Миротворчих військ безпосередньо під егідою НАТО в Україні не буде, але члени Північноатлантичного союзу готові до розгортання місій на двосторонній основі
Миротворчої місії безпосередньо під егідою НАТО в Україні, швидше за все, не буде. Утім члени Північноатлантичного союзу у межах "коаліції охочих" обмірковують відправку миротворців на двосторонній основі. Усі ідеї, які зараз пропонують країни НАТО на тему миротворчих сил, активно обговорюються, щоб у потрібний момент бути готовими.
Про те, чи з'являться миротворці НАТО в Україні, повідомив Генсек НАТО Марк Рютте для NV.ua. За його словами, миротворці під керівництвом НАТО в Україні малоймовірні, але відправка миротворчого контингенту окремими членами Альянсу на двосторонній основі — реальна. Вже зараз різні країни пропонують свої ідеї щодо відправки іноземних військ в Україну.
"Франція та Велика Британія ведуть діалог у межах так званої "Коаліції охочих". Італія запропонувала своє бачення, а канцлер Шольц також озвучив низку ідей. Ми маємо тримати всі ці пропозиції на столі — щоб бути готовими в той момент, коли з’явиться реальний шанс на мир", — додав він.
За словами президента України Володимира Зеленського, Україна наближається до розміщення миротворчих сил на території держави. Одними із перших очікують миротворчі війська Франції. Наразі активно обговорюють дату та місця розміщення іноземних військових.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга нещодавно заявив, що питання розміщення миротворчих сил в Україні фактично вже є вирішеним. Наразі тривають дискусії щодо форми, мандату, місць дислокації та кількості миротворців.
Президент Франції Еммануель Макрон пропонував різні варіанти розміщення миротворців. Приміром, в одному із них обговорювався варіант, коли миротворців могли б розмістити у Львові, Одесі та Києві. Французький президент наголошував, що важлива саме не кількість миротворців, а локаційно точне та грамотне їхнє розміщення для підтримки тривалого миру.
Згодом Макрон несподівано допустив, що миротворча місія може бути під мандатом ООН. Цей варіант також обговорювався у контексті забезпечення тривалого миру в Україні, й щоб не допустити повторного нападу РФ.
У розгортанні миротворчої місії в Україні зацікавився і Китай. Пекін у рамках переговорів у Брюсселі вже порушував питання розгортання власної місії, щоб зрозуміти, як до цього віднесуться у Європі. Китайські миротворці в Україні розглядалися у контексті більш прийнятного для РФ військового контингенту, адже європейські миротворці у РФ викликали різке заперечення.