Експерти вважають, що погрози росіян — пуста балаканина, розрахована на ватну аудиторію, хоча деякі можливості в них все-таки є
Допомога у сфері надання розвідданих та зв’язку, яку отримує Україна від своїх союзників, настільки дошкуляє рф, що вона пригрозила збивати американські супутники, у тому числі й комерційні. Мова йде, як вважається, передовсім про мережу супутників звязку Ілона Маска Starlink. Проте США вже застерегли кремль від таких кроків.
Збивати супутники росіяни пригрозили з трибуни ООН, мовляв, це «законні цілі» для удару, якщо їх застосовуватимуть для військової допомоги Україні. Представник кремлівського режиму заговорив про «невиправдані ризики», на які наражає США країни «третього світу». Адже, за його словами, може постраждати усталеність мирної космічної діяльності та соціально-економічних процесів, від яких залежить «благополуччя людей».
«Ідеться про залучення США та їх союзниками компонентів цивільної інфраструктури в космосі, зокрема комерційної, у збройних конфліктах. Квазіцивільна інфраструктура може виявитися законною ціллю для удару у відповідь», — заявив заступник директора департаменту з нерозповсюдження та контролю над озброєннями МЗС рф Костянтин Воронцов, повідомляє ArsTechnica.
Взагалі то, це вже не перша погроза кремля збивати комерційні супутники. 17 вересня той же самий Воронцов під час засідання Управління ООН із питань роззброєння (UNODA) вже погрожував це зробити.
У серпні москва звинуватила США в прямій участі у війні після того, як Вадим Скібіцький, заступник голови військової розвідки України, заявив виданню Telegraph, що ЗСУ використовує розвіддані, отримані на основі знімків та інформації в реальному часі із супутників США.
Можна припустити, що крім Starlink, йдеться також про супутники BlackSky, Maxar, Planet Labs, оскільки їх використовують для моніторингу переміщення російських окупаційних підрозділів в Україні. Може йтися також про супутник ICEYE, який придбав для ЗСУ волонтерський фонд Сергія Притули.
Москва має радянські розробки «коорбітальних» протисупутникових систем — фактично супутників, які б атакували інші супутники. Крім того, вони мають можливість за певних умов глушити супутники інших країн, не атакуючи їх фізично, пише Washington Post. Невідомо, наскільки ці можливості є потужними. Хоча фіксувалися певні перебої зі зв’язком Starlink, у яких Маск звинувачував москву, а в перший день війни росіяни заглушували супутникову мережу Viasat.
Ми знаємо, що росія дійсно має можливість збивати супутники Starlink або інші апарати на низькій навколоземній орбіті. У листопаді 2021 року під час навчань вони знищили один зі своїх старих супутників ракетою А-235 «Нудоль».
Ракета вразила ціль на висоті 480 км і розірвала її на понад 1000 уламків, які можна відстежити. Ці уламків, які рухаються в умовах невагомості з великими швидкостями, загрожують функціонуванню інших супутників та, навіть нормальній роботі Міжнародної космічної станції, пише National Geographic. За свої дії кремль отримав шквал критики від світового співтовариства, їх назвали безвідповідальними.
Офіційний Вашингтон застеріг москву від таких дій.
«Будь-яка атака на інфраструктуру США буде зустрінута пропорційною відповіддю», — сказав журналістам речник Ради національної безпеки Джон Кірбі пише видання ABS-CBN. Він додав, що Сполучені Штати притягуватимуть росію до відповідальності за будь-який такий напад, якщо він відбудеться. А також пан Кірбі зазначив, що «єдине, що зараз є провокаційним і небезпечним, це війна росії в Україні та спосіб, яким вони цю війну ведуть»
На зустрічі у Лондоні в грудні 2019 року члени Альянсу оголосили космос п’ятою операційною сферою поряд із повітряним, наземним, морським і кіберпростором. У своїй декларації лідери НАТО заявили: «Ми оголосили космос операційною сферою НАТО, визнаючи його важливість у забезпеченні нашої безпеки та вирішенні викликів безпеці, дотримуючись при цьому міжнародного права».
Фізична атака на один із комерційних супутників за допомогою спеціалізованої ракети означала б ескалацію. Минулого року офіційні особи НАТО заявили, що атаки на космічні засоби можуть призвести до застосування статті 5 Статуту. Тобто в Альянсі розцінюватимуть це як збройний напад на одного зі своїх членів і допомагатимуть союзнику, пише спеціалізоване видання ArmyTechnologi.
Експерти Atlantic Council переконані, що коли мова йде про війну в космосі, мова йде передовсім про кібернетичну чи електронну боротьбу, а не про фізичне знищення. Кібератаки не створюють сміття, вони дешевші, ніж створення ракет-перехоплювачів, їх можна робити приховано, крім того, вони, ймовірно, не спровокують збройну відплату. Тому рекомендується захищати канали зв’язку супутників.
А щодо фізичного знищення супутників ракетами, то, по-перше, система ПВО НАТО, розміщена, до прикладу, у Польщі, може збивати цілі, які підіймаються на висоту ближнього космосу. Власне, вони призначені для збивання балістичних ракет, тому можуть, принаймні значною мірою, покривати космічний простір.
А по-друге, навряд чи така атака досягне своєї мети. Річ у тому, що мережа супутників на низькій навколоземній орбіті, таких як Starlink, складається з тисяч одиниць (конкретно Starlink — 3500), руйнація однієї чи кількох із них не спричинить якихось невиправних наслідків. Водночас запускати по таких мішенях космічні ракети — марнотратство.
«Вони справді ефективні лише тоді, коли стикаються з невеликою кількістю великих дорогих супутників, які важко замінити», — сказав Брайан Віден, директор програмного планування фонду «Безпечний світ».
А зрештою, як пише Popular Mechanics відповідь може бути й в іншій площини, як, наприклад, знищення ворожих супутників за допомогою супутників-камікадзе, лазерної зброї чи створення радіопоміх, відомо, що подібні проєкти розроблялися країнами НАТО.
Нагадаємо, що попри те, що супутниковий зв’язок Starlink необхідний для військових та цивільних у зоні бойових дій, Ілон Маск спочатку заявив, що не буде надавати цю послугу, оскільки йому не платить уряд США, але потім передумав. Це сталося на тлі підозр про його звязки з кремлем, Білий дім, навіть, розглядав можливість перевірки діяльності Маска на загрозу національній безпеці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоби не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук