Гетманцев заявив, що Україна може увімкнути верстат по друкуванню грошей: чому такі заяви шкодять економіці України

Читать на русском

Потрібно скорочувати видатки на утримання держапарату – але цього в Україні ніхто не робить

Читать на русском
Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев
Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев

Потрібно скорочувати видатки на утримання держапарату – але цього в Україні ніхто не робить

Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у жовтні заявив, що у випадку недостатнього фінансування України з боку іноземних партнерів країну чекає або урізання найважливіших статей видатків у бюджеті, або працюючий на повну станок по друкуванню грошей. Аудитор, економічний експерт Михайло Крапивко вважає, що такі висловлювання посадовця високого рангу несуть величезну шкоду економіці України.

Закони для своїх

На думку Михайла Крапивка, крім двох варіантів, названих Гетманцевим, існує й третій – оголошення дефолту та заява про те, що ми нікому нічого не винні. Щоправда в цьому випадку Україна отримає ще й економічну ізоляцію та арешт активів. 

«Питання не в тому, які є виходи. Важливо розуміти, для чого Гетманцев робить такі заяви. На мій погляд, для того, аби обґрунтувати чи проштовхнути свої законопроєкти, в яких бажає збільшити податкове навантаження на економіку. Це й його давня ідея вбити спрощену систему оподаткування. Він вже заявив, що бажає зробити це, як в Польщі – із різними ставками оподаткування для різних видів діяльності. Наприклад, на сьогодні для послуг у нас ставка 5%. А у мріях Гетманцева – ставка у 20%: і це вб’є всю галузь послуг. І таке інше. Можливо, таким чином він хоче обґрунтувати свою боротьбу за відміну мораторію на перевірки – щоб знову можна було б всіх перевіряти та штрафувати», - вважає Михайло Крапивко.

Тому у нього й виникає питання, заради чого такі заяви робляться. Те, що зовнішня допомога буде скорочуватися, розуміє навіть нефахівець. Так, ми живемо не за прибутками. Урізати видатки треба завжди, але не на соціальну сферу та не на армію. Потрібно скорочувати видатки на утримання держапарату – але цього ніхто не робить. 

«Скоротіть фінансування Верховної Ради, Офісу Президента, Нацбанку. Зменшіть лише до дійсно необхідних об’ємів будівництво та ремонт доріг – припиніть так зване «Велике крадівництво». І тільки після цього й кажіть, що потрібно робити далі. Але у нас, як це звичайно відбувається, все це позначиться, в першу чергу, на пересічних українцях. Припинять виплачувати пенсії, зарплату бюджетникам, які знаходяться не у сфері управління, а несуть соціальне навантаження – постраждають вчителя, лікарі і так далі», - запевняє аудитор.

Слід розуміти, що Гетманцев завів цю розмову в той час, коли практично всі наші міжнародні партнери вже підтвердили заявлені раніше суми економічної допомоги саме на підтримку стабільності всередині нашої країни. Тому такий вчинок, на думку експерта, ймовірно, зроблений саме для того, аби створити інформаційний привід для проштовхування власних проєктів.

Слово – не горобець, а провокація фінансової паніки

Крім того, на думку експерта, подібні заяви здатні спровокувати стрибок інфляції. Сьогодні економіка дуже інформаційногенна. Кожен вкинутий інформаційний шматок створює відповідний фон та викликає відгук у економіці. І відгуки ці не завжди позитивні.

«Так, якщо Гетманцев заговорив про друкування грошей – починають говорити про гіперінфляцію. А це провокує перевід грошей у тверді активи, виведення їх у безпечні зони і так далі. Таким чином, вже сьогодні багато економічних суб’єктів розмірковує, яким чином їм вивезти за кордон власні залишки у твердій валюті. Інші почнуть накручувати ціни, аби отримати надприбутки. Які відразу ж будуть отримувати готівкою та переводити в валюту», - зазначив Михайло Крапивко.

За прогнозом аудитора, тут також, в першу чергу, постраждають пересічні громадяни. Тому що почнеться скорочення кількості робочих місць, зменшення реальних доходів населення – тому, що ціни будуть зростати швидше, ніж доходи. І це теж результат подібних заяв. Заяв, від яких виграє хіба що Гетьманцев та його друзі.

«Зараз про такий сценарій навряд чи говоритиме хтось окрім самого Гетьманцева. Тому що кінцевий держбюджет ще не прийнятий. І якщо зараз у ньому передбачати щось подібне – це порушить всі обіцянки та домовленості з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком. Вони погодили макропоказники, які закладені у сьогоднішній бюджет. І їх ніхто торкатися не буде», - впевнений експерт.

Нас вже не перший раз лякають дефолтом і подібними речами. І завжди це робилося під чиїсь інтереси. Комусь було вигідно, щоб на цьому фоні накрутився курс іноземних валют – хтось на цьому спекулює і таке інше. Завжди є ті, хто на цьому виграє – але це меншість. На думку Крапивка, курс валют може злетіти наскільки завгодно. Це залежить і від поведінки Нацбанку, держави, інших банків, учасників ринку. А якщо скачок відбудеться до прийняття бюджету – то саме прийняття буде відтерміновано. Його потрібно буде передивлятися. І в першу чергу скоротяться видатки на тих, хто утримується за рахунок бюджету, у тому числі і на армію. Не буде вироблятися та закупатися озброєння і так далі.

«Кому це вигідно? Тим, хто за адресою: Москва, Красная площадь. Тому я розглядаю це виключно, як провокацію. За яку, можливо, хтось отримав чергове звання чи премію. І сподіваюся на мудрість нашого народу. На те, що Гетьманцеву ніхто не вірить», - резюмує економічний експерт.

Так, дуже часто навіть на самому верху забувають про те, що з економікою потрібно поводитися дуже ніжно та обережно – як з дівчиною. І використовувати слова так, як діє сапер на мінному полі. Інакше боляче вдарить.

Ігор ТЕМИН

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.