Десята річниця трагедії 2 травня в Одесі: як Росія показово співчуває жертвам і одночасно бʼє ракетами по місту

Читать на русском

Сутички та пожежу в Будинку профспілок, які сталися рівно десять років тому, Кремль активно застосовує у своїй антиукраїнській пропаганді. Одночасно з цим ворог не припиняє тероризувати звичайних одеситів

Читать на русском
2 травня в Одесі
В Кремлі вже мріють про "трибунал" щодо 2 травня

Сутички та пожежу в Будинку профспілок, які сталися рівно десять років тому, Кремль активно застосовує у своїй антиукраїнській пропаганді. Одночасно з цим ворог не припиняє тероризувати звичайних одеситів

2 травня - десята річниця заворушень в Одесі. Тоді внаслідок сутичок між прихильниками Революції гідності та учасниками "Антимайдану" та пожежі у Будинку профспілок загинули 48 людей. Росія неодноразово використовувала цю подію для виправдання своєї агресії проти України.

Не дивлячись на показну стурбованість загибеллю людей в Одесі, про яку роками казала РФ, держава-агресор прямо зараз вбиває цивільних чи не щоденними атаками на місто. За останній час постраждали не тільки обʼєкти інфраструктури, такі як склад "Нової пошти", а й навіть маєток ексрегіонала Сергія Ківалова, який тривалий час працював на Росію і підтримував її загарбницькі амбіції. Інформатор пригадує події 2 травня та розповідає, чому заяви Москви про трагедію є ліцемірними на тлі сучасних подій.

Сутички 2 травня в Одесі: десята річниця трагедії

Вранці у четвер Росія вже встигла офіційно відреагувати на 10-ту річницю подій в Одесі. Представниця МЗС РФ Марія Захарова, яка виконує роль однієї з топ-пропагандистів держави агресора, заявила, що "справедлива відплата рано чи пізно наздожене виконавців варварського злочину в Будинку профспілок в Одесі". При цьому жертв серед прихильників "Євромайдану" путіністка не згадала.

Марія Захарова
Марія Захарова

"Недалеко той день, коли Одеса, скинувши ярмо сучасних бандерівців, знову стане справді вільним містом", - додала Захарова.

Висловилася і голова Ради федерації РФ Валентина Матвієнко. Вона закликала провести "великий трибунал над українськими нацистами за підсумками" повномасштабної війни Росії проти України. За її словами, "одним із центральних його епізодів стануть звинувачення щодо трагедії у Будинку профспілок в Одесі, що відбулася рівно 10 років тому".

Валентина Матвієнко
Валентина Матвієнко

І поки Кремль робить вигляд, що співчуває жертвам подій 2 травня, одночасно він віддає накази вбивати мирних одеситів ракетними та дроновими ударами. До прикладу, ввечері у понеділок, саме напередодні річниці протистояння, ворог ракетами вдарив по цивільній інфраструктурі. Пошкоджень зазнали депо та відділення "Нової пошти" разом з 15,5 тонн товарів, серед яких ліки, одяг тощо. Поранення отримали 14 осіб.

Також зовсім нещодавно, 29 квітня, ворог атакував Одесу "Калібром". При чому не звичайним, а з касетною бойовою частиною, щоб спричинити ще більше жертв серед цивільних. В результаті загинуло шестеро людей, а ще десятки, серед яких і діти, зазнали поранень. В той день постраждав і ексрегіонал, президент Одеської юракадемії та Міжнародного гуманітарного університету Сергій Ківалова. Те, що він послідовно підтримував Росію, фальсифікуючи вибори 2004-го року чи голосуючи за "диктаторські закони" 16 січня 2014 року, не вберегло політика від поранень. Його госпіталізували прямо з його маєтку, який називають ще "Замком Гаррі Поттера" (детальніше читайте про це в нашому окремому матеріалі).

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/2125

Такі атаки росіян протиречать їхнім же словам про те, як вони турбуються про Одесу. Для ворога події 2 травня це не більше ніж привід для поширення пропаганди, яка досить принагідна в умовах повномасштабної агресії проти України. Далі пропонуємо згадати, що саме сталось десять років тому в Одесі.

Заворушення в Одесі 2 травня: що відомо про події 10-річної давнини

2 травня 2014 року вболівальники футбольних команд - одеського "Чорноморця" та харківського "Металіста" - хотіли пройти маршем центром міста. Однак вони наштовхнулися на озброєну групу "антимайданівців" поблизу Грецької площі. Першим відкрив вогонь з карабіна Віталій "Боцман" Будько, прихильник "Антимайдану". Сутички тривали близько 3 годин. Спочатку загинули "євромайданівці" Ігор Іванов та Андрій Бірюков, поранень зазнали 203 особи. Міліця у події не втручалася.

Заворушення в Одесі 2 травня
Заворушення в Одесі 2 травня

За певний час у відопвідь на агресію з боку "антимайданівців" прихильники Революції гідності пішли на Куликове поле, до був розташований табір їхніх противників. Учасники "Антимайдану" забарикадувалися в Будинку профспілок, звідки вони стріляли в "майданівців" і закидували їх "коктейлями Молотова". Якоїсь миті Будинок профспілок спалахнув. Внаслідок пожежі загинули 34 особи, ще 8 отримали травми, несумісні з життям, вистрибнувши з вікон. Загалом 2 травня в Одесі з обох сторін загинуло 48 людей.

Пожежа в Будинку профспілок

За десять років винних у подіях 2 травня в Одесі досі не покарано. Загалом було відкрито кілька кримінальних проваджень. В одному з них обвинуваченими були 19 антимайданівців, але у 2017 році їх виправдали та відпустили через брак доказів. Більшість з них залишили Україну. 

Тільки 18 квітня 2023 року Приморський суд Одеси оголосив вирок ексзаступнику керівника міліції Одеської області з громадської безпеки Дмитру Фучеджі. Суд призначив йому покарання у вигляді 15 років ув’язнення з позбавленням звання полковника через бездіяльність під час подій 2 травня 2014 року. Однак цей вирок був призначений заочно, оскільки Фучеджі виїхав до проросійського Придністровʼя.

Дмитро Фучеджі
Дмитро Фучеджі

Як реагувала на події 2 травня Росія

Станом на початок травня 2014-го року Росія вже окупувала Крим, та розпалила війну на Донбасі. Кремлівська пропаганда поширювала безліч фейків про сутички в Одесі, розповідаючи про "зґвалтованих та спалених жінок", про "мати, яка загинула з двома дітьми" під час пожежі у Будинку профспілок тощо. Всіма засобами Кремль намагався нагнітати ситуацію довкола трагедії.

Також російська пропаганда промовчала про те, що "євромайданівці" допомагали своїм опонентам вибратися з палаючої будівлі. Для цього використовували металоконструкції з розібраної сцени. Цьому факту є безліч підтверджень.

Президент РФ Володимир Путін тоді висловив співчуття загиблим "антимайданівцям", а його прессекретар Дмитро Песков заявив: "Ми не маємо можливості офіційному Києву висловити співчуття, як це прийнято в міжнародній практиці. Оскільки офіційного Києва, як такого, не існує". Представник Кремля таким чином підкреслив, що в Москві вважають події Революції гідності нелегітимним "державним переворотом".

Путін та Пєсков
Путін та Пєсков

В МЗС Росії виступили з засудженням трагедії, додавши, що це: "ще один прояв злочинної безвідповідальності київської влади, яка потурає знахабнілим націонал-радикалам, зокрема „Правому сектору“, які влаштовують кампанію фізичного терору проти прихильників федералізації і реальних конституційних змін в українському суспільстві". А у травні 2019 року патріарх РПЦ Кирило сказав, що люди, які підпалили Одеські профспілки, "були під владою диявола".

Якщо співставити ці заяви з твердженнями, які пролунали 2 травня 2024 року, можна констатувати, що особливо нічого в позиції РФ не змінилось. Для Кремля трагедія є лише інструментом для ведення інформаційної війни, яка підкріплює війну на фронті в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.