Нафтове ембарго та обмеження «Сбербанку»: скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку росії

Читать на русском

Коли Європа відмовиться від російського газу

Читать на русском
Нафтове ембарго та обмеження «Сбербанку»: скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку росії

Коли Європа відмовиться від російського газу

Наприкінці квітня – на початку травня Європейський союз обіцяє оприлюднити черговий – а якщо бути точніше, то Шостий за рахунком – пакет безпрецедентних санкцій проти росії. Суперечки щодо того, які саме рестрикції увійдуть до цього пакету, розгорілися неабиякі. Водночас росія заявляє, що економіка агресора витримала перший удар санкціями. Скільки ще потрібно пакетів цих безпрецедентних санкцій, щоб російська економіка все ж таки вирушила за відомим маршрутом - слідом за російським військовим кораблем, розбирався Інформатор.

Скільки цих санкцій ще треба

Понад 400 компаній залишили територію росії, спровокувавши зростання безробіття, оскільки десятки тисяч росіян було звільнено. Також агресор 4 квітня не зміг розрахуватися за зовнішніми боргами валютою, запропонувавши кредиторам замість доларів або євро рублі за придуманим самою ж рф курсом. Зрозуміло, що кредитори рублі приймати не стали, оскільки внесення змін до умов договору жодна зі сторін не обумовлювала. І тепер, якщо протягом 30 днів (до 4 травня) рф все ж таки не погасить свій борг у потрібній валюті, світова спільнота визнає дефолт росії.

Звичайно, це не означає, що після 4 травня росія перестане існувати. Так само продовжить працювати економіка агресора. Так, крах неминучий, але не найближчими днями та тижнями. Саме для того, щоб прискорити цей процес, і потрібні нові санкції.

«Координуємо наші події, щоб посилити для росії відповідальність за війну. Необхідно збільшення швидкості західних країн під час підготовки потужного санкційного пакета. Відповіддю на спробу рубльової окупації Херсонської та Запорізької областей має стати повне охоплення санкціями російської банківської та фінансової системи, оскільки вони є частиною окупаційної машини. Звичайно, необхідність ембарго на постачання нафти з росії зростає з кожним днем. Кожен у Європі та Америці вже бачить, що росія використовує енергоносії для дестабілізації західного суспільства. Російська ставка на хаос на паливних ринках не має спрацювати», - зазначив президент Володимир Зеленський в одному зі своїх звернень.

Власне, ембарго на російську нафту може прискорити процес падіння росії як держави. І це саме той момент, який дуже активно обговорюють у Євросоюзі.

«На початку цього місяця Європейський Союз вперше заборонив російське вугілля — із чотиримісячним перехідним періодом для згортання поточних замовлень — тепер, ймовірно, Європейський Союз прийме аналогічну поетапну заборону на російську нафту. Про це заявили офіційні особи та дипломати ЄС. Цей підхід має дати Німеччині, зокрема, час для пошуку альтернативних постачальників», - пише The New York Times.

Коли Європа відмовиться від російського газу

Так, про відмову від газу поки що не йдеться з цілком зрозумілих причин: росія все ще залишається великим постачальником блакитного палива до країн Євросоюзу і тієї самої Німеччини. І якщо Латвія, Литва та Естонія вже змогли зняти з себе газову кабалу, для решти це теж питання часу.

«Ми вже давно готувалися відмовитись від російського газу. Литва протягом 10 років будувала термінали для прийому зрідженого газу. І тепер ми можемо купувати газ, у кого хочемо. Це рішення було прийнято давно, а війна на території України лише трохи підкоригувала терміни, прискоривши цей процес», - розповідає журналіст із Литви Індре.

І це не єдиний термінал для ЗПГ у Європі. Наприклад, Норвегія 1 лютого також запустила регазифікаційний термінал. І загалом у Європі активно розвивається інфраструктура щодо прийому зрідженого газу.

Нафтове ембарго та обмеження «Сбербанку»: скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку росії 1

Але навіть тільки ембарго на експорт нафти в Європу може виявитися тяжким ударом для росії, оскільки вже зараз в окупантів виникли колосальні проблеми, пов'язані з надлишком видобутої сировини. Через переповнені сховища мазуту частково зупиняється нафтопереробка. І все це запускає ланцюгову реакцію: слідом зупиняється транспортування та видобуток нафти. За словами російських аналітиків, які все ж таки озвучують дуже райдужні перспективи, «падіння нафтовидобутку вже склало мільйон барелів на добу, а після введення ембарго воно впаде ще мінімум на два мільйони барелів. Сумарно це третина всього нафтовидобутку».

І, очевидно, колапс у нафтовидобувній промисловості не може не позначитися на добробуті всієї економіки росії.

Ланцюжкова реакція

І ось тут Шостий пакет санкцій у тому розділі, що стосується нафтового ембарго, чудово накладається на відсутність можливості росії платити по зовнішніх боргах.

«Якщо ви відмовляєтесь домовлятися, тоді починається зміна підходів до всіх боргових зобов'язань. Тоді розпочинається передчасне розривання договорів. І тоді починається процес, коли рф блокуватимуть у всіх напрямках. Після цього починається тиск на бізнес. Російські компанії стануть безнадійними для кредиторів і почнуть оголошувати дефолт», – зазначає політолог Тарас Чорновіл.

Буквально місяць тому ми писали, що дефолт росії за зовнішніми боргами призведе до того, що всі наступні виплати у валюті також опиняться під загрозою відмови кредиторів брати їх рублями. І тоді вже бюджетоутворюючі підприємства росії такі як «Лукойл», «Сбербанк», «Газпром» та інші не зможуть виплатити корпоративні зобов'язання. Але, як виявилося, проблеми у названих компаній можливі не лише через відсутність валюти. Ще 7 квітня «Лукойл» попередив про зупинку заводів через надлишок нафтопродуктів. І це сталося до оприлюднення нового пакету санкцій. Навіть без введення нафтового ембарго росія почала захлинатися у власній нафті.

Теж стосується і «Сбербанку». Поки що невідомо, які саме санкції загрожують російській банківській сфері, але навіть без них банки відчувають складнощі.

І все ж таки поки що світ завмер в очікуванні введення нового санкційного пакета. Не зрозуміло, чи буде досягнуто домовленостей з усіх питань, адже не варто забувати, що в ЄС ще залишилися країни, які підтримують кривавий режим путіна і залежать від російської нафти - Угорщина, Словаччина та Болгарія.

Нафтове ембарго та обмеження «Сбербанку»: скільки потрібно санкцій, щоб знищити економіку росії 2

А питання ембарго в ЄС обіцяють розглянути після фінального туру виборів у Франції 24 квітня, щоб гарантувати, що вплив на ціни на заправці не підживить кандидатку-популістку Марін Ле Пен і не зашкодить шансам президента Еммануеля Макрона на повторне обрання.

Раніше Інформатор писав, що експерти називають дату дефолту країни-агресора

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.