Ердоган зателефонує Зеленському та путіну, щоб обговорити відкриття гуманітарного коридору для звільнення заручників

Читать на русском

У Туреччині завершився третій раунд перемовин між українською та російською сторонами

Читать на русском
Ердоган зателефонує Зеленському та путіну, щоб обговорити відкриття гуманітарного коридору для звільнення заручників
Омбудсмен України передав рф списки з даними заручників

У Туреччині завершився третій раунд перемовин між українською та російською сторонами

Президент Туреччини проведе телефонні розмови з главою держави та російським диктатором. Він обговорить з ними питання щодо звільнення заручників. Для цього необхідно створити гуманітарний коридор. 

Про це заявив Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. Він розповів, як пройшов третій раунд переговорів із російською стороною у Туреччині. Протягом двох годин обговорювали гуманітарні питання. Зокрема, ініціативу щодо пришвидшення та поглиблення питання повернення наших військовополонених та звільнення цивільних заручників. 

Щодо цивільних заручників є такі категорії:

  • затримані росією з 2014 року до 24 лютого 2022 року, в тому числі на території Криму ("бранці Кремля", 158 осіб);
  • затримані на території Донецької та Луганської областей (373 людини);
  • цивільні заручники, які рф затримала і затримує на територіях, які тимчасово перебували, чи перебувають під російською окупацією з 24 лютого 2022 року (наприклад у Київській, Сумській, Харківській, Запорізькій, Херсонській областях). Кількість таких людей, щодо яких офіційно звернулися до нашої інституції, становить більше ніж 20 тисяч осіб. 

Під час спілкування сторони домовилися, що рф на підставі Женевських Конвенцій, розгляне пропозицію щодо проведення репатріації поранених військовослужбовців. Окрім цього Україна передала списки цивільних  (з числа 20-тисяч) щодо яких у нас немає інформації, де вони перебувають, в якому вони стані чи потребують медичної допомоги та інше.

"За основу формування списків взяли віковий ценз та передали перший список осіб, яким виповнилося понад 70 років. Також передали список громадян України, яким виповнилося більше 65 років і вони, за нашою інформацією, перебувають у важкому медичному стані - їх понад 2000 осіб", - заявив Лубінець. 

Попередньо російська сторона погодилася дізнатися, де вони перебувають, в якому стані та чому їх утримують. Перший етап - це отримання інформації від росіян, а далі порушуватимуть питання щодо процедури їхнього повернення. Адже якщо їм не висувають звинувачень, то згідно з Міжнародним гуманітарним правом, рф їх повинна відпускати.

"І ми будемо напрацьовувати механізми яким чином повертати наших громадян додому", - наголосив Лубінець. 

Крім того, обговорили питання повернення до України наших дітей, відновлення документів та безліч інших питань. Також російська сторона повідомила, що на її території перебувають діти, які хочуть повернутися в Україну. За сприяння обох омбудсменів їх зможуть повертати родичам. Однак прізвища й будь-які особисті дані поки не надали.

"Тому, звертаюся до всіх громадян України, хто розшукує дітей – зверніться до мене. Я складу список батьків та рідних, які можуть забрати дітей. Й далі працюватимемо над їхнім поверненням. Ми домовилися, що я такий запит надсилаю російській стороні, а вони формуватимуть свій список та офіційно звернуться до мене, як до омбудсмена України", - акцентував Лубінець.

Він зауважив, що це ключові теми, які вдалось обговорити. Водночас було ще багато інших технічних питань, яким приділили увагу. 

"Щодо гуманітарного коридору. За нашою інформацією, сьогодні президент Турецької Республіки Реджеп Ердоган буде спілкуватися із путіним, а завтра, за результатами розмови з президентом рф, розмовлятиме з президентом України Володимиром Зеленським про відкриття гуманітарного коридору, зокрема для обміну пораненими та цивільними. Маленькими, проте впевненими кроками прямуємо на шляху повернення наших громадян додому", - сказав Лубінець.

Джерело: Уповноважений Верховної ради з прав людини
Джерело: Уповноважений Верховної ради з прав людини

Що відомо про візит омбудсмена до Туреччини 

У середу, 11 січня, Лубінець повідомив, що у рамках досягнутих раніше домовленостей він зустрівся з Уповноваженою з прав людини рф Тетяною Москальковою. Вони обговорили широкий спектр гуманітарних проблем та кейсів, пов‘язаних з наданням правозахисної допомоги громадянам двох країн. А також обмінялися конкретними пропозиціями. Пізніше він повідомив про другу зустріч з Москальковою, до якої  приєдналися голова Великих Національних Зборів Турецької Республіки Мустафа Шентоп і омбудсмен Турецької Республіки Шереф Малкоч.

Під час обговорення з турецької сторони прозвучали конкретні пропозиції щодо активізації розв'язання гуманітарних питань. Туреччина, як партнер України, неодноразово демонструвала свою активну участь у вирішенні багатьох проблем, пов’язаних зі збройною агресією росії. Зокрема, вдалим кейсом була "зернова угода" щодо розблокування експорту українського зерна. Тому наша країна цінує допомогу Турецької Республіки та позитивно сприймаємо ініціативи будь-яких інших країн, які хочуть допомогти. Про зустріч омбудсмена України та президента Туреччини ми писали тут.  

Раніше ми писали, що омбудсмени України та росії планують зустрітися. Також ми писали, що окупанти вигадали ще один спосіб тортур над українськими полоненими.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.