабулу подій. Сьогодні приблизно о 10:00 ранку (13:00 за місцевим часом) Олексій Навальний був на прогулянці, під час якої йому стало зле. Російські пропагандистські медіа стверджують, що політикові одразу викликали лікарів та швидку. Відкачували Навального понад 30 хвилин, але марно. Смерть констатували об 11:17 за Києвом (14:17 за місцевим часом).

Що не так з цією версією? Насправді, багато чого.

  1. Імітація смерті від тромбу - дуже легка справа. Для цього достатньо ввести в артерію просте повітря за допомогою шприца. Досвічена людина зробила б це буквально за декілька секунд. Причому все виглядатиме на 100% так, наче ще вчора у відносно здорового чоловіка реально відірвався тромб. 
  2. Президент рф володимир путін славиться своєю мстивістю. Згадати можна багато чого: від загадкового вбивства опозиційної журналістки Анни Політковської ще в 2006 році та вбивства опозиціонера Бориса Нємцова - до нещодавньої загибелі Євгена Пригожина, чий літак підірвали прямо в повітрі разом з усіма, хто був на борту. Всі ці випадки легко вкладаються в єдину систему: усі, хто так чи інакше виступає проти путіна, чомусь погано закінчують. А кремлівський диктатор завжди "нібито не при чому".
  3. Тромби зазвичай розвиваються на фоні інших хвороб - у чоловіків це, до прикладу, миготлива аритмія. Таких діагнозів та подібних скарг на здоров'я Олексій Навальний не мав. 
  4. Не згоден з версією тромбу і лікар Олександр Полупан, який працював з Навальним після отруєння останнього. Стан здоров'я опозиціонера, звичайно, був досить кепським через жахливі умови утримання. Однак жодних ознак тромбозу в політика не було. 
  5. Тромбоемболія - діагноз, який можна підтвердити лише після розтину тіла. Інакше довести саме тромб в якості причини смерті неможливо. При цьому управління колонії та пропагандисти одразу ж написали саме про відрив тромбу, а не про щось інше.

Важливо зазначити, що умови, в яких за виною путінського режиму сидів Навальний, справді були нелюдськими. Політик та його захист постійно скаржилися на тортури та відсутність нормального медичного обслуговування. До того ж загиблий в 2020 році був отруєний речовиною "Новичок" та довго відновлював здоров'я. Однак навіть на фоні всього цього саме тромб досі виглядає відверто неправдоподібним діагнозом. 

Навальний під час перебування в колонії. Виглядає дуже змарніло та хворобливо
Навальний під час перебування в колонії. Виглядає дуже змарніло та хворобливо

Наразі у колонію, де відбував строк Навальний, вже прямує комісія з москви. Російського диктатора одразу повідомили про смерть політичного опонента у в'язниці. Реакція кремлівського очільника невідома, однак неважко припустити, що йшлося явно не про співчуття чи почуття вини. Адже Навального, скоріше за все, прямо вбили за вказівкою путіна - чи в "кращому випадку" довели до смерті, до чого схиляється більшість світових лідерів та представників країн цивілізованого світу. 

"Кримський бутерброд", маніяк-путін та антивоєнна позиція: що відомо про Навального 

Олексій Навальний був одним із найвідоміших опозиціонерів кремлівському режиму. Як він сам стверджував, він "стояв на право-ліберальних позиціях та виступав за чесні вибори, боротьбу з корупцією, чесні суди та політичну конкуренцію". Свою активну діяльність вів ще з нульових років, а в десятих став постійно потрапляти під різні адміністративні та кримінальні справи. 

Навальний на одному з протестних мітингів
Навальний на одному з протестних мітингів

Водночас, не варто сприймати його як "союзника України". Свою діяльність він вів саме проти правлячої влади путіна, але зовсім не на користь нашої країни. Подекуди Навальний дозволяв собі відверто неоднозначні висловлювання. Які, зокрема, викликали агресію та нерозуміння в українців. 

Так, багато хто пригадує політикові його позицію стосовно анексії Криму. Після того, як росія незаконно окупувала півострів, Навальний заявив, що тепер це частина рф і ніхто його просто так не віддасть. Він порівняв цю територію з "бутербродом", який не можна "віддавати туди-сюди". 

"Крим ‒ тих людей, які живуть у Криму... Крим залишиться частиною росії й більше ніколи в доступному для огляду майбутньому не стане частиною України... Крим ‒ це бутерброд з ковбасою, чи що, щоб його туди-сюди повертати?... З точки зору політики і відновлення справедливості, те, що потрібно зробити зараз у Криму, це провести нормальний референдум. Не такий, як був, а нормальний", - заявляв Навальний на "Ехо Москви". 

При цьому політик визнавав, що "референдум" був проведений з абсолютним порушенням усіх міжнародних норм і законів. На його думку, слід було би організувати "правильне" волевиявлення під наглядом світової спільноти та без озброєних "зелених чоловічків".

Про війну, розв'язану росією в Донбасі, Навальний висловлювався більш категорично. Він заявляв, що рф не має вести цю війну, бо це їй не потрібно та невигідно. Опозиціонер казав, що він би завершив ті бойові дії, якби міг це зробити. 

Після повномасштабного вторгнення москви свою позицію Навальний дещо змінив. Вже перебуваючи в колонії, він називав путіна "ошалілим маніяком" та закликав росіян виходити протестувати. "Мирний план" Навального включав у себе повернення Україні всіх загарбаних територій, включаючи Крим, який політик тепер вже називав українським. Також він виступав за виплату росією репарацій Києву. Таким чином він намагався створити більш чітку опозицію до дій путіна.

Що може бути з рф після смерті Навального 

Якби росія була "нормальною державою", то після смерті в тюрмі одного з найвідоміших опозиціонерів режиму мав би піднятися якщо не весь народ, то як мінімум значна його частина. Навіть ті, хто не підтримував ідеї та програму Навального, мали б вимагати від влади повноцінного та публічного розслідування цього кричущого випадку. 

Навальний та вбитий у 2015-му опозиціонер Борис Нємцов
Навальний та вбитий у 2015-му опозиціонер Борис Нємцов

Втім, нічого такого не станеться. А після вбивства Пригожина та агресивної війни, яку путін веде проти України вже два роки, навряд чи варто очікувати, що росіяни чомусь здивуються. Значна частина електорату Навального давно покинула країну, безліч його прихильників або відбувають строки по тюрмах, або живуть за кордоном. Ті ж, хто залишилися, настільки залякані та дезорганізовані, що просто не здатні на протести. 

Якби це сталося в демократичній країні напередодні президентських виборів, то кандидат від влади пролетів би на таких виборах, наче фанера над Парижем. А опозиція б набрала рекордну кількість голосів. Однак це можливо будь-де, та не в росії, де убивства політичних опонентів режиму давно нормалізовані. Тож навряд чи щось зміниться у найближчій перспективі - хоча є відчуття, що смерть Навального кремлю коли-небудь ще відгукнеться.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube