Всі зраділи: генпрокурор Костін повідомив про відставку

Причиною відставки чиновник називає аморальную ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб

Відставка генпрокурора, Андрій Костін
Генпрокурор Андрій Костін подав у відставку після претензій Зеленського про "прокурорів-інвалідів"

Генеральний прокурор України Андрій Костін 22 жовтня повідомив про відставку. Повідомлення про це з’явилося в каналі прокурора в Telegram. Причиною відставки Костін називає аморальну ситуацію з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. Інформатор ще місяць тому попереджав, що ця відставка не за горами. 

"Я вдячний Президенту України та Верховній Раді України за довіру. Але в даній ситуації вважаю правильним заявити про звільнення з посади Генерального прокурора", - написав Костін. 

Також генпрокурор зазначає, що рішення про відставку він прийняв після засідання РНБО 22 жовтня, де обговорювали ганебні зловживання, в тому числі і в системі органів прокуратури України. За його словами, зараз на всіх рівнях тривають кримінальні перевірки та розслідуються кримінальні провадження. 

"Мають бути не лише скасовані всі неправомірні рішення щодо надання інвалідностей, відповідних пенсійних та інших нарахувань, мають бути не лише чіткі законодавчі та організаційні зміни, але й персональна відповідальність. У тому числі, політична відповідальність", - відзначає Костін. 

Відставок зажадав Зеленський, Костін узяв під козирок

Президент України Володимир Зеленський 22 жовтня на засіданні РНБО, присвяченому скандалам із МСЕК та "прокурорами-інвалідами" заявив серед іншого, що "відповідальність за ситуацію зараз має бути персональною". За його словами, також має бути політична відповідальність генерального прокурора за ситуацію в органах прокуратури України.

Президент додав, що доручив прем'єр-міністру вирішити проблему на рівні центральних органів виконавчої влади, зокрема, відповідних міністерств. і натякнув, що "потрібні кадрові рішення". Після цього Костін оголосив про відставку. По лінії Кабміну поки про жодні інші звільнення чиновників не повідомлялося.

Опозиція зраділа відставці, каже - прокурори тиснули на бізнес та опозицію

Рішення генпрокурора щодо відставки вже оцінюють політики та експерти. Зокрема депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк називає Костіна - найбільш бездарним генпрокурором за всю історію. 

"Тупо відав керування своїм замам (типу корупціонера Вербицького) і займався туризмом. Треба вигнати було по профнепридатності ще пару років тому…а так відправлять кудись далі займатися туризмом", - пише Железняк. 

Telegram oembed: https://t.me/yzheleznyak/10324

Тим часом Ірина Геращенко, депутат від "Європейської Солідарності" заявила, що її фракція буде вимагати звіту Костіна у Верховній Раді. Вона вважає, що генпрокурор має пояснити щодо прокурорів-інвалідів, політичного тиску на бізнес і опозицію та інших зашкварів. 

"Ну, й сподіваємося, Костін - це не новий посол Зеленського кудись. Бо дипломатія - це не клуб відставних невдах", - каже Геращенко. 

Інформатор неодноразово попереджав про те, що голові Генпрокуратури загрожує відставка. Раніше ми навіть повідомляли прізвище його ймовірної наступниці - Ірина Мудра, яка наразі працює в Офісі президента та вважається "людиною Єрмака". 

Костін пропрацював на два тижні довше за скандального Вербицького

Нагадаємо, що лише два тижні тому, 8 жовтня, Костін звільнив з органів прокуратури свого скандального ексзаступника Дмитра Вербицького. Це сталось після того, як в Офісі Генпрокурора завершили службове розслідування. Костін підписав заяву Вербицького на звільнення. З посади заступника генпрокурора його звільнили раніше, 21 червня, хоча офіційно зі своєї посади заступник Костіна пішов лише 1 липня.

Це відбулося після розголосу та чергового скандалу: проєкт "Схеми" 7 травня 2024 року повідомив, що Вербицький мешкає в елітному котеджному містечку "Коник" поблизу Києва. Там його племінник купив будинок за понад 2 мільйони гривень. Проте ця ціна є в майже у 6 разів нижчою за ринкову. Також дівчина посадовця у 2024 році стала власницею елітного майна на суму щонайменше 52 млн гривень, не маючи таких доходів. За цим фактом Національне антикорупційне бюро України розпочало кримінальне провадження щодо можливого незаконного збагачення Вербицького.

Претензії до Костіна: "прокурор закордонних справ"

До генпрокурора за два роки накопичилися й інші претензії, крім фокусів Вербицького, якого він сам зробив своїм заступником, та нинішнього тригера відставки - кейса "прокурорів-інвалідів". Його звільнення вже кілька разів з'являлося на порядку денному, але Костін якось зміг утриматися на чолі ОГП. У тому числі з причини, що тривалий час не погоджувався писати заяву про відставку за власним бажанням, а щоби просто його звільнити - кадровий пазл не складався в Офісі президента в умовах жорсткого кадрового дефіциту.

Масла у вогонь додало те, що він не підписав підозру нардепу Артему Дмитруку, коли той перебував ще у Києві, а зробив це лише після його втечі. І після наради у президента заявляв, що його хвилює це питання, тоді як українці у соцмережах вимагали його звільнення. Але й тоді відставка не відбулася.

Відповідно до характеристики "Дзеркала тижня", Костін став начальником, який завжди у від'їзді. Його прозвали генпрокурором закордонних справ. А коли він таки опинявся на місці, то намагався не брати на себе вирішення сенситивних питань. Тому й не становив особливої ​​цінності для Банкової.

ДТ пише, що четверо із шести заступників Костіна орієнтувалися не на нього самого, а на заступника голови ОП Олега Татарова. Навряд чи це могло бути предметом претензій до Костіна з боку ОП, але характеризує стиль та ефективність його керівництва. Проте претензії в результаті виникали у партнерів України. держсекретар Ентоні Блінкен у розмові з вищим військово-політичним керівництвом держави вказував на, на його думку, глобальну проблему - відсутність боротьби з корупцією в системі кримінальної юстиції.

Депутати критикували Костіна за те, що він жодного разу за два роки не звітував перед Верховною Радою (але ж сам прийшов у ОГП з парламенту, міг би й поважити колишніх колег), хоча зобов'язаний це робити згідно із законом. У результаті навіть для парламенту основним джерелом знань про "якісь зашквари", зловживання та проблеми в Офісі Генерального прокурора стали журналістські розслідування.

Справа про 50 прокурорів-інвалідів

Костін повідомив про відставку на тлі гучного скандалу щодо 50 прокурорів у Хмельницькій області, що оформили собі інвалідність завдяки голові місцевої МСЕК Тетяни Крупи. Крупу було затримано 5 жовтня, під час обшуку в її квартирі знайдено більше 6 мільйонів доларів готівкою. Частину грошей Крупа та її чоловік намагалися викинути у вікно. 

Пізніше відомий журналіст-розслідувач Юрій Бутусов повідомив, що у 50 прокурорів у Хмельницькій області завдяки діяльності Крупи була інвалідність 2 групи, вони отримували пенсію та вважалися непридатними до мобілізації. 

Інвалідність "від Крупи" мав навіть прокурор області Олексій Олійник. Пізніше він навіть пояснював, що отримав інвалідність у нульові роки під час вивчення матеріалів чергової справи. Як з’ясувалося, дружина Олійника також мала інвалідність 2 групи та відповідно отримувала пенсію. Після розголосу Олійник пішов з посади прокурора Хмельницької області

Цікаво, що хоча розмови про звільнення Костіна точилися ще влітку, генпрокурор "пересидів" чистку кадрів в уряді, яка відбувалася саме у той час. Джерела Інформатора повідомляють, що у владі якийсь час вагалися із кандидатурою наступного генпрокурора. Його звільнити мало, а замінити ніким: систему необхідно перезавантажити - такого висновку дійшли експерти, опитані Інформатором. Мабуть, цей висновок виглядає дуже актуальним після скандалу з прокурорами-інвалідами.  

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube