Майбутнє українців: зростання суїцидів, злочинності, насильства - Комаровський

Читать на русском

Війна в Українї має істотний вплив на психіку кожного з нас. Але в чистому вигляді ПТСР у нас поки мало

Читать на русском
Допомога психолога
Поки в країні війна - ми всі в психотравмі

Війна в Українї має істотний вплив на психіку кожного з нас. Але в чистому вигляді ПТСР у нас поки мало

Війна в Українї має істотний вплив на психіку кожного з нас. Бійці, які щохвилини ризикують власним життям. Жінки та діти, які змушені були залишити все та вирушити за кордон заради безпеки. Люди, які втратили рідних та близьких, майно чи будинок. Все це може призвести до ПТСР - посттравматичного стресового розладу.

Про наслідки ПТСР та методи боротьби з ним розповів доктор Комаровський в інтерв'ю Юрію Бібіку на каналі Youtube.

"В чистому вигляді ПТСР у нас поки мало, тому що це посттравматичний розлад, а це означає, що травма вже закінчилася. В Україні травма ще триває", - розповів лікар.

Наприклад, хлопець який повернувся з війни, він може змінити інтенсивну травму на трохи меншу,  але поки в країні війна - ми всі в психотравмі. За словами Євгенія, класичний ПТСР - це приблизно те, що описано для В'єтнаму, коли людина повертається з пекла в суспільство, в якому війни немає взагалі. В той же час ми продовжуємо переживати хронічний стрес, тому в Україні немає людей, які вціліли.

А ось після закінчення стресового чинника ми побачимо безліч інших проявів: зростання суїцидів, злочинності, сімейного насильства, розлучень і ще чимало проблем. І до цього вже зараз треба готуватися: готувати фахівців, методики і потрібно буде дуже швидко провести "медичне сортування".

"Медичне сортування - це означає, що всі жителі країни повинні бути розділені на 3 категорії:

  1. ті, хто потребує допомоги психіатра,
  2. ті, хто потребує допомоги психолога,
  3. ті, хто може допомогти собі самостійно.

Для цього треба масово провести тестування людей. Це досить просто і навіть не знадобиться похід до лікаря, достатньо буде пройти тест онлайн, наприклад, у додатку "Дія", - пояснив Комаровський.

До того ж, основи допомоги при ПТСР, депресії, синдромі панічних розладів повинен знати кожен сімейний лікар. Вже зараз лікарі повинні мати зрозумілі методичні рекомендації від МОЗ про те, як діяти при різних психічних розладах: кому потрібні ліки, а кому потрібна допомога психолога.

"Далі всі лікарі країни мають пройти підготовку, знати принципи терапії. І, наприклад, у єдиному марафоні щодня відводити час на те, щоби психологи, педагоги, лікарі розмовляли з людьми. Треба із закритих каналів відкрити один і щоб він 24 години на добу займався психологічною реабілітацією: допомога дітям, вчителям, сімейним парам, тим, хто зараз у розлуці та багатьом іншим", - продовжив Євген.

І з усіма цими людьми треба працювати, зробити спеціальний ресурс, який цим займатиметься з ранку до ночі. До речі, схожі ресурси вже починають з'являтися.

"Вони з'являються на якихось фондах, на волонтерах, ентузіазмах, а це має бути державна політика", - підсумував доктор Комаровський.

Симптоми ПТСР

ПТСР проявляється як довгострокова реакція на стрес. Згідно з визначенням фахівців, його прояви з'являються щонайменше через чотири тижні після травматичної події. Симптоми розладу можуть виникати в короткий або триваліший період після травматичної події (як правило, протягом перших трьох місяців).

Основні симптоми ПТСР: повторювані, небажані тривожні спогади про подію, що травмує; спроба уникнути думок чи розмов про травмуючу подію; негативні думки про себе, інших людей або світ; часте здригання або переляки; проблеми зі сном; проблеми із концентрацією; дратівливість, спалахи гніву.

Раніше Інформатор писав про те, що парламентарів закликали підтримати легалізацію медичного канабісу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.