Повідомлення про мінування вже надійшли у Києві, Запоріжжі, Житомирі, Львові та інших містах: це можливо наймасштабніша атака з початку війни
Україною несеться хвиля повідомлень про мінування адмінбудівль у різних регіонах. Годину тому стало відомо про мінування будинку Вищої ради правосуддя у Києві. Людей терміново евакуювали. Наразі з’ясувалося, що аналогічні повідомлення масово отримують у різних регіонах України. Надходять анонімні сигнали щодо мінування адмінбудівль та навчальних закладів у Києві, Житомирі, Сумах, Віниці, Львові, Запоріжжі.
У столиці також отримано повідомлення про мінування будівлі Міністерства культури та стратегічних комунікаці. Також нібито заміновано декілька навчальних закладів, у тому числі школу 119, КНУКІМ, ВСП "КТЕФК НТУ". Відомо, що до будівлі Мінкульту вже прибули правоохоронці. Вони розпочали перевірку будівлі та евакуацію людей.
У Києві роботу Держекспортконтролю тимчасово призупинено. Про це повідомив голова установи Олександр Павліченко.
"Надійшло повідомлення про замінування будівлі у якій розташовано нашу службу. Наразі співробітники евакуюються. Безпека людей - у пріоритеті. Про відновлення роботи служби ви дізнаєтесь зі сторінки Держекспортконтролю у Фейсбук. Бережіть себе", - написав він.
В Ірпені через загрозу замінування вже евакуювали учнів та викладачів Ліцею №1, що по вулиці Матвія Донцова. Крім того, поліція отримала дані про замінування й ірпінської лабораторії "Нео Лаб" – персонал та пацієнтів там також евакуювали.
Мер Василькова Наталія Баласинович повідомила, що на електронну пошту Васильківської міської ради надійшло повідомлення про замінування будівлі.
"Всі працівники та відвідувачі евакуйовані! Викликані відповідні служби, які перевірять будівлю на наявність вибухових пристроїв", - повідомила вона.
Триває перевірка інформації про замінування Бердичівської РВА Житомирської області. Деталі - згодом.
В поліції Сумщини також отримали інформацію про замінування будівель у місті. Наразі "заміновано" десь 12 адмінбудівель:
У Львові анонімні повідомлення надходили про мінування:
На електронну пошту Жовківської міської ради надійшло повідомлення про замінування будівлі. Терміново евакуювали усіх працівників та відвідувачів. Повідомили відповідні служби.
"Чекаємо результатів перевірки. Оновлення (станом на 14:30 год): поліція перевірила будівлю, все добре, ми повернулися до роботи", - повідомив міський голова Жовкви.
В Запоріжжі повідомили про мінування однієї з райадміністрацій. У Черкасах «замінували» податкову: усіх евакуювали, чекають правоохоронців. Наразі фіксується хвиля мінувань й в інших містах України.
Повідомляють про замінування готелю "7 Днів" у Кам'янці-Подільському. Рух на ділянці вул. Соборної обмежено. На місці працюють поліція та ДСНС.
У Хмельницькому до поліції надійшло повідомлення про замінування трьох будівель, серед яких державні установи й комунальне підприємство "Хмельницькводоканал". Про це Суспільне Хмельницький розповіла начальниця сектору комунікації головного управління Національної поліції у Хмельницькій області Інна Глега. За її словами, на місцях працюють усі відповідні служби, які обстежують будівлі та перевіряють їх на наявність вибухонебезпечних предметів. Наразі людей евакуювали.
Ічнянська міськрада, будівлі у Тернополі, Дніпропетровщини, Київщини, Житомирщини, Рівного, Львову та Ужгорода. Надходять дані про замінування шкіл, міністерств та судів.
"Сьогодні всією країною ми стали свідками спроб дестабілізації через фейкові повідомлення про замінування державних установ та органів місцевого самоврядування. Це спрямовано на зрив роботи важливих для країни структур і сіяння паніки серед населення. Дніпропетровська обласна рада також опинилася в центрі подій: надійшов дзвінок про замінування будівлі. На щастя, загрози не підтвердилися, всі працівники в безпеці, і ми продовжуємо свою роботу. Щиро дякую вибухотехнікам, рятувальникам та усім службам за професіоналізм та оперативні дії!", - написав голова Дніпровської облради Микола Лукашук.
Поліція проводить перевірки об’єктів після отримання анонімних повідомлень про замінування. У різних регіонах України на електронні адреси державних установ, органів місцевого самоврядування та інших об’єктів надходять анонімні листи про звмінування.
"Національна поліція України має напрацьований алгоритм дій для реагування на подібні повідомлення, з якими стикається вже не перший рік. Існує ймовірність, що ворог намагається дестабілізувати ситуацію в країні через інформаційно-психологічні операції. Однак поліція має достатньо ресурсів для перевірки кожного об'єкта, а на місцях працюють відповідні служби", - йдеться у повідомленні Нацполіції.
Поліція закликає громадян бути пильними та сприяти у виконанні службових завдань. Про результати перевірок буде повідомлено додатково.
Експерти відзначають, що повідомлення про мінування - це етап масового психологічного терору. Примітно, що масштабна епідемія фейкових "мінувань" передувала початку війни з Росією. Тоді хвиля повідомлень тривала більше двох тижнів: перші почали надходити 12 січня 2022 року. Найбільше "мінували" навчальні заклади у Дніпра та Черкасах. За даними Нацполіції значна кількість повідомлень надходила з тимчасово окупованих територій Донбасу.
Протягом років війни аналогічні повідомлення неодноразово накочувалися хвилями - у серпні 2024, жовтні - листопаді 2023, тощо. Характер повідомлень та спосіб їх розповсюдження свідчить про цілеспрямовану роботу спецслужб РФ, які у такий гібридний спосіб намагаються досягти своїх злочинних цілей для дестабілізації соціальної ситуації в Україні, зазначав тоді омбудсмен Дмитро Лубинець.
Остання хвиля псевдомінувань накрила Київ 5 вересня. Тоді повідомляли про загрозу вибухів у низкі столичних шкіл.