Кому найбільше довіряють українці: результати опитування

Читать на русском

За останній рік рівень довіри до Збройних сил зріс, а до церкви — знизився

Читать на русском
Кому найбільше довіряють українці: результати опитування
Соціалоги опитали 995 респондентів

За останній рік рівень довіри до Збройних сил зріс, а до церкви — знизився

Українці найбільше довіряють Збройним силам України. За останній рік (між груднем 2021 і груднем 2022 років) рівень підтримки зріс із 72% до 96% відповідно. Далі йдуть президент України і волонтери.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного 4-27 грудня 2022 року. У грудні 2021 року 27% довіряли президенту (і баланс був від’ємним -23%, тобто було більше тих, хто не довіряв, ніж довіряв), проте за рік показник зріс до 84%, а баланс наразі становить +80%.

У випадку волонтерів довіра зросла з 68% до 84%, а баланс покращився з +57% до +81%. Простежується значне покращення довіри і двом іншим силовим структурам: довіра до СБУ зросла з 29% до 63% (баланс зріс з -7% до +54%), а до Національної поліції – з 30% до 58% (баланс зріс з -14% до +45%). Також значно покращилося сприйняття Уряду та Верховної ради. Довіра до Уряду зросла з 14% до 52% (баланс зріс з -46% до +33%). У випадку парламенту, хоча загалом показники довіри не є високими, але також має місці значний ріст довіри: з 11% до 35%, а баланс зріс з -56% до +2%.

"Ріст довіри до політичного керівництва та до силових структур в умовах війни є ще одним свідченням згуртування громадян у критичних обставинах. Суспільна згуртованість є одним з ключових факторів успішного опору ворогові", - сказав заступник директора КМІС Антон Грушецький.

Джерело: КМІС
Джерело: КМІС

Цього року до переліку інституцій додали дві, які більшою мірою асоціюються із забезпеченням верховенства права в країні – це прокурори та суди. Як виявилося, до них українці ставляться найбільш критично. Так, судам довіряють 25%, не довіряють – 34%. Прокурорам довіряють 21%, не довіряють – 32% (баланс становить -11%). 

Довіра до українських ЗМІ за останній рік зросла з 32% до 57% (баланс зріс з -7% до +43%). Довіра до російських ЗМІ і раніше була відсутньою, а наразі ця відсутність стала ще більш виразною: з 3% до 1% стало ще менше тих, хто довіряє, а баланс знизився з -76% до -92%. Простежується деяке погіршення ставлення до церкви: частка тих, хто довіряє, знизилася з 51% до 44%, а баланс знизився з +27% до +22%.

Українці стали більше довіряти звичайним людям у своєму населеному пункті – з 63% до 71% зріс показник довіри, а баланс покращився з 52% до 62%. Цього року також запитали про ставлення до переселенців: загалом 52% респондентів довіряють їм і лише 10% не довіряють (решта мають невизначене / байдуже ставлення), а баланс становить +41%. Нижче на діаграмах та в таблицях наводиться деталізована інформація. На діаграмах стрілочками позначені випадки, коли різниця порівняно з груднем 2021 року є статистично значущою.

Джерело: КМІС
Джерело: КМІС

Зазначимо, що опитування не проводилося на території окупованого росією Криму та Донбасу, а також з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка такої вибірки не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% - для показників, близьких до 10%, 1, 5% - для показників, близьких до 5%.

Хто став політиком року 

Більша частина українців назвала політиком 2022 року чинного главу держави Володимира Зеленського. На другому місці — головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Після обрання на посаду президента у 2019 році Зеленський щороку очолював рейтинги у номінації "Політик року": у 2019 році його назвали в такій якості 46% опитаних громадян України, у 2020 році — 15%, у 2021 році — 17%. На другому місці за частотою називання — Валерій Залужний (10%). По 2% опитаних назвали Олексія Арестовича, Петра Порошенка та Дмитра Кулебу, по 1% — Михайла Подоляка та Сергія Притулу.

Раніше ми писали, у яких сферах життя на думку українців покращилася ситуація. Також українці відповіли, чи готові до тривалих блекаутів

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.