Естонський генерал розповів, як Путін хоче зламати НАТО

Колишній командувач Сил оборони Естонії Мартін Герем заявив, що Росії достатньо короткого, але жорстокого конфлікту на сході Європи, щоб підірвати довіру між членами Альянсу й змусити їх шукати інші шляхи безпеки

Естонський генерал Мартіг Герем
Естонський генерал попередив, що Путін може розвалити НАТО без танків і вторгнення

Колишній головнокомандувач Сил оборони Естонії Мартін Герем в інтерв’ю виданню "Думка" озвучив тривожний сценарій. За його оцінками, Росія має реальні інструменти для розхитування НАТО зсередини. При цьому країна-аресорка може зробити це без повноцінного вторгнення у жодну з країн Альянсу.

"Я думаю, коли Росія закінчить тут, не має значення, як, тобто, коли вони підуть назад до Росії, в даний момент я думаю, що вони захочуть щось зробити проти нас (Естонії - ред.). І це, можливо, досить легко "зламає" НАТО", - заявив генерал.

 

Мінімальна агресія - максимальний ефект

На думку Герема, Путіну не потрібно кидати танкові колони на Таллінн чи Варшаву. Достатньо організувати короткотривалий, але надзвичайно жорстокий конфлікт на одному з напрямків, щоб підірвати єдність НАТО:

"Досить зробити, можливо, на один місяць дуже кривавий, негарний військовий конфлікт... Ми навіть можемо захистити свою країну... але якщо ця наша перемога буде некрасивою, тоді ми воюватимемо один проти одного... Що росіяни можуть отримати - це нестабільність, відсутність довіри".

Саме дестабілізація та розхитування довіри між членами Альянсу, за словами генерала, і є головним інтересом Кремля. Це стратегія, яка може змусити частину держав шукати "альтернативні рішення" - наприклад, окремі домовленості з Росією, поза НАТО:

"І вони це нам покажуть: будете з ними жити у мирі, купувати нафту і так далі. Це може статися, коли ми неготові".

Час працює проти НАТО

Попри зростаючі загрози, Герем вважає, що підготовка європейських армій надто млява. Більше того, прогнози навіть високопосадовців НАТО щодо можливої агресії Росії в найближчі 5–7 років, за словами генерала, не витримують критики:

"Зараз ми готуємося, але, на мою думку, надто повільно... навіть у НАТО дуже високі політики чи генерали кажуть, що після України через 5 років Росія може на нас напасти... На мою думку, тут навіть логіки немає".

У цьому контексті генерал звертає увагу на системні прорахунки: плани закупівель зброї, логістика, відсутність мотивації серед політичних еліт.

Росія веде підготовку вже зараз

Герем вказує на агресивні навчання поблизу кордонів Балтії, активність у кіберпросторі та диверсії на території Естонії як ознаки того, що Москва вже працює на підрив стабільності. І все це - без офіційного оголошення війни:

"Протичовневі ракети направлені на наші міста... люди, які були завербовані, ламають машини або палять будинки… Це сталося в Естонії менше ніж рік тому".

На думку естонського генерала, навіть шість місяців відпочинку для Росії - перевага. Тим паче коли у Росії більше, ніж 10 тисяч "Шахедів" точно:

"Ми цього якось не враховуємо", - зазначив він.

Захист - це не лише зброя

Герем наполягає, що сучасне поле бою вимагає нових підходів - зокрема, уваги до дронів, дальніх боїв, ефективного ППО. Він визнає, що навіть зараз в Естонії закупили HIMARS, але цього недостатньо:

"Але їх, я сказав би, недостатньо. Ми повинні купити таких систем та запасів набагато більше... Я прискорив би це все".

Також, за його словами, треба терміново шукати недорогі, масові рішення для боротьби з "Шахедами", адже сучасні західні системи ППО надто дорогі й обмежені.

НАТО як вразливий гігант

У підсумку генерал заявляє прямо: НАТО, у його нинішньому вигляді, не готове до реальної війни. І навіть символічний конфлікт у Східній Європі здатен запустити процес внутрішньої деструкції:

"Тоді ми воюватимемо один проти одного... Це для них дуже добре... вже багато хто стане шукати інші рішення".

Генерал Герем також порушив і інші теми в інтерв’ю - як-от питання озброєння, дрони, безпілотні сили, Оттавська конвенція, навчання ЗСУ та приклади локального героїзму. Він також все це коментував, однак основне його попередження було чітким: якщо Захід не зміниться, Путін зможе використати слабкі місця НАТО навіть без повномасштабного наступу.

Росія неодноразово погрожувала Литві і Польщі

Ще у 2023 році російський диктатор Путін вкотре згадав історію та пригрозив Польщі. Правитель РФ щось собі надумав про загрозу міжнародної коаліції Польщі, Литви та України. Не забув він погрозити і польському уряду. Путін повідомив, що така "агресія" може вартувати незалежності та суверенітету самій Польщі, яка нібито посягає на Україну. А відновити суверенітет самої Польщі, за версією Путіна, міг свого часу тільки СРСР та Сталін.

Однією з найімовірніших цілей для наступної загарбницької війни Росії може стати Естонія. Країна має невелику територію, і тут проживає багато етнічних росіян. Наразі Росія також нарощує сили біля кордону з Фінляндією, яка є членом НАТО. Там РФ будує нові намети, укриття для винищувачів та склади. 

Раніше повідомлялося, що РФ може почати великомасштабну війну в Європі протягом п'яти років, якщо вважатиме НАТО слабким. Так прогнозувала розвідка Данії. Зокрема, активність РФ уздовж кордону з Фінляндією може свідчити про підготовку Кремля до потенційного конфлікту з НАТО, кажуть експерти. 

Між тим сам Путін на ці закиди відповідає пропагандою, заперечуючи будь-які наміри нападу Росії на країни Європи та НАТО. Він назвав це "брехнею" (як і колись обіцяв не нападати на Україну - ред.). Глава Кремля навіть згадав доктора Геббельса, ще повторив кремлівські наративи про Україну, Мінські угоди й Крим. 

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити