Чи доцільно визволяти Крим військовим шляхом: результати опитування

Читать на русском

Українці усвідомлюють, що без додаткових серйозних умов просто припинення вогню лише відкладе подальшу агресію росії

Читать на русском
Чи доцільно визволяти Крим військовим шляхом: результати опитування
Соціологи опитали 2 007 респондентів

Українці усвідомлюють, що без додаткових серйозних умов просто припинення вогню лише відкладе подальшу агресію росії

Абсолютна більшість респондентів (68%) вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію включно з Кримом, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу і ризик тривалішої війни. На противагу цьому 24% більше схиляються до варіанту, що в обмін на визволення та захист усіх територій з Донбасом (але без Криму) Україна може утриматися від військових дій на півострові. Ще 8 % вагаються відповісти.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного з 22 лютого по 6 березня 2023 року. Абсолютна більшість українців вважають неприйнятними будь-які територіальні поступки для досягнення миру.

За останніми даними КМІС, лише 9% загалом готові до поступок, хоча 87% українців проти жодних поступок. Утім, це запитання ставилося загалом щодо "територіальних поступок", без конкретизації територій та можливих "компромісних" пропозицій. Водночас нерідко на Заході наголошують, що питання Криму є "особливим". "Між рядками" (а подекуди і більш прямо) можна бачити думку, що Захід може натиснути на важелі впливу, щоб зупинити українське визволення Криму. У контексті цих дискусій відомий британський науковець Тімоті Гартон Еш (Timothy Garton Ash) запропонував КМІС поставити ще одне запитання про можливе військове визволення Криму. Респондентам пропонувалися два сценарії:

  • один з яких включав допомогу Заходу визволити та надійно захистити всі території включно з Донбасом, проте без Криму. Згідно з цим сценарієм Україна утримується від військового визволення,
  • другий сценарій – спроби військового визволення Криму, проте з розуміння, що Захід може зменшити допомогу, а війна може затягнутися.

Як можна бачити, дійсно у такому підході простір для знаходження "компромісів" розширюється і більше людей готові пристати на такий формат дій. Утім разом з цим більшість респондентів – 64% – вважають, що Україна має намагатися звільнити всю територію включно з Кримом, навіть якщо буде ризик зменшення підтримки Заходу і ризик тривалішої війни. На противагу цьому 24% більше схиляються до варіанту, що в обмін на визволення та захист усіх територій з Донбасом (але без Криму) Україна може утриматися від військових дій в Криму.

64 % українців виступають за визволення Криму військовим шляхом
64 % українців виступають за визволення Криму військовим шляхом

На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі. У всіх регіонах України переважна більшість наполягають на визволенні всіх територій, включно з Кримом. Підтримка "компромісу" становить не більше 27% залежно від регіону.

У всіх областях України переважна більшість громадян наполягають на визволенні всіх територій, включно з Кримом
У всіх областях України переважна більшість громадян наполягають на визволенні всіх територій, включно з Кримом

Як зазначив заступник директора КМІС Антон Грушецький, КМІС після 24 лютого 2022 року провів десятки всеукраїнських опитувань, в яких різні замовники – західні науковці, аналітики, журналісти — часто намагалися "намацати" у різних формулюваннях та методиках межі допустимих компромісів для українців. За його словами, досі складається враження, що справжньою метою деяких коментаторів є не справедливе завершення війни, а віднайдення "саме того" формулювання, при якому українці "добровільно" відмовляться хоча б від певних територій.

"Утім, результати опитувань і КМІС, і інших компаній одностайні: незалежно від формулювань запитань — просто "мир" не цікавить українців. Українці усвідомлюють, що без додаткових серйозних умов просто припинення вогню лише відкладе подальшу агресію росії, тому боротьба має продовжуватися і поступок не може бути", - додав Грушецький.

Варто додати, що Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне опитування 22 лютого-6 березня 2023 року серед 2 007 респондентів. Опитування не проводилося на території окупованого росією Криму та Донбасу, а також з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Військове захоплення Криму та деокупація півострова

3 березня у російському МЗС заявили, що Україна продовжує планувати військове захоплення Криму. Натомість у США розраховують нібито заробити на цьому додаткові бали перед майбутніми виборами. Також там заявили, що українська формула миру, яку запропонував глава держави Володимир Зеленський спрямована на розвиток антиросійської коаліції. Варто додати, що значна кількість країн підтримали формулу миру президента України. Ознайомитися з пунктами документа можна за посиланням. Українські військові основні сили цього літа мають направити на ізоляцію Криму. Згодом вони зможуть звільнити півострів. Таку думку нещодавно висловив колишній командувач Сухопутних сил США у Європі, генерал-лейтенант Бен Годжес. За його словами, Захід справді може змінити ситуацію. Зокрема, збільшити постачання того, що потребує наша країна, особливо далекобійного озброєння

Раніше ми писали, у яких сферах життя на думку українців покращилася ситуація. Також українці відповіли, кому вони найбільше довіряють.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.