Європа намагається заповнити прогалину в підтримці України, яка виникла через затримку фінансової допомоги Сполучених Штатів
У ЄС є переконання, що 27 країн союзу здатні надати належний рівень економічної підтримки Україні, який переважить можливості рф. Але на заваді може стати політична позиція частини лідерів блоку та брак виробничих потужностей. З 85 мільярдів доларів, які Євросоюз виділив на допомогу Києву раніше, лише 5,6 мільярда витратили на військову допомогу. Частина політичних еліт неохоче сприймає ідею виділення грошей блоку на закупівлю озброєнь.
Як повідомляє CNN, за даними Світового банку, ВВП росії становить 2,24 трильйона доларів у той час, як ЄС — 16,75 трильйона доларів, тому ЄС у змозі закрити прогалину, яка може виникнути через самоусунення США. Європейська рада дійшла згоди щодо вивчення нових шляхів залучення коштів, у тому числі й шляхом випуску нових облігацій та використанням прибутків від заморожених російських активів. Обидва варіанти є суперечливими, оскільки несуть додаткові ризики для самого ЄС. Натомість вони дають можливість підтримувати Київ, оскільки допомога зі США затримується, а в разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах її подальше призначення взагалі під сумнівом.
Водночас проблема не лише у фінансах: виробничих потужностей ВПК ЄС бракує для забезпечення потреб української армії в зброї. У перспективі побудова нових військових заводів дає можливість надолужити дефіцит, але озброєння потрібно негайно. Ініціативи із закупівлі зброї закордоном, на кшталт запропонованого Чехією постачання снарядів із третіх країн, могли б розв’язати проблему, однак на заваді можуть стояти політичні мотиви частини країн блоку.
Євросоюз та декілька країн глобального Заходу перебрали на себе весь тягар фінансової підтримки України, поки політики в Сполучених Штатах не можуть досягти згоди щодо цього питання. 8 березня, під час візиту до Києва віцепрезидента Єврокомісії Валдіса Домбровскіса, він ще раз запевнив у непохитній підтримці.
Європейська рада консенсусним рішенням погодила виділення Україні 50 млрд євро допомоги впродовж 2024–2027 років. Перший транш із цих коштів, розміром 4,5 мільярди євро надійшов 20 березня.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини — від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Політичний блогер Ігор Добжанський висловлює свої думки щодо можливої наявності шпигуна в оточенні Зеленського, особливо в контексті попадання ракети у порт Одеси, де перебував президент. Приєднуйтесь до перегляду відео, щоб оцінити цю думку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.