"Автоматичної зброї повинно бути по стволу для кожного члена родини" - чи готові зараз українці до відповідального володіння зброєю

Читать на русском

Дослідники порівняли ставлення українців до легалізації зброї до повномасштабного вторгнення і зараз, під час воєнного стану. Ситуація змінилася кардинально

Читать на русском
"Автоматичної зброї повинно бути по стволу для кожного члена родини" - чи готові зараз українці до відповідального володіння зброєю
В Україні збираються легалізувати зброю для населення

Дослідники порівняли ставлення українців до легалізації зброї до повномасштабного вторгнення і зараз, під час воєнного стану. Ситуація змінилася кардинально

Зараз, в умовах воєнного стану, в Раді до второго читання готується законопроект «Про обіг цивільної вогнепальної зброї». Вперше парламент ухвалив його за добу до вторгнення росії - 23 лютого 2022 року. Прогнозується, що його фінальний зміст зазнає значних змін. Але відкритим є питання – чи доречно взагалі довіряти українським громадянам зброю. Інформатор поцікавився думками з цього приводу правоохоронців, військових та соціологів.


Травматичної зброї цілком достатньо для ефективного цивільного самозахисту - МВС

Україна — фактично єдина держава в Європі, де немає спеціального закону щодо регулювання обігу цивільної вогнепальної зброї. Водночас маніпулятивні твердження, що законопроєкт № 5708 спрямований на «легалізацію» вогнепальної зброї, не відповідають реальному станові речей. Так вважає заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий.

"Насправді у нашій державі обіг вогнепальної зброї давно «легальний», адже зброя як об’єкт матеріального світу не виведена з цивільного обігу, а за наявності нормативно визначених підстав громадянин може отримати спеціальний дозвіл на право володіння вогнепальною зброєю. Оскільки вогнепальна зброя є об’єктом власності, на який поширюється особливий правовий режим, прийняття закону про обіг вогнепальної зброї — очевидна необхідність у правовій державі. Водночас понад тридцять років основною перепоною на шляху до його прийняття було питання надання громадянам права на володіння, користування та носіння короткоствольної вогнепальної зброї, пістолетів", - зауважив Драп’ятий.

Він акцентував увагу на тому, що саме Міністерство внутрішніх справ і Національна поліція України нестимуть відповідальність за реалізацію майбутнього закону, тому його збалансована редакція до другого читання має неабияке значення для міністерства.

"Міністерство внутрішніх справ України пропонує надати громадянам право придбавати пістолети, зберігати їх удома, використовувати для захисту себе, своїх близьких і власного майна у своєму помешканні, транспортувати зброю в розрядженому вигляді та використовувати її у тирах і на стрільбищах, однак без права носіння в мирний час. У період надзвичайного або воєнного стану — носіння короткоствольної вогнепальної зброї дозволяється цивільним громадянам, які мають чинне право власності на відповідну зброю", - повідомив заступник міністра.

Інший підхід запропоновано щодо травматичної вогнепальної зброї, призначеної для стрільби гумовими кулями.

"На сьогодні право на цей вид зброї має обмежене коло суб’єктів. Ми ж пропонуємо надати таке право (за наявності відповідних підстав) усім цивільним особам. Травматичної зброї цілком достатньо для ефективного цивільного самозахисту", - переконані в МВС.


Події в Бучі свідчать, що в хаті повинна бути автоматична зброя - військовий

Успішний бізнесмен у мирний час і діючий військовий на фронті зараз Дмитро Томчук впевнений, що у половину маленьких містечок та сіл, які було окуповано, загарбники навіть не зайшли би, будь в населення зброя.

"Попри те, що у мене в сейфі стоять вже чотири примірники автоматичної зброї різних систем та виробників, мені дуже захотілося ще п'яту, новітню та дуже просунуту американську гвинтівку під спецпатрон. Бо вбиті на своїх подвір'ях у Бучі та інших містах свідчать: автоматичної зброї у хаті повинно бути багато, принаймні по стволу на кожного члена родини, здатного впоратися з ним – включно з дітьми з певного віку. Тут я бачу хвилю хейту на мене: як це так, дитина стрілятиме. Так, дитина стрілятиме! У ворога. Це краще, ніж вона буде застрелена беззахисною на порозі власного будинку, а перед тим згвалтована на очах у матері, яку також згвалтують та застрелять впритул. Так от, щоб так не було, стрілятимуть всі. Нехай краще вони з мамою стрілятимуть та мінятимуть магазини, доки не заклинить розпечений до червоного автомат", - написав Дмитро Томчук.

Вагома частка втрат України – це мирне населення. Томчук переконаний, їх було б удвічі менше, якщо б населення мало зброю та вміло нею користуватися.

"Ба більше: впевнений, що у половину маленьких містечок та сіл, які було окуповано, загарбники навіть не зайшли би. Будь в населення зброя", - аргументував військовий свою думку.

До речі, саме цей аргумент приводить і міністр оборони Олексій Резніков.

"Потрібно завершити реформу, і офіційно зареєстрована вогнепальна зброя має бути у населення — звісно, з проходженням перевірок у психіатра, нарколога та правоохоронних органах. Коли ворог буде знати, що кожен повнолітній українець може дістати з-під ліжка автомат і чинити опір, він 10 разів подумає", — сказав Резніков.

Він також зауважив, що мають працювати тири, щоб всі вміли вправно користуватись вогнепальною зброєю і додав що військові кафедри в Україні точно потрібні, хоча "можливо, треба думати про їхню спеціалізацію".

 

Відношення до легалізації зброї ділить суспільство і це не добре - соціолог

Соціологи після проведених досліджень дуже обережні у своїх висновках і називають питання легалізації зброї «неоднозначним». Йдеться про цілу низку досліджень, які проводили не тільки соціологічні компанії України, але і Міністерство внутрішніх справ за допомогою порталу Дія. В результаті майже 60% учасників опитування в «Дії» підтримали легалізацію зброї для особистого захисту. Опитування проводилося на початку червня минулого року. У голосуванні взяло участь понад 1,7 мільйона осіб, з яких:

  • 59% — за те, що пістолети можуть мати всі громадяни, які дотримуються вимог закону, та можуть вільно носити їх у громадських місцях;
  • 22% — за те, що пістолети категорично не мають бути в обігу серед цивільного населення;
  • 19% — за те, що пістолети можуть мати всі громадяни, які дотримуються вимог закону, але використовувати їх можуть лише в тирах чи на стрільбищах (носити зброю з собою заборонено).

За словами директора компанії "Оперативна соціологія" Дениса Денисенка до цих даних треба відноситися обережно.

"Треба розуміти, що легалізація зброї - це питання, яке розділює суспільство. Так, якщо до початку війни людей, які підтримували легалізацію зброї в Україні була меншість, то після початку війни ситуація змінилася. За нашим дослідженням 45 відсотків підтримали легалізацію зброї, в той час, як 35 не підтримали, а решта – вагається. Тобто, ще є досить велика частина людей, які не підтримують. І можна сказати, що майже навпіл розподіляються погляди українців. Тобто питання досить неоднозначне. Війна змінила до нього ставлення і через те, що війна активізувала питання безпеки , люди почали задумуватися про те, як себе захистити і захистити свої родини і легалізація зброї – це один з інструментів, в якому люди бачать вихід з цієї ситуації, щоб мати відчуття психологічної безпеки", - сказав Денисенко в коментарі для Інформатора.

За даними соціологічного дослідження, яке проводила група "Рейтинг", наразі прихильників легалізації зброї найбільше серед тих українців, які через війну були змушені покинути домівку й переміститися в інші регіони України (46%).

Як аргументи на користь легалізації називають:

  • можливість відчувати себе в безпеці,
  • захищати себе й своїх близьких (71%),
  • бути готовими до оборони в разі масштабного військового конфлікту (56%).

Ті, хто негативно ставиться до легалізації вогнепальної зброї (41%), побоюються:

  • що легалізація зброї призведе до підвищення рівня злочинності (71%),
  • що українське суспільство ще не готове до цього (58%),
  • використання зброї буде складно проконтролювати (53%).

До речі, 29 серпня 2022 року на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України була зареєстрована петиція про «скасування легалізації зброї». Її підтримали лише 35 осіб з необхідних 25 000.

 

Зміцнення безпеки чи збільшення кримінальної небезпеки - експерти

Як вважає голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін, лібералізація права на зберігання пістолета вдома не матиме особливого сенсу, адже короткоствольна зброя призначена для носіння з собою.

"Люди усвідомлюють, що цю зброю треба носити з собою, бо неприємності можуть чекати виключно на вулиці. Вдома їм вистачає мисливських рушниць, гвинтівок, щоб захищати своє помешкання. А от на вулиці люди так і лишилися беззахисними", - вважає Учайкін.

Він переконаний, що у разі, якщо Україна піде шляхом лібералізації, важко переоцінити позитивні наслідки як для країни, так і для громадянина. Якщо будуть надійні запобіжники - якісна процедура навчання та унеможливлення видачі фейкових довідок про психічне здоров'я - це призведе до зміцнення рівня громадської безпеки і громадяни отримають "богом дане право на захист життя", каже Учайкін.

Водночас експерт Центру громадянських свобод Володимир Яворський попереджає про загрозу зростання кількості вбивств і самогубств.

"Є дослідження щодо США у різних штатах. Там чітка кореляція - чим вільніший продаж зброї, тим більші дві проблеми - рівень самогубств із застосовуванням зброї та кількість смертей від зброї зокрема серед поліцейських та смертей від рук поліцейських. Адже коли поліцейський бачить зброю в руках людини, він розцінює це як загрозу життю і має право застосувати свою зброю", - зазначив правозахисник.

Натомість голова Української асоціації власників зброї Учайкін наголошує на тому, що зареєстрована зброя фігурує в злочинах мінімально, кількість таких випадків включно з необережним поводженням на полюванні становить в Україні близько 200 випадків на рік.

Також, на думку Учайкіна, розвиток стрілецької галузі, зокрема створення набойних, збройних заводів, облаштування додаткових тирів та стрілецьких комплексів, може "внести лепту у відновлення української економіки", а також сприяти адаптації учасників бойових дій до цивільного життя після війни.

"Окрім того, що ми потребуватимемо фахівців, які зможуть працювати з ними, ми маємо створювати умови переходу хлопців до мирного життя - шукати те, де вони будуть корисними. Можна створити низку професій, де таких людей працевлаштувати - зброярська галузь - це та галузь, де вони відчуватимуть себе комфортно, поступово адаптуючись до мирного життя", - переконаний Учайкін.

Учайкін наголошує, що проблема нелегальної зброї, якої, за різними оцінками, може бути на руках до п'яти мільйонів одиниць, буде актуальна для України до завершення війни, натомість наразі рано говорити про її легалізацію.

"Легалізація, можливо, виникне згодом, після ухвалення базового закону, коли будуть прописані процедури, за якими та зброя, яка не була на обліку, може бути легалізована. Це комплекс рішень. Але спочатку потрібен базовий закон, який визначить, яка зброя доступна, кому, з якого віку, після якої процедури, навчання. Це як фундамент, на основі якого ми потім можемо вести розмови зокрема про автоматичну зброю", - вважає Учайкін.

Він стверджує, що у реаліях великої кількості необлікованої зброї важливо надати громадянам доступ до неї в законний спосіб, аби не допустити її вихід за межі законодавчого поля. Зокрема, на його думку, вже перші законодавчі рішення можуть призупинити попит зброї на чорному ринку.

Наразі поки невідомо, коли у парламенті повернуться до розгляду питання цивільної зброї та наскільки будуть враховані як реалії, так і результати опитування на цю тему у "Дії".

Раніше ми писали, що пропаганда рф показала сюжет начебто з окупованого Криму. На ньому вони хизуються, як примушують малих дітей збирати автомат, ходити у військовій формі та влаштовувати демонстрації навичок рукопашного бою. Все це керівництвом вчителів та окупантів-наглядачів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.