Генсек НАТО призначив крайній термін для збільшення оборонних витрат

Нові цілі планують узгодити на саміті лідерів Альянсу

Генсек НАТО призначив крайній термін для збільшення оборонних витрат

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте запропонував членам альянсу досягти вищих показників витрат на оборону до 2032 року. Про це повідомив прем'єр-міністр Нідерландів Дік Схоф.

Рютте пропонував членам НАТО збільшити витрати на оборону до 3,5% від їхнього ВВП і ще на 1,5% на ширші статті, пов'язані з безпекою. Таким чином пропонується задовольнити вимогу президента США Дональда Трампа щодо досягнення цільового показника в 5%.

Як повідомляє Reuters, Схоф підтвердив ці цифри, які являють собою значне збільшення порівняно з поточною метою НАТО витрачати 2% ВВП на оборону. Зазначається, що НАТО прагне узгодити нові цілі на саміті лідерів альянсу, включно з Трампом, у Гаазі 24-25 червня.

"Рютте надіслав усім членам НАТО лист, у якому повідомив, що очікує, що зобов'язання на саміті НАТО становитиме 3,5% на жорсткі військові видатки, яких має бути досягнуто у 2032 році, та 1,5% на супутні видатки, як-от інфраструктура, кібербезпека тощо, яких також має бути досягнуто до 2032 року", - заявив Схооф.

Країни НАТО повинні витрачати більше

Дональд Трамп неодноразово заявляв, що члени НАТО повинні виділяти 5% свого ВВП на оборону. Ця вимога викликала неоднозначну реакцію в Європі.

Жодна країна Альянсу, так само і США, не витрачає на оборону 5% ВВП. Найближче до цього показника перебуває Польща, яка минулого року витратила на оборону 4% свого ВВП. Слідом ідуть Естонія і США з 3,43% і 3,38% відповідно.

Президент США Дональд Трамп заявив про наміри переглянути основоположну П’яту статтю Статуту НАТО. Йдеться про принцип колективного захисту, який передбачає спільну відповідь на агресію проти будь-якого з членів. Трамп натякнув, що Штати можуть більше не гарантувати безпеку тим партнерам, які витрачають недостатньо на оборону.

На цьому тлі перспективи розгортання повноцінної миротворчої місії НАТО в Україні виглядають малоймовірними. Водночас, як повідомляється, союзники Альянсу обговорюють можливість дій у форматі "коаліції охочих", що дозволить надсилати війська на двосторонній основі. Зокрема, йдеться про потенційне створення оборонної лінії навколо Києва у разі нового наступу росіян - в такій операції, ймовірно, візьме участь і Велика Британія.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube