“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
Запоріжжя можуть перейменувати, проте ніхто поки що не запропонував, як саме. В червні 2024 року Верховна Рада може це зробити.
З рекомендацією перейменувати місто Запоріжжя виступили 22 червня 2023 року представники Національної комісії зі стандартів державної мови. На думку експертів, ця назва може не відповідати лексичним нормам української мови.
Про це йдеться у рішення нацкомісії.
Тепер місцева влада має пів року для того, щоб довести чому назву потрібно зберегти, або ж запропонувати нову.
Разом із Запоріжжям до переліку населених пунктів, які порадили перейменувати, увійшло 1400 міст і сіл. Все це робиться на виконання закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Окремі положення цього закону набрали чинності 28 квітня 2023 року. Чергові зміни очікуються 27 липня цього року.
Мовознавці вважають, що назва міста Запоріжжя пов’язана з періодом російської імперії та колоніалізмом. Пояснення - чому саме потрібно шукати нову назву, немає. Є тільки загальна фраза, що назва може «не відповідати лексичним нормам української мови, зокрема стосуватися російської імперської політики».
Якщо до інших міст комісія рекомендувала нові назви, то тут залишила займатися цим місцевій владі.
Відомо, що до 1921 року Запоріжжя мало назву Олександрівськ за назвою Олександрівської фортеці, закладеної у 1770 році. Існує версія, що назву фортеці дали на честь генерал-фельдмаршала Олександра Голіцина, князя Олександра Вяземського.
Загалом планувалося будівництво 7 фортець, що повинні були розташовуватися від Дніпра до Азовського моря. Найбільш значущими були фортеці Олександрівська – на Дніпрі та Петрівська – на узбережжі Азовського моря.
15 березня 1921 року більшовики вирішили перейменувати місто в Запоріжжя. В назві заклали природні особливості ландшафту, тобто вказали на те, що місто «розташоване за порогами». Зараз ця назва асоціюється з колискою Запорізької Січі та козацтва.
Якщо за 6 місяців міська влада не знайде аргументів на користь збереження назви міста, то Верховна Рада сама може перейменувати обласний центр.
Це може статися у червні 2024 року. Коли закінчиться піврічний термін на пошуки нової назви у міської влади, у парламенту теж буде 6 місяців, щоб обрати варіант та проголосувати за нього.
«У разі якщо протягом строку (6 місяців – ред.), відповідні пропозиції не подані до Верховної Ради України, рішення про перейменування населених пунктів, назви яких не відповідають стандартам державної мови, приймається Верховною Радою України на підставі рекомендацій Національної комісії зі стандартів державної мови», - йдеться у статті 8 пункт 13 закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
Однак змінити назву області буде складніше, тому що для цього потрібно внести зміни до Конституції. А поки йде війна, зробити цього не можна. Тому вийде, як у випадку з Дніпром та Дніпропетровською областю: назву обласного центру змінили, а для перейменування регіону «руки не дійшли».
Інформатор писав, що Зеленський привітав українців з Днем Конституції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.