Найпоширеніші міфи про психічні захворювання
10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров'я - вже 31 рік поспіль, починаючи з 1992 року. Ціль організаторів заходу - привернути увагу світової спільноти на проблеми психічного здоров'я. Адже за даними лікаря Євгена Комаровського, ще до війни в Європі 100 млн людей з 900 страждали на тривожні розлади та депресію.
Серед них 21 млн європейців мають психічні проблеми, пов'язані з вживанням алкоголю, ще 7 млн - це люди з деменцією та хворобою Альцгеймера, 4 млн страждають на шизофренію, ще 4 млн - на біполярний афективний розлад. Лікар запропонував увазі українців найпоширеніші міфи щодо психічного здоров'я.
Це не так. В Україні наразі, на думку Комаровського, не лишилось людей, які б не страждали, принаймні на тривожні розлади.
"Років 50-100 тому назад так воно й було. Але зараз здатність сучасної медицини просто величезна, і велика кількість людей із патологією психіки реально можуть бути повноцінними членами суспільства. Головне - вчасно проходити курси терапії та мати доступ до сучасних ліків та лікарів!" - наголосив Комаровський.
Тільки 3% пацієнтів з патологією психіки схильні до насилля. Натомість 95% людей, що вчиняють злочини - мають абсолютно нормальну психіку, зазначив лікар Комаровський. В той же час, саме люди з вадами психіки на 10% частіше стають жертвами насилля.
"Насправді, Україна зараз показала, що це не спадковість. Для реалізації психічних захворювань достатньо того, аби не пощастило із сусідами, які просто вирішили, що вас потрібно вбити", - підкреслив Комаровський, маючи на увазі повномасштабне вторгнення росії в Україну, що триває.
Важливу роль, крім генетичної спадковості, відіграють фактори:
Сучасна фармакологія дозволяє вирішити проблему в проміжках певного часу, а сучасні антидепресанти не викликають жодної залежності. Інша справа, що їх потрібно приймати за схемою, про яку повинен розповісти лікар.
Твердий характер та позитивне мислення не врятують від депресії за ряду життєвих випробувань, наголосив лікар Комаровський.
Іноді талант співпадає з наявністю психічного розладу у людини. Втім, жодного зв'язку вони не мають. Переважна більшість пацієнтів з психічними розладами геніальними не є, підкреслив медик.
Насправді 8% дорослих мають цей діагноз, пояснив Комаровський.
В реалі ж шизофренія має масу варіантів, і тільки при деяких може мати місце роздвоєння особистості. Та так чи інакше все це контролюється сучасною фармакологією.
Все залежить від країни та рівня життя у ній, резюмує Комаровський. Якщо люди мають змогу старіти достойно на ряду з доступом до якісної медицини - депресія трапляється значно рідше. Однак, фізіологічного механізму зв'язку депресії та процесів старіння - немає.
Депресія - це не лінь. Це хвороба, а не поганий настрій. У кожного бувають погані дні, та якщо поганих більше, ніж хороших, зверніться по допомогу до лікаря!
Відсутність сонячного світла дійсно знижує дофамін, і як наслідок здатен провокувати депресію. Та в цивілізованій країні депресія через довгу зиму - це незнання основ її профілактики. Як мінімум приймате вітамін D.
Також міфами є наступні твердження:
"Нашою спільною задачею є подолання стигми щодо психічних захворювань. Не думайте, що скажуть сусіди, йдіть до лікаря і не бійтеся, вам неодмінно допоможуть! Цікавтеся проблемою, на те він і день (психічного здоров'я - прим. ред.) - Всесвітній!" - наостанок додав лікар Комаровський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.