В Кабміні кажуть, що за останнє півріччя ряди студентів суттєво поповнили військовозобов’язані чоловіки, які підпадають під призив до армії
Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт, який унеможливить використати освіту як спосіб уникнення мобілізації. Зокрема, студенти закладів професійно-технічної освіти, які почали навчатися після 25 років, втратять право на відстрочку. Цією лазівкою в законі користується значна кількість військовозобов'язаних.
Йдеться про законопроєкт №13193, який вносить зміни до статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти. Згідно з документом, призову не будуть підлягати:
учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше 25 років, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,
здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти,
докторанти та лікарі (фармацевти) - інтерни, лікарі - резиденти.
При цьому вводиться норма, що право на відстрочку поширюється лише на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах), які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше.
В пояснювальній записці до закону вказано, що навчання надає відстрочку від призову, чим користується значна кількість військовозобов’язаних призовного віку, які вже здобули певний рівень освіти, і вступили у 2022-2024 роках до закладів освіти для здобуття рівня освіти, який є рівним, а в деяких випадках є навіть нижчим за раніше отриманий освітній рівень.
За останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) (до 17 338) і здобувачів фахової передвищої освіти (до 75 618) з числа військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту та мають відстрочку. Зазначена тенденція потребує реагування і законодавчого урегулювання щодо визначення віку здобувачів професійної (професійно-технічної) і фахової передвищої освіти, який надаватиме право на відстрочку під час мобілізації, йдеться в законопроєкті.
"З метою забезпечення національних інтересів України, уникнення можливостей використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації (у тому числі здобувачів повної загальної середньої освіти у віці 25 років і старших) та усунення існуючих прогалин у законодавстві, які створюють умови ухилення чоловіків призовного віку від мобілізації, пропонується внести зміну до пункту 1 ч. 3 статті 23 Закону про мобілізацію", - йдеться в документі.
Як на початку квітня повідомляв, заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький, в Україну вчасно не повернулися до 17% хлопців, які виїхали за програмою обмінів студентів. Цей показник не є критичним, але викликає тривогу.
За словами Винницького, наразі не будуть скасовувати можливість для виїзду студентів. Втім Міносвіти буде звертатися до ректорів університетів щодо цієї ситуації.