Орбан прагне зробити подарунок Трампу - зірвати кредит $50 млрд для України - Politico

Якщо ЄС та США спільно підпишуть кредит, Трамп, як потенційний президент, буде зобов’язаний обслуговувати його роками, а він не хоче

Дональд Трамп, Віктор Орбан, прапор США, доларі
Орбану начхати на інтереси Європи і тим більше - України, він хоче догодити Трампу, зазначає Politico

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан намагається зірвати надання допомоги Україні у вигляді кредиту в розмірі $50 млрд. Так він готує політичний подарунок Дональду Трампу у разі, якщо той стане президентом США. Адже Трамп є супротивником американської допомоги Україні і буде радий не виконувати зобов'язання, які вже взяла на себе Америка, пише 14 жовтня Politico.

Видання стверджує, що Орбан вигадав спосіб дозволити Трампу викрутитися з 50-мільярдної позики, яку США, Європейський Союз і лідери G7 запропонували Україні для підтримки її боротьби проти Росії, якщо той стане президентом США. Це дозволить Трампу сказати виборцям-республіканцям, що в разі обрання він не дасть Україні ні цента.

"Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан готується вручити великий політичний подарунок своєму найкращому другу по той бік Атлантики, колишньому президенту Сполучених Штатів Дональду Трампу", - зазначає Politico.

Будапешт заявляє, що до виборів у США не погодиться на зміну правил, які дозволять Вашингтону відігравати важливу роль у позиці. Видання зазначає, що позику буде повністю погашено коштом прибутків, отриманих від заморожених на Заході російських активів на суму понад 250 мільярдів доларів.

Вашингтон наполягає на тому, що ЄС має продовжити терміни продовження санкцій щонайменше до 36 місяців. Згідно з нинішніми правилами, санкції ЄС мають бути продовжені кожні шість місяців, що збільшує ймовірність того, що одна країна розморозить активи, що змусило б національні уряди використовувати гроші платників податків для погашення позики.

"Хоча всі інші лідери виступають за продовження періоду продовження санкцій до 36 місяців, як просили США, Орбан відмовляється. Відповідно до власних правил ЄС, усі 27 країн-членів повинні схвалити будь-які зміни до правил санкцій. Україні терміново потрібне свіже фінансування від її західних союзників, щоб підтримувати свою державу та готуватися до, як очікується, жорстокої зими, оскільки Росія націлена на енергетичну інфраструктуру країни, яка розтерта війною. І зараз, завдяки Орбану, США навряд чи братимуть істотну участь. Тим не менш, Європа, швидше за все, піде вперед", - йдеться в матеріалі.

Один з дипломатів ЄС на умовах анонімності заявив Politico, що якщо не вирішити питання шляхом продовження терміну дії санкцій, це коштуватиме ЄС - зокрема Угорщині - більше грошей. Водночас інший дипломат заявив, що Угорщині байдуже, чи доведеться Європі платити більше. Бо йдеться про допомогу Трампу.

Якщо ЄС та США спільно підпишуть кредит у 35 мільярдів євро, Трамп буде зобов’язаний обслуговувати його роками. Але якщо позика буде схвалена без США, він не матиме такого зобов’язання, підкреслює видання.

"Те, що здається технічною причіпкою, є критично важливим для Вашингтона - і цього може бути достатньо, щоб порушити трансатлантичну єдність щодо підтримки України, принаймні на фінансовому фронті. Поки Орбан погрожує застосувати своє вето в Брюсселі, США дали зрозуміти, що розглядають можливість взяти участь у позиці  - хоча й зі значно меншою сумою - навіть якщо ЄС не зможе продовжити період санкцій, сказав третій дипломат ЄС і чиновник Європейської комісії", - зазначає Politico.

Один із варіантів передбачає внесок США у $5 млрд, що приблизно дорівнює сумі російських активів, якими вони володіють всередині країни. І це все одно змушує Європу платити левову частку рахунку, додає видання.

Деструктивна позиція Угорщини

Як писав Інформатор, Угорщина у жовтні повідомляла, що вирішила відкласти остаточне рішення щодо кредиту для України на суму 50 мільярдів доларів до завершення президентських виборів у США. Про це ще 8 жовтня повідомляв міністр фінансів Угорщини Міхалі Варга.

Після цього США підтвердили готовність надати свою частку суми в 50 млрд доларів, хоча Європейський Союз через деструктивну позицію Угорщини і не погодив гарантії максимально довгого блокування суверенних активів РФ.

Спочатку планувалося, що США та ЄС нададуть по 20 млрд доларів. 10 млрд повинні були внести Канада, Японія та Велика Британія. Але через вимоги США щодо зміни режиму санкцій та саботаж з боку Угорщини ЄС виступив з альтернативним планом зібрати для України 35 млрд євро – варіант, у якому потрібна згода більшості та де думка проросійської Угорщини нічого не варта. Саме цей фінансовий пакет допомоги Україні, який включає позику на суму до 35 мільярдів євро, схвалила Європейська Рада 9 жовтня попри угорський саботаж.

50 мільярдів доларів для України

Країни "Великої сімки" узгодили передати Україні 50 мільярдів доларів з прибутку, отриманого від заморожених російських активів. Ці кошти будуть спрямовані на підтримку оборони, економіки та відновлення України.

За інформацією Bloomberg, кожна країна "Великої сімки" надасть Україні позики, розмір яких залежатиме від розміру її економіки. Ця історична угода має велике значення для України, оскільки допоможе країні покрити її фінансові потреби до 2025 року та надалі. Очікується, що доходи від заблокованих активів складатимуть від трьох до п'яти мільярдів євро на рік, що значно допоможе Україні в підтримці її потреб.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube