Режим компенсує втрати наближених до себе бізнесменів коштом національного багатства
Західні санкції негативно позначилися на економіці рф, однак статки російських олігархів суттєво зросли. За 2023 рік наближені до путіна бізнесмени збагатилися на 50 мільярдів доларів. Як і до війни, найбільшими прибутками можуть похвалитися власники компаній, які контролюють видобуток сировини.
Як свідчить індекс мільярдерів агенції Bloomberg, у якому розміщено дані про 500 найбільших мільярдерів планети, засновник «Лукойлу» Вагіт Алєкпєров збагатився на рекордні 9,29 мільярда доларів. Тепер його статки складають 24,7 мільярда. На другому місці співзасновник компанії-виробника міндобрив «Єврохім» Андрєй Мєльніченко, він отримав 5,67 мільярда, через що його статки тепер оцінюють у 17,42 мільярда доларів.
Владімір Лісін, засновник сталеварного холдингу НЛМК, заробив у 2023 році 4 мільярди й тепер має 23,9 мільярда доларів. Експрезидент «Лукойлу» Лєонід Фєдун має 9,78 мільярда, за останній рік він збагатився на 3,91 мільярда доларів. А Лєонід Міхельсон, очільник газовидобувника «Новатек», має 27,5 мільярдів американських доларів, заробивши 2,83 мільярда.
Найбагатшим росіянином офіційно вважається Владімір Потанін, власник «Норнікеля» — має 31 мільярд доларів, із яких у 2023 році заробив 2,5 мільярда. Однак не всім так пощастило, до прикладу Вясеслав Кантор, головний акціонер компанії-виробника міндобрив «Акрон», втратив 149 мільйонів і тепер має «лише» 6,21 мільярда доларів.
Фінансові, торговельні та персональні санкції проти рф запровадили понад 40 країн: від США та ЄС до Південної Кореї, Швейцарії та Албанії. Захід заморозив валютні резерви росії, заарештував яхти й нерухомість багатих росіян, відрізав держбанки від світової фінансової системи, відмовився купувати в росії нафту, вугілля й алмази, заборонив продавати обладнання, технології та предмети розкоші.
Це створило великі труднощі для економіки країни-агресора, однак кремль навчився їх обходити, переорієнтувавшись на нові ринки збуту, використовуючи тіньовий флот танкерів, купуючи підсанкційні товари через треті країни та ін. Водночас оминання санкцій значно зменшує прибуток, а Захід намагається перекрити шпаринки. Потужні бюджетні вливання у ВПК та соцвиплати сім’ям загиблих створюють ілюзію відновлення економіки, однак є по-суті спалюванням коштів, що демонструє нестабільний курс російської валюти.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.