Піднебесна не продає москві озброєння, остерігаючись західних санкцій, але збільшила поставки обладнання, яке потрібне на війні
Експорт із Китаю верстатів із числовим програмним керуванням (ЧПК), які необхідні для функціонування військово-промислового комплексу рф, зріс у десять разів, якщо порівнювати з показниками до повномасштабної війни. Це викликає занепокоєння в західних союзників і є ще одним свідченням на користь того, що Пекін та москва діють заодно. Поряд із тим росія перебуває ще в процесі розгортання китайських станків на своїх об’єктах ВПК і частково це пояснюється низькою якістю продукції.
У липні 2023 року Китай продав рф високоточних верстатів на 68 мільйонів доларів, у той час як ще в лютому 2022 року цей показник заледве перевищував 6,5 мільйонів доларів, повідомляє Financial Times. До «повномасштабки» частка китайського імпорту в цьому секторі заледве сягала 12 %, після впровадження санкцій мова йде про 57 %. Крім того, через розміри, такі верстати важко провозити контрабандою.
Верстати із ЧПК допомагають швидко виготовляти високоточні складні деталі з металу та інших твердих матеріалів, без чого не обійтися у ВПК. FT повідомляє, що деякі компанії-експортери пов’язані з Народно-визвольною армією Китаю. Вашингтон остерігається накладати санкції проти цих компаній, щоб зберігати важелі впливу на Пекін, тому зосереджений на тому, аби москва отримувала низькоякісний товар за великі гроші. За останні два роки ціни на китайську продукцію у рф, яка може використовуватися у ВПК, зросла на 78 %, у той час як для інших країн зростання становило лише 12 %.
Водночас впровадження китайських верстатів на заводах, де раніше використовували продукцію західних та японських компаній, дуже ускладнене через несумісність обладнання. Крім того, є запитання до їх якості. До прикладу, компанія CFT — постачальник ЧПУ-станків російським оборонним виробникам, зокрема компанії «Аероскан», яка виробляє безпілотники «Ланцет» — імпортувала відносно небагато такого обладнання.
Пекін та москва поділяють стратегічні цілі, які полягають в усуненні домінування США та західних демократій у міжнародному порядку. КНР остерігається санкцій, проте активно допомагає рф їх обходити, у десятки разів наростивши продажі продукції подвійного призначення.
Водночас Пекін активно користується залежністю москви на власну користь. У 2023 році товарообіг між двома країнами зріс наполовину та досяг рекордного рівня, при чому рф постачає до КНР сировину за зниженими цінами, а натомість експортує продукти з високим коефіцієнтом доданої вартості. Піднебесна чимраз більше інтегрує наближені регіони рф до своєї економічної системи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.