В НАТО змінять підхід до фінансування, аби задовольнити Трампа

Члени Альянсу мають збільшити свої витрати на оборону

Марк Рютте
Марк Рютте. Фото Getty Images

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте виступив із пропозицією, яка може допомогти досягти збільшення оборонних витрат до 5% ВВП. Цього вимагає президент США Дональд Трамп.

Як повідомляє Reuters, Рютте пропонує країнам Альянсу самі витрати збільшити до 3,5% ВВП і додатково виділяти ще 1,5% на ширші потреби, пов'язані з безпекою.

Таке рішення може дозволити президенту США заявити про перемогу на саміті НАТО в Гаазі в червні, не зобов'язуючи водночас європейські країни та Канаду формально брати на себе політично й економічно важке зобов'язання витрачати 5% ВВП винятково на військові потреби, - йдеться в повідомленні.

Теперішня мета НАТО щодо оборонних витрат становить щонайменше 2% ВВП, і її виконують 22 із 32 членів Альянсу. Однак багато лідерів вважають цю планку вже недостатньою, особливо після початку широкомасштабної війни в Україні.

Що саме входитиме в категорію "витрат, пов'язаних із безпекою", ще належить визначити. За словами чиновників, до неї можуть включити, наприклад, витрати на модернізацію доріг і мостів для транспортування важкої військової техніки.

Коментуючи, чи зробив Рютте таку пропозицію, офіційний представник Альянсу Еллісон Гарт не дала прямої відповіді. Вона лише заявила, що генсек НАТО "неодноразово наголошував на необхідності збільшення оборонних видатків, щоб досягти цілей за можливостями, які незабаром будуть узгоджені союзниками, і забезпечити більш справедливий розподіл навантаження".

Трамп вимагає від країн НАТО більшого

Дональд Трамп неодноразово заявляв, що члени НАТО повинні виділяти 5% свого ВВП на оборону. Ця вимога викликала неоднозначну реакцію в Європі.

Жодна країна Альянсу, так само і США, не витрачає на оборону 5% ВВП. Найближче до цього показника перебуває Польща, яка минулого року витратила на оборону 4% свого ВВП. Слідом ідуть Естонія і США з 3,43% і 3,38% відповідно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube