Отримання паспорта РФ, участь у війні на боці агресора, тероризм та інше: за що Зеленський пропонує позбавляти громадянства України

Підстави для втрати українського паспорта регулює законопроєкт про множинне громадянство

Володимир Зеленський
Документ приурочили до Дня Соборності України

На сайті Верховної Ради у понеділок, 22 січня, зареєстрували законопроєкт щодо множинного громадянства. Його раніше ініціював президент України Володимир Зеленський. Під час звернення до українців на честь Дня Соборності він розкрив основну суть документа, а зараз з'явився повний текст.

Документ за № 10425 "Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України" доступний на сайті парламенту. У ньому зазначається, що президент визначив його як невідкладний, тому розгляд відбудеться найближчим часом. Серед іншого документ регулює питання щодо позбавлення певних категорій українців громадянства.

Основні норми законопроєкту

Як зазначено у новому законопроєкті, втратити громадянство України можна на умови добровільного набуття громадянства держави, яка визнана ВР державою-агресором чи державою-окупантом. Участь у війні проти України на боці агресора теж вважається підставою для припинення дії українського громадянства. Також залишитись без громадянства можуть ті українці, які були засуджені за вчинення злочину проти основ національної безпеки України або вчинення терористичного акту.

Що стосується добровільного набуття громадянства іншої держави-агресора, то ним вважаються всі випадки, коли українець самостійно звернувся з заявою чи клопотанням до органів їх влади. Виключання зроблені для осіб, що мешкають на тимчасово окупованих територіях.

Згідно з документом, не вважаються добровільним набуттям іншого громадянства:

  • одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства іншої держави чи держав;
  • набуття дитиною, яка є громадянином України громадянства своїх усиновлювачів унаслідок усиновлення її іноземцями;
  • автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем;
  • автоматичне набуття громадянином України який досяг повноліття іншого громадянства унаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства іншої держави.

Серед причин примусового позбавлення громадянства України називаються:

  • використання повнолітнім громадянином України, який має громадянство іноземної держави, на території України паспортного документа іноземця, наслідком якого є створення загроз національній безпеці або національним інтересам України;
  • набуття особою громадянства України внаслідок подання неправдивих відомостей, підроблених документів, приховування будь-якого суттєвого факту, за наявності якого стосовно особи не могло бути прийнято рішення про прийняття до громадянства України;
  • невиконання зобов'язання про складання іспитів з основ Конституції України, Історії України та на рівень володіння державною мовою;
  • встановлення факту проходження особою військової служби за контрактом у державі-агресорі чи державі-окупанті.

Проте у документі вказано, що позбавлення громадянства не відбудеться, якщо внаслідок цього українець стане особою без громадянства. Що стосується дати припинення громадянства тієї чи іншої особи, то нею визначена дата видання відповідного указу президента України.

Множинне громадянство в Україні

Володимир Зеленський заявив, що множинне громадянство дасть змогу мати громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу. Звісно, окрім громадян країни-агресорки.

Окрім позбавлення громадянства законопроєкт про множинне громадянство пропонує:

  • визначити держави, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України за спрощеною процедурою;
  • визначити категорію людей, які для набуття українського громадянства мають припинити іноземне громадянство;
  • запровадити декларацію про визнання себе громадянином України;
  • актуалізувати категорію людей, які не можуть набути українського громадянства;
  • переглянути підстави для втрати громадянства України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube