Дрони змінюють правила війни: Залужний розкритикував відставання НАТО від Китаю

Ексголовком ЗСУ наголосив, що технологічна інертність НАТО у сфері безпілотних систем і ШІ може коштувати дорого. Натомість Україна не лише надолужила прогалини, а й задає темп у сфері бойових дронів, виготовивши понад 95% з них самостійно

Валерій Залужний
НАТО технологічно відстає навіть від Північної Кореї. Фото: Getty Images

Колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол у Великій Британії Валерій Залужний, заявив, що деякі країни НАТО демонструють відставання у впровадженні новітніх військових технологій. Зокрема, йдеться про сферу штучного інтелекту та дронів. При цьому НАТО поступається навіть державам на кшталт КНДР.

Про це Залужний повідомив під час обговорення з представниками аналітичного центру Athena Lab. За його словами, 2024 рік став поворотним у контексті військового застосування ШІ - інтелектуальні безпілотники почали масово використовуватись на суходолі, у небі й на морі. Цей технологічний прорив став каталізатором переосмислення тактики сучасної війни. Україна оперативно зреагувала, адаптувалася до змін і стала лідером у розробці інноваційних рішень. Водночас Росія, Китай, Іран і навіть КНДР також не стоять осторонь - ці країни інтенсивно працюють над розвитком безпілотної зброї нового покоління.

Натомість, як наголосив Залужний, Альянс не демонструє належної швидкості адаптації до технологічних викликів. Це, на його думку, потенційно створює стратегічні ризики. Противники можуть отримати критичну перевагу, якщо західні держави не пришвидшать модернізацію армій.

Генерал також зауважив, що держави наразі шукають оптимальні підходи до трансформації збройних сил, намагаючись вгадати, які сили, засоби та концепції їм знадобляться в умовах стрімко мінливої війни. Але цей процес, за його словами, є надзвичайно складним і перебуває у постійній динаміці. Головне завдання - забезпечити злагоджену роботу між підрозділами та впровадити передові технології в систему управління бойовими діями.

Нагадаємо, що за словами Залужного, саме дрони економкласу стали вирішальним фактором на полі бою, затьмаривши дорогу високоточну зброю.

Вітчизняний прогрес у виготовленні дронів

Протягом 2024 року Міноборони України прийняло на озброєння понад 330 нових моделей безпілотних літальних апаратів - це у понад чотири рази більше, ніж у 2023-му. Як уточнив заступник міністра оборони Валерій Чуркін, 95% цих апаратів - вітчизняного виробництва.

Чуркін підкреслив, що розвиток безпілотних технологій став ключовим чинником в асиметричній війні з Росією. Україна зробила ставку на масове виробництво дронів і нарощування ШІ-потенціалу, що дозволяє ефективно компенсувати чисельну перевагу супротивника.

"У сфері дронів ми досягли прориву: більшість апаратів, які нині використовуються на фронті - українського походження", - зазначив Чуркін.

Він також наголосив на важливості створення дешевих, але ефективних засобів ураження, які дозволяють завдавати максимальних втрат ворогу з мінімальними ресурсами. У лютому 2025 року Міністерство оборони України кодифікувало понад 100 нових видів зброї, з яких 90% виготовлені на українських підприємствах. Лише у березні 2025 року українські дрони знищили 77 тисяч ворожих об’єктів. Особливу увагу приділяють розвитку БПЛА, оснащених штучним інтелектом, здатних протистояти засобам РЕБ і вражати цілі з високою точністю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube