Ганебне підвищення зарплати прокурорам провалено у Раді - скільки їм збиралися додати

На це підвищення мали б витратити 3 млрд гривень

гроші, голосування верховна рада
Верховна рада заощадила бюджету 3 млрд гривень, проголосувавши проти повішення зарплат прокурорам, які зганьбилися на всю країну.

Верховна Рада 30 жовтня у процесі розгляду держбюджету України на 2025 рік підтримала виправлення, яке скасовує підвищення зарплат прокурорам. На це підвищення збиралися витратити 3 млрд гривень. Результати голосування повідомив нардеп від Європейської солідарності Олексій Гончаренко.

Правка №155, за яку проголосували 242 парламентарів, передбачає, що розмір прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, залишається на рівні 1600 гривень, а не підвищується до 2102 гривень, як пропонували в уряді.

Ганебне підвищення зарплати прокурорам провалено у Раді - скільки їм збиралися додати 1

Раніше Бюджетний комітет схвалив Бюджетні висновки до проєкту бюджету на 2025 рік і відмовився враховувати правку, якою пропонувалося прибрати з документа збільшення зарплат прокурорів на 3 млрд гривень. Уряд хотів підвищити зарплати прокурорам, попри те, що для всіх інших прожитковий мінімум та мінімальна зарплата заморожуються у 2025 році. 13,3 мільярда гривень у 2025 році планувалося витратити на зарплати прокурорів.

Народний депутат Ярослав Железняк зазначав, що це рішення 29 жовтня було ухвалене "за наполяганням депутатів з профільного комітету та першого заступника Генпрокурора пана Хоменко + голови Ради прокурорів".

Йшлося про те, що довгий час у бюджеті на різні роки передбачали "заморожений" прожитковий мінімум в 1600 грн, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури. Але на 2025 рік уряд вирішив переглянути цей підхід – і застосувати до прокурорів той же прожитковий мінімум, що і для суддів – 2102 грн. Тобто, він мав бути меншим за звичайний у 3028 грн, але все ж більшим, ніж в 2024 році. Але тепер вже не буде.

Виходить, прокурори продовжать брати хабарі?

Це була хороша новина, а тепер – погана. Серед деяких депутатів була теорія, що корупція у прокуратурах та судах трапляється тому, що у працівників там низькі зарплати (до речі, середня зарплата прокурорів у 2023 році становила 68 тис. грн. ). І якщо їх підвищити – прокурори та судді зовсім перестануть брати хабарі. Принаймні таку думку має депутат Київради від "Європейської солідарності", голова постійної комісії Київради з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції Леонід Ємець.

Ємець каже, якщо в судді та прокурора зарплата невелика, то це спонукає держслужбовців постійно думати про те, де взяти гроші прогодувати родину, ще на щось. Депутат Київради додав, що, якщо дати високу зарплату суддям та прокурорам, то це, як мінімум, означає, що примусу до хабарництва в них не буде. Тож, виходить, нардепі за його логікою примусили прокурорів брати хабарі у 2025 році, тож нехай тепер не ображаються.

Скандал із прокурорами-пенсіонерами на Хмельниччині

У Хмельницькій області 61 прокурор має інвалідність. Цей статус їм так чи інакше доведеться підтвердити, пройшовши повторно медкомісію, заявив генеральний прокурор України Андрій Костін. Про це повідомили 20 жовтня в Офісі генерального прокурора. 

Таким чином прокурорів-інвалідів на Хмельниччині виявилося навіть більше, ніж знайшли журналісти - у списку головреда "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова йшлося про 49 осіб. "Цензор.НЕТ" також знайшов багато прокурорів з інвалідністю та рекордними пенсіями в інших областях України.

Проблема набула такого резонансу, що президент України Володимир Зеленський скликав РНБО через скандали з МСЕК. Він вимагає жорстких рішень від правоохоронців, а сами МСЕК припинять існування в теперішньому вигляді, їх буде реформовано. Голова держави назвав прокурорів-інвалідів внутрішніми ворогами через їх дії. Згодом з'ясувалося, що загалом в Україні приблизно кожен п’ятий прокурор оформив собі пенсію, таких 19%.

Генеральний прокурор України Андрій Костін 22 жовтня повідомив про відставку. Причиною відставки Костін називає аморальну ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. 29 жовтня Рада звільнила генпрокурора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube