Два мільярди роки тому доба на Землі тривала 19,5 годин
Канадські астрофізики з Університету Торонто з’ясували, що повільне і стійке подовження доби на Землі, викликане приливним тяжінням Місяця, зупинилося майже на мільярд років.
Дослідження вчених показало, що два мільярди років тому атмосферний приплив, керований Сонцем, протистояв ефекту Місяця, який загальмовує її обертання. У підсумку, тривалість доби зупинилась на позначці 19,5 години. Цей процес припинився 600 млн років тому. Без цього доба у наші часи тривала б не 24, а 60 годин або, навіть, і більше.
Спираючись на геологічні дані і використовуючи інструменти атмосферних досліджень, вчені з’ясували, що приливне “зіткнення” між Сонцем і Місяцем викликало випадковий, але послідовний зв’язок між температурою атмосфери і швидкістю обертання планети.
Коли Місяць утворився приблизно 4,5 мільярда років тому, ймовірно, в результаті гігантського удару, він був набагато ближче до Землі, ніж зараз, і наша планета оберталася набагато швидше, а тривалість дня становила менше, ніж 10 годин. Відтоді Місяць поступово рухався назовні, забираючи частину кутового моменту Землі, в результаті чого обертання Землі сповільнилося. Сьогодні, як ми всі знаємо, доба на Землі триває 24 години. Однак, за швидкості, з якою Місяць віддаляється від нас, наша планета повинна була б сповільнитися до рівня 60 годин на добу.
Але зараз в добі 24 години, а не 60. Чому? Вчені пояснили, що приблизно 2,2 мільярда років тому теплові припливи почали обертатися навколо Землі з періодом майже 10 годин, тоді як тривалість земного дня становила 19,5 години. Іншими словами, теплові припливи оберталися навколо Землі двічі за кожний оберт Землі навколо своєї осі, тобто резонанс 2:1. Він лише посилив теплові припливи, тож тяжіння Сонця стало достатньо значним, щоб зрівнятися з тяжінням Місяця.
Уповільнення обертання Землі місячними припливами почало врівноважуватися прискоренням, викликаним тепловими припливами. Протягом цього тривалого періоду часу від 2,2 мільярда років до 600 мільйонів років тому тривалість дня на Землі не продовжувала зменшуватися, а залишалася на рівні 19,5 годин.
Згодом дві припливні сили розсинхронізувалися, і за останні 600 мільйонів років обертання Землі знову почало сповільнюватися. Сьогодні тривалість дня становить 24 години.
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що вчені виявили, чому всі міста провалюються під землю.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.