Допомога Україні: як спікер Джонсон опинився між двох вогнів демократів та респебліканців

Читать на русском

Ультраправе крило Республіканської партії шантажує спікера Палати представників, погрожуючи звільнити, якщо він поставить на голосування допомогу Україні

Читать на русском
Майк Джонсон
Колись наближений до MAGA спікер перебуває під зустрічним тиском республіканців та демократів

Ультраправе крило Республіканської партії шантажує спікера Палати представників, погрожуючи звільнити, якщо він поставить на голосування допомогу Україні

Майк Джонсон, спікер Палати представників США, може винести на голосування питання про допомогу Україні 31 березня. Це стало можливим після того, як він погодився на компроміс із демократами щодо бюджету. Однак Джонсон ризикує втратити посаду спікера, адже його однопартійці не підтримають такі кроки. Демократи готові допомогти Джонсону зберегти посаду, але за це вони вимагають від нього конкретики та поступок щодо допомоги Україні.

Допомога буде після Великодня?

Сполучені Штати із запізненням у пів року прийняли бюджет фінансування уряду в розмірі 1,2 трильйона доларів. Майк Джонсон не хоче самостійно нести відповідальність і мати імідж спікера-невдахи, який допустив шатдаун, тож погодився на компроміс: 101 республіканець та 182 демократи та проголосували за законопроєкт. Це викликало обурення в консерваторів, але відкриває ворота для розгляду допомоги Україні. Голова Комітету Палати представників із закордонних справ Майкл Маккол вважає, що після католицької Пасхи, 31 березня, спікер Джонсон поставить питання на голосування, адже наразі Конгрес пішов на канікули.

Варто зазначити, що тут можливі сюрпризи, адже Палата представників за зверненням спікера збереться на позачергове засідання 26 березня. Для кар’єри Джонсона воно може стати фатальним, оскільки питанням порядку денного ймовірно буде його звільнення. Ультратрампістка Марджері Тейлор Грін заявляє, що він змовився з демократами проти Республіканської партії й пішов на занадто великі поступки. Вона погрожує зняти його з посади спікера за тою ж процедурою, за якою усунула попереднього спікера республіканців Кевіна Маккарті в жовтні 2023 року.

Марджері Тейлор Грін хоче усунути Джонсона через "зраду". Фото: Getty Images
Марджері Тейлор Грін хоче усунути Джонсона через "зраду". Фото: Getty Images

Але річ у тім, що якщо Джонсон дійсно заручиться підтримкою демократів, повторити цей крок буде неможливо, адже помірковані республіканці знайдуть кілька голосів, щоб заблокувати процедуру — у квітні йде з політики конгресмен-республіканець Майк Галлахер, тож більшість буде всього в один голос. Минулого разу ультраправі з "Кокусу свободи" домоглася свого лише завдяки тому, що демократи голосували проти Маккарті.

Республіканці теж ризикують

Далеко не всі республіканці вважають, що змістити другого спікера за неповних пів року — гарна ідея, повідомляє CNN. Ініціатива Марджері Тейлор Грін звісно демонструє готовність відплатити, але також показує, що консерватори нестабільні й не здатні керувати країною. Це може коштувати їм Палати представників, адже в листопаді будуть не лише вибори президента — зміниться також половина Конгресу.

"Ви знаєте, коли я йду додому, люди кажуть мені, що вони більше не слідкують за тим, що тут відбувається, через те, що вони втомилися від цього. І коли я згадав це на засіданні цього тижня, розмовляючи з колегами, вони чують те саме. Ці ігри, недостатнє співробітництво, відвертають людей. Ми хочемо, щоб люди були залучені до політики, але ми працюємо не в тому напрямку", — сказав впливовий республіканець Майк Пенс.

З огляду на це сама Грін каже, що не обов’язково робитиме подання. Вона каже, що просто намагається донести ідею, що Джонсона потрібно буде усунути, але "це може зайняти тижні, може зайняти місяці, а може статися навіть не раніше наступного скликання Конгресу".

"Я не думаю, що вони зможуть зробити це знову. Я не думаю, що демократи також погодяться із цим. Зосередьтеся на країні. Зосередьтеся на роботі, яку ви повинні виконувати, і виконуйте її безстрашно. Просто рухайтеся вперед", — радить Джонсону його попередник Кевін Маккарті.

 

 

Прихильники жорсткої лінії натомість кажуть, що така "дрібниця", як часта зміна спікера не повинна дуже дратувати виборців. Так чи інакше, якщо Джонсон наважиться поставити на розгляд нижньої палати сенатський законопроєкт про виділення України 60 мільярдів доларів, він може розраховувати, що проти нього можуть застосувати процедуру усунення з посади.

Хто, якщо не Джонсон?

Втрата контролю над Палатою представників може статися й раніше. Усунення Джонсона може потенційно призвести до парадоксальної ситуації, коли на його місце призначать спікером лідера меншості Хакіма Джеффріса. Про це в інтерв’ю NBC News заявив конгресмен-республіканець Метт Гетц, який був ініціатором усунення Маккарті. Він зазначає, що перевага консерваторів у Палаті представників є мінімальною — всього три людини.

"Ми мали б республіканців, які покинули б на нашу сторону. Я хвилююся, що в нас є республіканці, які зараз проголосували б за Хакіма Джеффріза. Це правда. Я не радію, кажучи це. Але ви можете позбутися спікера, тільки якщо ви впевнені, що керівництво партії не зміниться. Я був впевненим у цьому в минулого разу. Цього разу я не знаю цього з впевненістю", — сказав він.

У Республіканській партії знайдуться ті, хто буде готовий підтримати Джеффріса, якщо Джонсона усунуть однопартійці. Фото: Getty Images
У Республіканській партії знайдуться ті, хто буде готовий підтримати Джеффріса, якщо Джонсона усунуть однопартійці. Фото: Getty Images

Конгресвумен-демократка Александрія Окасіо-Кортес повідомила Newsweek, що маючи вибір між Джонсоном і Джефрісом, проголосувала б за однопартійця. Вона додає, що спікер-республіканець повинен піти на поступки, якщо хоче мати підтримку її партії.

"Я вважаю, що ті з нас, чи будь-хто підтримує демократів, ми не робимо це безкоштовно. Я не вважаю, що ми маємо робити це зі співчуттям до республіканців. Я думаю, що тут іде мова про реалії управління. Ми хочемо, щоб управління продовжувалося, і щоб відповідальне управління продовжувалося, і зазвичай це відбувається за демократичної більшості", — сказала Окасіо-Кортес.

Правила гри змінюються

Демократи мають засоби тиску на спікера, адже можуть гарантувати йому збереження посади. Але, як повідомляють джерела CNN, за це вони вимагають від Джонсона конкретики щодо того, як він бачить шлях виділення допомоги Україні.

Наразі Джонсон може поставити на голосування сенатський законопроєкт на 95 мільярдів доларів допомоги союзникам із виділенням Україні 60 мільярдів, або варіант, підготовлений у Палаті представників, який передбачає 50 мільярдів доларів підтримки у формі позики. Як повідомляють джерела CNN, він може розраховувати на повну підтримку демократів, якщо допоможе ухвалити перший. Водночас однопартійці вважатимуть його зрадником, тож це поставить хрест на подальшій кар’єрі. Ідея допомоги у формі позики популярна серед консерваторів, її, нібито, підтримує сам Дональд Трамп. Але серед демократів вона все ще має небагато прихильників, тож Джонсон ризикує втратити місце, якщо ультраправі таки вирішать його змістити.

Існує також гібридний варіант, який бере за основу сенатський законопроєкт, але передбачає виділення безпосередньо Україні лише 12 мільярдів доларів у формі позики. Решту 48 мільярдів, які Вашингтон планував інвестувати у власний ВПК, виділять безповоротно. Такий варіант дає республіканцям можливість заявити перед виборцями, що вони зберегли гроші платників податків і може розглядатися, як компромісний.

"Якщо він зробить відповідальний крок, який полягає в тому, щоб дозволити членам Конгресу проголосувати за законопроєкт, який буде прийнятий і який відповідає нашим національним інтересам у сфері національної безпеки, а потім безвідповідальний учасник, який не бажає управляти, вносить проєкт рішення про його відставку, подає пропозицію звільнити, так, за таких обставин я б це подала йому на блюдечку", — торгується конгресвумен-демократка Ебігейл Спанбергер.

Майк Джонсон мусить обирати між поганим і ще гіршим. Фото: Getty Images
Майк Джонсон сподівається виторгувати прийнятні для себе умови . Фото: Getty Images

На спікера тисне міжнародна спільнота і "рейганівські" республіканці, можливо також попередні домовленості з демократами. Сам Джонсон неодноразово наголошував про готовність розглянути допомогу союзникам після голосування за бюджет і, схоже, готовий це зробити. Ризики позбутися крісла для нього є, але вони мінімальні, а якщо вдасться досягти компромісного рішення, він зможе сподіватися не зіпсувати остаточно стосунки з Трампом. Тож головне питання в тому, який вигляд матиме допомога союзникам.

"Я знаю, що тут є питання через коливання в нашому Конгресі впродовж місяців, які минули без ухвалення додаткового законопроєкту… На наш погляд, ми впевнені, що доб’ємося цього. Цю допомогу ми отримаємо для України", — сказав Джейк Салліван під час минулого візиту в Київ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.