Цербер з Хароном жарять Європу: екологи радять звикати до аномальної спеки

Через аномальну спеку в Європі зростає смертність. Хвилі цього пекла доходять до України, адже глобальне потепління не так просто зупинити - на відміну від війн

Аномальні температури
Спека надходить хвилями

Аномально високі температури, спричинені антициклонами "Цербер" та "Харон", особливо відчутні у середземноморському регіоні Європи. але не тільки. Рекордні температури фіксують у різних куточках планети, що вже має катастрофічні наслідки для всього континенту. Глобальне потепління - зовсім не вигадка екоактивістів, а реальна серйозна загроза для всього людства, а отже потребує міжнародного консенсусу для її вирішення.

Європа потерпає від аномальної спеки

Стовпчик термометра в багатьох середземноморських країнах сягнув рівня 50°C. Це стало справжнім стихійним лихом для країн регіону. Хвилі спеки, які приносять антициклони з Африки, навіть, отримали власні імена з давньогрецької міфології про царство мертвих — Цербер та Харон. Спека поширюється й на Україну: через Харон на півдні країни, особливо на Одещині, спостерігається підвищення температури до 35°C. Але те, що ми фіксуємо в нас — лише відголосок жахливої спеки в Середземномор'ї. Через аномально високу температуру зростає смертність, особливо в людей із серцево-судинними захворюваннями. Згідно з дослідженнями, минулого року під час літньої спеки в Європі померли понад 61 000 людей

Скріншот погоди
Україну  антициклони теж зачепили. Скріншот з Meteopost

У вівторок, 18 липня, очікується пік спеки в деяких частинах Італії. Температура має сягнути 45°C у деяких частинах Сицилії — це майже абсолютний рекорд для Європи, який у 2021 році склав 48,8°C. Міністерство охорони здоров’я Італії попередило про надзвичайну спеку у 20 великих містах, включно з Римом і Флоренцію.

У Греції температура найближчими днями сягне 39,44 °C. У місті Амфіса у вівторок, 18 липня, фіксували 41°C. Уряд вжив превентивних заходів, заборонивши доступ до природних заповідників і лісів. Це має знизити ризик лісових пожеж, але повністю перестрахуватися не вдалося, тож зараз намагаються загасити деякі лісові масиви. Уряд також відкрив громадські будівлі з кондиціонерами, щоб люди могли знайти притулок. Крім того, греки обмежили робочий час для тварин, які використовуються з туристичною метою, як коні та осли. Вони також мають намір евакуювати деякі пляжі.

Туреччина повідомляє про брак води, найближчими днями в південно-східному регіоні країни, який межує із Сирією, прогнозують до 50°C. Страждає також Румунія, де у вівторок температура досягла позначки 39 °C. В Іспанії, в місті Лінарес, зареєстрували рекорд у 41 °C. На вулицях міст з’явилися попередження про аномально високе ультрафіолетове випромінювання. За прогнозами, екстремальна спека може тривати близько двох тижнів.

Жінка в Барселоні
Жінка в іспанській Барселоні рятується від спеки. Фото: Reuters

Глобальна тенденція

Європа — континент земної кулі, який нагрівається найшвидше. Професорка Шермін Таґіл, з університету в турецькому Бакирчаї стверджує, що середня глобальна температура з початку липня піднялася до безпрецедентного рівня. Такого ще не було в задокументований в історії людства.

«Не можна очікувати, що ці підвищення глобальних середніх температур будуть однаковими в усіх частинах світу. Середземноморський басейн, у якому розташована Туреччина, привертає увагу як одне з місць, де підвищення середніх температур є найбільш очевидним», — сказала вона.

Однак решта країн на планеті також потерпають від аномальних температур. Згідно з повідомленнями китайських ЗМІ, у містечку Санбао в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі північно-західного Китаю в неділю, 16 липня, була зареєстрована найвища температура в країні — 52,2 градуса. Тривалі напади високих температур спричинили проблеми із завантаженням електромереж та посівами. Це загрожує катастрофічною посухою, можливо, найсильнішою за останні 60 років.

Рекорд температур
В Долині Смерті зареєстрували новий рекорд температур. Фото: Guardian

У понеділок, 17 липня, в американській Долині Смерті, яка вважається найгарячішим місцем на планеті, зареєстрували рекорд у 55°C. Там закликають звикати до подібного.

«З глобальним потеплінням такі температури стають усе більш імовірними. Довгострокова перспектива: глобальне потепління спричиняє вищі та частіші екстремальні температури», — сказав Ренді Северні з Всесвітньої метеорологічної організації, який реєстрував рекорд.

 Хвилюється не лише Грета Тунберг

Зміна клімату через діяльність людини, зокрема через спалювання вугілля, нафти та природного газу, робить світ спекотнішим із кожним десятиліттям, але потепління відбувається хвилеподібно, пояснює The Guardian. Причина цих підйомів і падінь пов’язана з природним циклом явища, відомого як Південно-східна тихоокеанська осциляція (ENSO). Це пов'язано з поняттями «Ель-Ніньйо» та «Ла-Нінья». Ель-Ніньо — одна з фаз ENSO, тепла течія, яка спричиняє потепління частини Тихого океану, а Ла-Нінья — це її протилежність, холодна течія. Вони рухаються циклічно, з періодичністю приблизно пів року і впливають на глобальну зміну температур у Тихому океані, а значить, і на решті планети.

Про Ель-Ніньйо та Ла-Нінья 

Тема глобального потепління і раніше періодично виникала на різноманітних міжнародних майданчиках, але тепер її обговорюють скрізь, від саміту НАТО у Вільнюсі до Східноазіатського саміту міністрів закордонних справ. Третя зустріч між представниками США та Китаю на міністерському рівні була присвячена саме питанням екологічної безпеки. Причини очевидні — ні в кого не виникає сумнівів, що потрібно вживати заходів, аби цьому запобігти. У перспективі глобальне потепління загрожує посухами, голодом, масовими міграціями та, навіть, війнами через доступ до води.

Посуха в Китаї
Тривала посуха в Китаї може спровокувати голод. Фото: Al Jazeera

Раніше ми писали, що Інформатор також розповідав, що Китай та США на міністерському рівні обговорюють боротьбу зі зміною клімату. А ще ми говорили, що, виявляється, у добі вже 60 годин. Інформатор також розповідав про те, що товщина морського льоду в Антарктиці сягнула рекордно низького рівня.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube