Європейські столиці просять Брюссель уникати будь-яких кроків, які можуть спровокувати Дональда Трампа перед самітом НАТО в червні - аж до відкладання рішень про мита й закупівлі зброї
Європейські столиці закликають керівництво Євросоюзу утриматися від будь-яких різких дій у відповідь на торговельні ініціативи Дональда Трампа. Лідери країн побоюються того, щоб не поставити під загрозу майбутній саміт НАТО. Він, як відомо, має відбутися у червні в Гаазі.
Про це пише Financial Times, передає Європейська правда. Зі слів європейських дипломатів та посадовців, уряди країн-членів ЄС радять відкласти будь-які чутливі кроки у відносинах зі США до завершення саміту. Це стосується, зокрема, обговорень про можливі мита у відповідь, закупівлю озброєння та публічну критику політики Вашингтона щодо України чи заяв Трампа про, наприклад, анексію Гренландії.
Керівництво НАТО водночас розглядає можливість скорочення програми саміту, аби зменшити ризик загострень у присутності президента США. Інтенсивні переговори з цього приводу вже ведуться між ключовими лідерами Європи та новим генсеком Альянсу Марком Рютте.
"Загальна атмосфера - тривожна. Всі хочуть уникнути будь-якої провокації, зробити зустріч максимально короткою, дати Трампу те, що він хоче почути, й попрощатися без скандалів", - повідомив один із високопосадовців ЄС.
Окремо НАТО готує аналітичну доповідь про оборонні можливості союзників, щоб обговорити сценарії зменшення залежності Європи від США. Внутрішні оцінки свідчать, що за умови стабільного зростання витрат на оборону (до 4% ВВП) та координації з Вашингтоном, перехід до більшої автономії може зайняти від 5 до 10 років.
У США ж дають зрозуміти: участь Трампа у саміті не гарантована. Він може скасувати поїздку, якщо союзники не досягнуть попередньої згоди щодо збільшення витрат на оборону і розподілу відповідальності за безпеку континенту. За інформацією Reuters, генеральний секретар НАТО Марк Рютте вже запропонував нову фінансову модель, яка дозволить країнам-членам поступово наблизитися до запиту Трампа - 5% ВВП на оборону.
На саміті НАТО, який відбудеться 24-26 червня у Гаазі, хочуть бачити президента України Володимира Зеленського. Таку заяву зробив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкам. Водночас від союзників по Альянсу вимагають збільшити підтримку нашої держави.
Тим часом ексглава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що реалістичним сценарієм для гарантування безпеки України може стати не вступ до НАТО, а долучення до формату британського експедиційного корпусу. Цей формат об’єднує десять північноєвропейських держав. Таке військове об'єднання під егідою Британії має стати надійною альтернативою НАТО, вважає дипломат.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.