Час бути сильним: як військові успіхи знижують суспільний стрес - головні новини 14 жовтня

Рейтинг Зеленського лише незначно знизився за останні півроку, на думку соціологів, через вплив Курської операції, влада у кроці від рішення щодо мобілізації 20-річних, КНДР вступає у війну на боці Росії - підсумки понеділка

Стрес в українців: колаж
Українець у перманентному стресі через війну: колаж - Інформатор-Україна

Президент України Володимир Зеленський незабаром виступить у ВР і вочевидь представить план перемоги, з яким він їздив до США та Європи. Проте вже зрозуміло, що є найважливішим для перемоги: зупинити наступ Росії та зміцнити українське військо. А це впирається у проблему мобілізації, яка саме зараз нагадала про себе невипадково. Інформатор аналізує головні новини понеділка, 14 жовтня.

Почнемо з головного. Після концертів Океана Ельзи, один з який завершився перевіркою чоловіків призовного віку, в соцмережах продовжують обговорювати несправедливу мобілізацію. Погляди різні, спікери теж.

Що робити з мобілізацією

Наприклад, скандальна блогерка Ксюша Манекен, яка має нагороду від ГУР, щодо мобілізації каже - це проблема та жах. Чимала частина українців її підтримує.

Звісно ж причину для протестів можна зрозуміти. Але відчувається неабиякий парадокс у тому, що люди, які з одного боку протестують проти брутального порушення їхніх прав під час вуличної мобілізації, з іншого боку також виступають проти мирних переговорів з Росією та перемогою називать повернення кордонів 1991 року. Тобто те, що більшість аналітиків, як в Україні, так і за кордоном, вважають за теперішнього стану справ, недосяжною метою.

У містах України розпочалися масові облави ТЦК по місцях розваги та відпочинку

Image

Як ви до цього ставитесь?

Це дуже яскравий приклад стресу, в якому знаходиться українське суспільство. Воно неготове терпіти проблеми воєнного часу, такі як мобілізація, відсутність електрики, можливі проблеми з постачанням продуктів та послуг, але вимагає, щоб влада забезпечила повну перемогу. А вони її підтримують тим, що відвідають заходи, на кшталт концертів Океана Ельзи.

Проте аналітики вважають, що Україна наразі в найскладнішій ситуації з початку війни. Росіяни давлять на Донбасі. Вони стягують свої сили на Півдні - загроза для Запоріжжі кожного дня стає більш реальною. А Україна відступає, бо воювати нема ким.

Більш за те: візити Зеленського до США та Європи напевно не принесли очікуваних наслідків. Звісно причини тут різні. Мають вплив вибори президента США. Невизначеність щодо їхніх результатів впливає також і на європейську політику. Але ще більший вплив надають проблеми з мобілізацією.

Кажуть, мобілізація відбувається неправильно: на вулицях збирають злих та невмотивованих, непідготовлені люди опиняються на «нулі», корупція, проблеми з управлінням. Але прості рішення видаються найшвидшими, тож держава не ускладнює, бо їй бракує часу.

Можливо, треба змістити акценти: з питання, як мобілізовувати за законом - до питання, кого мобілізовувати? За даними Інформатора, влада в кроці від рішення щодо зниження мобілізаційного віку до 20 років. Проте вона вагається, бо розуміє: це викличе нову хвилю суспільного обурення.

Треба переносити війну на територію противника

Між тим, 14 жовтня став відомим рейтинг Зеленського. Його оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). Рейтинг президента знов зменшился до рекордної з початку війни позначки: лише 59% все ще довіряють голові держави.

В усьому тому є цікавинка. Її Інформатору в коментарі пояснив голова КМІС, соціолог Володимир Паніотто. Він вказує: рейтинг довіри до президента Зеленського набув максимуму після початку війни (у травні 2022 року 90% українців довіряли голові держави). Після цього він невпиннно знижувався, найпомітніше - з літа 2023 року, тобто після невдалого контрнаступу.

Але за останні півроку рейтинг знизився лише трохи. Пан Паніотто впевнений - це через Курську операцію. Тобто це має дуже велике значення для людей.

На думку Паніотто, є ймовірність, що рейтинг президента ще більше скоротиться у найближчі місяці через ті чи інші рішення влади. Соціолог навіть вказує: не через дії ТЦК. Можна припустити: через подальші невдачі на фронті.

Тож Зеленському є, чого вагатися. Але можливо порадою йому стануть слова прем’єрки Ізраїлю у 1969 - 1974 Голди Меїр. Це її висловлення разом з іншими секретними архівами вспливло нещодавна:

"Нам багато пробачать. Єдине, що не пробачать - слабкість. Як тільки нас зарахують у слабкі, все скінчено. Це непробачна вада".

Не можна виявляти слабкість

Голду Меїр цітує відомий ізраїльский військовий експерт Ігаль Левін. Він висловлює розчарування щодо контрнаступу Залужного. Каже, головком ЗСУ мав тоді, у 2023 році, вдарити по Бєлґороду. Війну треба переносити на територію противника, каже експерт.

"Це сталося набагато пізніше, за рік. І після того, як українська регулярна армія зайшла на територію РФ, раптово ніхто не зупинив допомогу Україні, і ніхто не розпочав ядерної війни", - пише Левін.

Прем’єрка Ізраїлю Голда Меір
Прем’єрка Ізраїлю Голда Меір найбільше боялася, щоб її країна не виявила слабкість. 

Також Левін нагадує, що Америка не завжди так допомагала Ізраїлю, як зараз. Колись вона не вірила у можливість виживання єврейської держави. Потім не мала до Ізраїлю довіри та відмовлялася постачати йому зброю. Союзником проголосила лише у 80-ті, коли найбільші труднощі вже було подолано.

Це як нагадування Зеленському, який наприкінці вересня, в одному з вечірніх звернень до українців, відзначив сумісні дії Ізраїлю та США по протидії іранському ракетному удару. Казав, це саме те, що потрібно України - аби НАТО та США закрили небо над нашою державою чи хоча б над частиною її території.

А на Курщині зараз хоча й не розпочалася ядерна війна, але все одно гаряче. Росія перекинула у регіон 50 тис. особового складу. ЗСУ відійшли з частини територій, що були зайняті та готуються до оборони Суджи. Та, як каже джерело Інформатора, мають план Б, навіть, якщо Суджу знадобиться залишити.

Кореспондент Інформатора опинився в Суджі. Найцікавіше з його вражень у тому, як місто, що ще не в облозі, невпинно атакують російські війска. Обстріли майже не припиняються. Значна кількість будінків вже розтрощено. Немає газу, води, світла. Немає зв’язку.

Суджа виглядає, як будь-яке українське місто після спроби його штурму росіяниами. Це притому, що в Суджі живуть громадяни Росії. Для Путіна вони таке ж сміття, як всі інші.

Висновок з новин за цей день - зараз не час виявляти слабкість:

Тож не час розслаблятися, тим більше сподіватися на мирні переговори. Співбесідник Інформатора у колах влади підказує: переговори не зупинять росіян. Вони бачать результат свого наступу, тож не мають мотиви його припиняти. Скоріше вони будуть обговорювати майбутні переговори та продовжать наступати.

Спинити їх може лише відсіч. Час бути сильним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube