Чи зможуть українські АЕС працювати без російського ядерного палива

Розповідаємо, що робиться для того, аби змінити ситуацію

Чи зможуть українські АЕС працювати без російського ядерного палива

Побудовані за часів СРСР українські АЕС були розраховані на отримання ядерного палива з росії. Але зараз, купуючи російське ядерне паливо, Україна фактично допомагала  нарощувати кількість зброї рф. Адже закупивши у рф паливо, Україна мусила повертати вже відпрацьовані ядерні відходи до росії – щоб там його утилізували.

На це Україна витрачала 200 мільйонів доларів на рік. А росіяни під час такої утилізації мали можливість забрати ізотопи (уран та плутоній), які використовуються для виготовлення бомб. Тобто Україна платила за посилення ядерного потенціалу країни-агресора. Чи можна змінити ситуацію та що для цього робиться?

Україна відмовляється від російського ядерного палива
Україна відмовляється від російського ядерного палива

Краще пізно, ніж ніколи

Лише після повномасштабного вторгнення росії Україна відмовилася від закупівля російського ядерного палива. НАЕК "Енерготом" заявив про це у березні цього року. І оголосив, що домовлятиметься про збільшення поставок американського ядерного палива компанії Westinghouse. До початку повномасштабної війни співвідношення було приблизно таким – половину ядерного палива Україна купувала в Westinghouse, іншу половину – у росії. Від російського палива – після анексії Криму та збройної агресії РФ на Донбасі, намагалися відмовлятися поступово, розповів Інформатору експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський. «Частка цього палива постійно зменшувалася», - каже він.

Зараз Україна переводить свої атомні електростанції на американське ядерне паливо компанії Westinghouse. Довгострокові контракти з нею вже укладені і тут проблем бути не має, каже Інформатору Людвиг Литвинський. Крім цього на усіх АЕС вже є достатній запас цього палива. «Паливо завжди для всіх енергоблоків заготовлене заздалегідь. Палива має вистачити не менше, ніж на рік», - каже він.

Щодо запасів саме ядерного палива російського виробництва, закупленого раніше, вони теж цілком достатні. Вистачити їх має на два роки. Про це заявив президент "Енергоатома" Петро Котін. І для України це зараз також важливо. 

Потрібна модернізація АЕС

Майже половина енергоблоків атомних станцій держави – зараз можуть працювати лише на ядерному паливі виробництва РФ. Йдеться про Рівненську та Хмельницьку АЕС, частково Запорізьку (два енергоблоки) та Південноукраїнську АЕС (один енергоблок). Усіх їх мають перевести на роботу з американським ядерним паливом, але для цього потрібно провести модернізацію енергоблоків. Активна підготовка до повного переходу на американське ядерне паливо вже йде, запевняє президента "Енергоатома"

"Ми підписали додаткову умову із Westinghouse, щоб вони за ці два роки розширили виробництво, щоб повністю закрити потребу у постачанні ядерного палива", — каже Петро Котін.

Крім того, шість енергоблоків українських атомних станцій вже зараз працюють на американському ядерному паливі. Воно – набагато якісніше за російське. І дозволяє більш ефективно використовувати реактори.

Частина енергоблоків українських АЕС вже працюють на американському ядерному паливі
Частина енергоблоків українських АЕС вже працюють на американському ядерному паливі

Завозили це паливо від компанії Westinghouse і на Запорізьку атомну стацію. І є великий ризик, що росіяни могли його вкрасти. Про це заявив заступник директора Інституту проблем безпеки АЕС НАН України, Сергій Паскевич. Перевірити, чи не сталося цього, може наразі лише місія МАГАТЕ. Однак жодної інформації щодо цього поки від неї немає.

Як повідомляв Інформатор, російським «експертом-атомником», що водив членів місії МАГАТЕ по Запорізькій АЕС, виявився спеціаліст з розмноження мавп

Максим Урлапов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube