Чи існував Ісус Христос насправді - відповідь науки

Спробуємо відокремити казки від фактів

Ісус Христос, історія, наука, дослідження, святе письмо, релігія
Коли справа доходить до питання про історичного Ісуса, міфи і факти часто переплітаються.

Чи був Ісус людиною, міфом чи чимось середнім. Хоча ми не можемо коментувати надприродні твердження про ходіння по воді та алхімію червоного вина, багато істориків погоджуються, що Ісус був живою людиною, яка жила на Землі, пише IFLScience. Припустімо, як це робить більшість вчених, що Ісус Христос був впливовим єврейським проповідником, який народився в регіоні Східного Середземномор’я трохи більше двох тисяч років тому, чиє життя стало сильно міфологізованим і, зрештою, лягло в основу християнства.

Новий заповіт – ще не історія

Існує велика кількість письмових джерел, які підтверджують цей погляд на життя Ісуса. Найбільш очевидним є Біблія. Новий Заповіт, зокрема чотири канонічні Євангелія – від Матвія, Марка, Луки та Івана, містить розповіді про життя Ісуса Христа, включаючи його народження, служіння, розп’яття та воскресіння.

Однак Новий Заповіт не можна вважати беззаперечним історичним джерелом. Його основна мета – теологічна, спрямована на передачу релігійних і моральних ідей, а не на те, щоб служити точним записом фактів. Крім того, він містить багато невідповідностей, оскільки його створили кілька авторів, кожен зі своїми поглядами та намірами. Коли текст передавався, його адаптували та редагували, щоб відобразити потреби й почуття часу.

Текстові свідчення історичної постаті Христа

Крім суто християнських джерел, історичну постать Ісуса можна знайти в багатьох сучасних греко-римських та єврейських текстах. Деякі з найбільш визнаних походять від єврейського історика Йосипа Флавія (37–100 роки нашої ери) і римського історика Тацита (56–120 роки нашої ери).

Як зазначено в статті 2015 року, Йосип Флавій згадує, що Ісус мав брата на ім’я Яків, який визнав його роль впливового вчителя, якого розіп’яли. Тацит докладно розповідає про появу християнського руху в контрольованій Римом Юдеї приблизно в I столітті нашої ери та описує страту Ісуса під керівництвом правителя Понтія Пілата.

Існує також грецький філософ II століття Цельс, який вважав Ісуса схожим на чарівника, який висуває шалені заяви, тоді як римський письменник Пліній Молодший писав про ранніх християн, які поклонялися Христу як богу.

Далі стаття 2015 року зазначає, що більшість нехристиянських джерел можуть зображати Ісуса як маніпулятора, який вводив маси в оману, але вони ніколи не сумнівалися в його існуванні.

До будь-якого історичного джерела слід ставитися з певною обережністю та скептицизмом. Тим не менш, деякі дослідники стверджують, що немає підстав вважати, що стародавні розповіді про Ісуса менш надійні, ніж розповіді про інших історичних діячів того часу.

"Якщо ми застосуємо до Нового Заповіту, як нам слід, ті самі критерії, які ми маємо застосувати до інших стародавніх писань, що містять історичний матеріал, ми не зможемо заперечувати існування Ісуса більше, ніж ми можемо заперечувати існування маси язичницьких персонажів, реальність яких як історичних постатей ніколи не ставиться під сумнів", – пише історик Майкл Грант пояснює в книзі Jesus: An Historian's Review of the Gospels.

Археологічні докази існування Ісуса

З археологічними доказами – все дещо складніше.
З археологічними доказами – все дещо складніше.

Надійних археологічних доказів існування Ісуса немає. Багато віруючих намагалися стверджувати, що фізичні докази існування людини існують і сьогодні, але нічого надто переконливого так і не було знайдено.

Туринська плащаниця (на головному фото в центрі колажу) – лляна похоронна тканина, на поверхні якої є відбиток нібито розіп’ятої людини. Вперше вона з’явилася в історичних документах приблизно в 1354 році нашої ери, коли його придбала церква у Франції. З того часу це місце стало обов’язковим для паломників з усього світу.

Проте є значні сумніви щодо автентичності та віку предмета. Останніми десятиліттями для аналізу артефакту використовувалися наукові методи, які дали неоднозначні результати. Деякі вчені стверджують, що їхня робота показує, що тканині близько двох тисяч років, що свідчить про те, що її зв’язок з Ісусом вірогідний. І навпаки, більш надійні дослідження датують реліквію приблизно 1260-1390 роками нашої ери, що змусило багатьох вважати її середньовічною підробкою.

Отже, будемо вважажти, що Туринська плащаниця, яка, як стверджують деякі, має відбиток Ісуса Христа, зрештою виявилась художнім витвором, вірогідно, з метою популяризації релігії. Втім, сучасні технології дозволили довести, що вона була створена за допомогою твердого тіла, схоже, загорнутої в неї статуї

Ідеї як доказ?

Існує багато інших тверджень щодо цвяхів і дерева з "Істинного хреста", а також про терновий вінок, який носили під час страти, але ці аргументи вважаються настільки ж сумнівними. Ніби дивно, що така відома постать не має археологічних підтверджень свого існування. Проте професор релігієзнавства в Університеті Північної Кароліни та автор книги "Чи існував Ісус?" Барт Д. Ерман у 2019 році сказав:

"Реальність така, що ми не маємо археологічних записів практично про будь-кого, хто жив у часи Ісуса. Відсутність доказів не означає, що людини в той час не існувало. Це означає, що вона чи він, як і 99,99% решти світу того часу, не вплинули на археологію".

На відміну від імператорів, які залишили по собі високі пам’ятники та поля битв, усіяні скелетами, вплив Ісуса живе завдяки силі ідей, а не фізичних останків. Цивілізації виникають і занепадають, але деякі ідеї мають дивовижну здатність залишатися незмінними. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube