Чи звертаються українці за допомогою до психологів

Читать на русском

Українці мають навчитися звертатися до фахівців у разі потреби

Читать на русском
Чи звертаються українці за допомогою до психологів

Українці мають навчитися звертатися до фахівців у разі потреби

Експерти стверджують, що культури піклування про своє психічне здоров'я в Україні практично немає. Понад 80% українців ніколи в житті не зверталися до психолога. Однак війна внесла свої корективи. 

Про це на брифінгу "Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни" заявив міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко. За його словами, візит до психолога має бути нормою і пріоритетом.

"МОЗ, разом з іншими міністерствами та залученими до процесу сторонами, активно працює над доступністю й якістю надання психосоціальної підтримки. З іншого боку, пацієнти мають навчитися звертатися до фахівців у разі потреби. Адже нам усім разом потрібно подолати стрес та тривожність, які нам принесла війна. Це дасть нам сили перемагати і відновлюватись, змінюватись на краще, підтримувати близьких і всю Україну", - сказав Ляшко. 

Скільки українців звернулося по допомогу з початку війни 

З початку повномасштабного російського вторгнення 650 тисяч людей звернулися до психологів і психіатрів в системі охорони здоровʼя й отримали психологічну допомогу. Між тим, поза межами системи теж працює велика кількість психологів, на різних рівнях – як державних, так і недержавних. Вони також надають послуги і допомагають українцям долати проблеми психологічного характеру. А вони, на жаль, є у багатьох – і це підтверджують дані дослідження. 

Так, 71% українців відчували останнім часом стрес або сильну знервованість. Половина опитаних відчувають тривожність і напругу. Причому найбільша частка тих, хто останнім часом відчуває стрес або сильну знервованість, – серед жінок та людей віком 25-34. Українці час від часу думають, що їм потрібна допомога, але все одно по неї не звертаються. 49% вважають, що психологічна допомога – це лише для психічно хворих людей. І лише 2% громадян консультуються з фахівцем – психологом, психотерапевтом, сімейним лікарем чи терапевтом. 

"24 лютого з'явився новий, невідомий поки для експертів фактор, що впливає на психічне здоровʼя. Такого рівня війни за існування доказової бази психологічної та психіатричної допомоги у нас не було. Тож цей фактор і вплив широкомасштабної війни на стан психічного здоровʼя будуть досліджуватися десятиліттями", - додав Ляшко.

Що найбільше розчарує українців після війни

Згідно з нещодавнім опитуванням, найбільшим розчаруванням українців після війни стане непокараність росії за вчинені злочини (65,8%). Однак це проявляється по-різному у вікових групах та регіонах України. Друге і третє місце посіли високий рівень корупції (36,3%) та низький рівень життя, бідність (34,6%). Мешканці західної та центральної України частіше обирали варіант розчарування від непокарання росії, ніж мешканці південної та східної України: 68,6% і 67,7% проти 63,5% і 59,1%. Водночас молодь у віці 18-29 років значно частіше обирала цю відповідь (78,3%), ніж люди віком 70 і більше років (55,5%). Зменшення важливості цього питання зі зростанням віку помітне в усіх вікових групах. 

Натомість мешканці південної та східної України частіше зазначали про можливе розчарування низьким рівнем життя й бідністю (42,3% і 43,3%), ніж мешканці західної України (27,4%). У центральній Україні цю відповідь обрали 31,4% опитаних. 

Нагадаємо, українці розповіли про матеріальні втрати через війну. Також ми писали, скільки українців хочуть повернутися до України з-за кордону.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.