Чи вистоїть Україна без підвищення податків - експерт розповів, де бюджет братиме гроші, якщо Зеленський не підпише скандальний закон

Дірку в оборонному бюджеті закриють із тої частини зовшнішньої допомоги, яку можна буде спрямовувати на оборону, якщо наступного року виникне гостра потреба у додаткових оборонних видатках - підвищать ПДВ, згідно рамки меморандуму з МВФ

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Президент Володимир Зеленський станом на ранок 5 листопада досі не підписав скандальний законопроєкт №11416-д, що передбачає значне підвищення податків. 10 жовтня Верховна Рада поспіхом проголосувала за нього під крики про те, що без цих непопулярних заходів неможливо фінансувати армію. Старший економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай, закон про підвищення податків президент уже не підпише, та дав відповідь про джерела фінансування бюджетних видатків у 2024 та 2025 році.

“Дірку в оборонному бюджеті закриють із тої частини зовшнішньої допомоги, яку можна буде спрямовувати на оборону. Якщо наступного року виникне гостра потреба у додаткових оборонних видатках - підвищать ПДВ, згідно рамки меморандуму з МВФ. А якщо інтенсивність бойових дій не зростатиме, або реалізується "альтернативний сценарій" - то точно переб'ємося підвищеними акцизами (і тут повторю - не треба давати пільги для айкосів), та поступовою детінізацією/закручуванням гайок в рамках чинного ПКУ. І це, насправді, добре, бо той податковий пакет був відверто поганий. Прикро лише, що знову "поїли лайна на шару", як у тому анекдоті про ковбоїв. Пишу "поїли", а не влада/слуги/ОП/Президент, бо всі в одному човні. Бізнес і громадян подратували, бухгалтери витратили купу часу, намагаючись зрозуміти, як це все адмініструвати заднім числом, оці всі метання і відсутність чіткого бачення не додають довіри до влади, яка настільки важлива під час війни. Ну і купа часу та зусиль на обговорення, виписування норм, голосування, аналіз, коментування - десятки тисяч людиногодин. Втрата фокусу з найважливішого - війни та пошуку шляхів до перемоги. І оця "тисяча для всіх" - вона про те саме. Розпорошення обмеженого ресурсу адмінапарату та суспільного фокусу. Це найприкріше”, - написав Юрій Гайдай.

В Уряді та ВР кажуть, що необхідно підвищити податки заради фінансування армії. Що треба робити?

За що критикують податковий закон

30 жовтня на сайті Президента України народний депутат Олексій Гончаренко зареєстрував петицію “Закликаємо президента Зеленського ветувати законопроєкт №11416-д про підвищення податків”. 

 Головне юридичне управління Верховної Ради проаналізувало законопроєкт №11416-д та дійшло висновку, що його окремі норми не відповідають Конституції України. Про це йдеться у висновку управління щодо поданого до другого читання тексту. 

Раніше заступник очільника податкового комітету ВР Ярослав Железняк закликав українських підприємців публічно критикувати податковий законопроєкт для того, щоб завадити його ухваленню. 

МВФ радить піднімати ПДВ, а не збільшувати оподаткування банків

Введення 50% податку на прибуток банків другий рік поспіль суперечить природі податку на надприбуток, воно підриває довіру до політики і не є ефективним рішенням, вважає заступник голови місії Міжнародного валютного фонду в Україні Тревор Лессард.

"Податки на непередбачувані доходи застосовуються лише на один рік: ви платите політичну ціну за підвищення податків, ви отримуєте великий опір... Якщо ви запроваджуєте податок на надзвичайний прибуток більш ніж один раз, то люди почнуть реагувати, і ви почнете втрачати довіру до політики", - сказав заступник голови місії в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", опублікованому 4 листопада.

За його словами, банки після повторного введення 50% податку на прибуток можуть змінити свою політику прибутку в очікуванні чергового такого підвищення.

"Я думаю, що якщо вам потрібні негайні надходження, і ви хочете зробити це в ефективний, широкомасштабний спосіб, який забезпечить вам надходження вже наступного місяця, то важко уявити собі кращий варіант політики, ніж підвищення ставки ПДВ, із погляду того, скільки ви можете залучити, як це розподілить тягар підвищення податку і все таке інше," - сказав Тревор Лессард.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube